BAŞKAN MURAT AYDIN'IN EN ÖNEMLİ PROJESİYDİ

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın'ın en önemli projesi olan 2005 yılında 5366 Sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun ile hayata geçirilen Zeytinburnu Kültür Vadisi Projesi ilçemiz tarihine gelecek nesillere aktaracak. Bu Proje tamamlandığında Zeytinburnu’nun çehresini tamamen değişecek. Kültür Vadisi Projesi'nde 2014 yılı itibarıyla proje kapsamında yer alan 39 proje bitirildi, 11’i devam ediyor, 8’i de planlamaya alındı. Zeytinburnu ilçe sınırları içinde güneyde sahilden kuzeyde D–100 Karayoluna kadar surlar boyunca uzanan alan, barındırdığı tarihi, kültürel değerlerden dolayı İstanbul 1 nolu KTVK Kurulu tarafından 19.06.1981 tarih ve 12850 sayılı karar ile sit alanı ilan edildi.  16.06.2005 tarih ve 5366 Sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun kapsamında sur tecrit sınırları içinde kalan alan 07.10.2005 tarih ve 2005/70 sayılı kararı ile Zeytinburnu Belediye Meclisi’nce yenileme alanı ilan edildi. İşte bu ilanın içerisinde o dönem Yedikule Göğüs Hastanesinin hemen alt kısmında bulunan tarihi Bostan Hali'de vardı.

TARİHİ BOSTAN HALİ 2011 DE SİT ALANINDAN ÇIKARILDI İMARA AÇILDI

İstanbul’da Fatih Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından molozlarla kaplanan Yedikule bostanlarında yıkım durdurulurken, surların dışında yer alan tarihi bir bostan daha imara açıldı. Zeytinburnu’nda UNESCO’nun sur koruma bandı olarak belirlediği alanda yer alan ve 2011’de hazırlanan Tarihi Yarımada Yönetim Planı’na göre 2. derece koruma bölgesi olan Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin bostanı, korunması gerekirken yıkılmak isteniyor. Daha önce plansız olan bostan arazisi 2012’de Zeytinburnu Belediyesi tarafından sur tecrit bölgesi için hazırlanan 1/1000 ölçekli imar planı ile ticaret alanı ve turizm alanı olarak planlandı. Bostanın bir bölümü geçen yıl İmar Kanunu’nun 18. maddesi kapsamında yol ve park alanına dönüştürüldü. Planda otel alanı olarak belirlenen parsel ise yıkılarak şantiye alanı haline getirildi. Yıkımların ardından 24 dönümlük bostandan yaklaşık 14 dönüm kaldı. İçinde Osmanlı dönemine ait en az 400 yıllık su kuyuları ve taş havuzlar barındıran tarihi bostanın son kalan bölümü de yıkılırsa imar planına göre buraya AVM, rezidans, özel sağlık ve eğitim tesisleriyle yer altı otoparkı yapılabilecek.

kullan

ARAZİYİ ALAN FİRMA TARİHİ  SU KUYUSUNA BETON DÖKTÜ

Osmanlı tarım teknolojisi üzerine Harvard Üniversitesi’nde doktora yapan tarihçi Aleksandar Sopov bostan alanına ilişkin gözlemlerini paylaştı. Arazide en geç 17. yüzyıldan bu yana tarım yapıldığı tespit edildi. Bostan alanında geçen yılki yıkımdan önce üç su kuyusu ve iki taş havuz bulunuyordu. Otel alanı olarak planlanıp şantiyeye dönüştürülen 3339 ada 4 parselde Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen 12 metre derinliğinde 3 metre çapında bir su kuyusunun geçen yıl belediye tarafından hafriyatla kaplanarak, kuyunun üzerinden yol geçtiği iddia ediliyor. Bu alanda bir taş havuzun üzeri ise kapatılmış durumda. Ticaret alanı olarak planan 5 ile 6 parsellerde ise bostan arazisine su sağlayan 27 metre derinliğinde 5 metre çapında Osmanlı döneminden kalma iki su kuyusu ve bir taş havuz yer alıyor. Bostanda aynı hatta üç su kuyusu bulunması nedeniyle bölgeye ‘üçüz kuyular’ deniliyor. Bostan alanının yakınında bulunan bir ayazmanın (Ortodoks Hristiyanlarca kutsal sayılan kaynak suyu) da yıllar önce yıkıldığı belirtiliyor.

kullan

BU TARİHİ KUYULARDA BİZANS- ROMA DÖNEMİNE AİT LAHİTLER VAR İDDİASI

Zeytinburnu'nda 2013 Yılında sır gibi saklanan bir operasyon yapılmıştı. Yapılan tek açıklama müstakil bir evin bahçesinde bulunan tarihi kuyuda yapılan kaçak kazıda  Roma dönemine ait lahitten çıkarıldığı belirtilen, "Şans Tanrıçası Tykhe" işlemeli altın yüzüğün de aralarında bulunduğu 9 parça tarihi eser ele geçirilmişti. 31 Mart'ta baskın düzenleyen polis, içerisinde baraka bir evin bulunduğu bahçesinde 10 metre derinliğindeki kuyuyla karşılaştı. Merdivenle kuyuya inen ekipler, 11. yüzyıla ve Roma dönemine ait lahitin açılarak, içindeki tarihi eserlerin alındığını belirledi. Evde yapılan aramada, "Şans Tanrıçası Tykhe" işlemeli altın yüzük, zümrüt, akik ve mercan işlemeli kolye, küpe ve bileziklerin de aralarında bulunduğu 9 parça tarihi eser ele geçirdi.Emniyetin adresini sır gibi sakladığı baraka ve kuyularından bu tarihi bostan hali içinde bulunan kuyular olduğu iddia ediliyor.

kullan

TEKSTİLCİLERİN HIZLI BİR ŞEKİLDE PARAVAN ŞİRKET KURDUĞU İDDİA EDİLİYOR

Yaptığımız araştırmalara göre  tarihi bostan haline Zeytinburnu'nun 8 ünlü tekstilcisi ortaklaşa Tekstil AVM'si yapacak. VADİ SUR İSTANBUL adında kurulan inşaat şirketi bu AVM'yi inşaa edecek. Şirketin Profilini ticaret odasından araştırdık. Vadi Sur İstanbul İnşaat Anonim Şirketi , Ahmet Arı Yönetim Kurulu Başkanlığı'nda 39 milyon TL'lik sermaye bedeli ile 28 Ağustos'ta Zeytinburnu, Telsiz Mahallesi, Seyitnizam Caddesi'nde kuruldu. Ünlü Tekstilci Ahmet Arı, İnşaat firmasının adresi olarak Tekstil şirketinin olduğu yeri gösterdi.

kullan

OSMANLI'NIN SON ÖRNEĞİ SULAMALI TARIMIN KALINTILARI YOK EDİLİYOR

İçinde Osmanlı dönemine ait en az 400 yıllık su kuyuları ve taş havuzlar barındıran tarihi bostanın son kalan bölümü de yıkılırsa Osmanlı Döneminden kalan sulu tarımın son örneğini gösteren artık hiç bir kalıntı kalmayacak. Şimdi Soruyoruz. Zeytinburnu'nda Yüzlerce kaybolmaya yüz tutmuş eseri gün yüzüne çıkaran Zeytinburnu Belediyesi bu tarihin yok olmasına seyirci mi kalacak, Halk oyu ile bu alana hayat verecek olan İmamhatip yolu bu tarihi eserleri yok ederek AVM yapılacak olan Tekstilcilere mi hizmet verecek.  UNESCO'nun mutlaka korunmalı diyerek 2011 Yılında Zeytinburnu'nda koruma altına alıan bu tarihi kuyular AVM için yok mu edilecek. İstanbul Belediyesi, Anıtlar Kurulu buna seyirci mi kalacak?

kullan

ÜSTLERİ BETONLA KAPATILIRKEN TARİHİ ESERLERİ GİZLİ ÇEKİMLE GÖRÜNTÜLEDİK

kullan

kullan

kullan

kullan

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİNİN ÖZEL HABERİDİR-İZİNSİZ KULLANILAMAZ