• Zeytinburnu gelecek 5 yılda yüzde 108 değer kazanacak
 • Zeytinburnu'ndaki üçgen arsa 14.9 milyon TL'ye satılıyor
 • Saadet Partisi Başkan Aydın'ı ziyaret etti
 • MHP'den Saadet Partisi'ne iade-i ziyaret
 • 'Zeytinburnu Kimsenin tercihine göre planlanamaz'
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

CHP Cumhuriyet ve Demokrasiye sahip çıktı

CHP’nin düzenlediği “Cumhuriyet ve Demokrasi” mitinginde yüz binler hep bir ağızdan “Darbeye hayır” dedi. CHP Zeytinburnu İlçe Örgütü de Metin Doğan Başkanlığında adeta Taksim’e çıkarma yaptı.

26 Temmuz 2016 Salı 09:30

AKP ile birlikte çok sayıda parti, sendika ve demokratik kitle örgütünün de katıldığı mitingde “Darbeye karşı halk iktidarı”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Her türlü darbeye karşı Taksim’deyiz” sloganları atıldı. Mitingde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 10 maddelik Taksim Manifestosu’nu okudu ve alanda bulunanlardan onay aldı. Kılıçdaroğlu, “Kimliği, inancı, yaşam tarzı ne olursa olsun, her vatandaşımız özgürlükçü demokrasiyi getirmekle yükümlüdür ve namus borcumuzdur” dedi.

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın düzenlediği, AKP ve çok sayıda siyasi parti, demokratik kitle örgütü, sendika temsilcisi, sanatçı, yazar ve aydınların destek verdiği Taksim Meydanı’ndaki “Cumhuriyet ve Demokrasi” mitinginde on binler, hep bir ağızdan “Darbelere hayır” dedi. Meydandaki kitlelere “10 maddelik Taksim Manifestosu”nu okuyan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Manifestosunu oylamaya sundu. Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerine alandakiler ellerini kaldırarak onay verdi.

‘Tarihi bir meydandayız’

‘Tarihi bir meydandayız’ Kılıçdaroğlu “Tarihi bir meydandayız Taksim Meydanı’ndayız ve tarihi bir gündeyiz. Taksim Meydanı, bizim demokrasi tarihimizde yer alan bir meydandır. Ecevit’e suikast düzenleneceği söylendiğinde, Ecevit şu açıklamayı yaptı ‘Yarın tek başıma Taksim’e gideceğim’ dedi. Ve geldi, arkasında bugün olduğu gibi yüzbinler vardı. 1 Mayıs 1977 kanlı bir mayıs olarak tarihe geçen bir gün. Ve o gün çok sayıda vatandaşımız, hayatını verdi. Kanlı 1 Mayıs olarak bizim tarihimizde yer alan ve henüz aydınlığa kavuşmamış olan bu meydanda geldi” dedi.
Gezi Parkı’nı anımsattı

Gezi Parkı Direnişi’ni de anımsatan Kılıçdaroğlu “Ve Taksim meydanı... Ağaçların kesilmemesi için gençlerin doğaya sahip çıktığı bir meydan. Bu meydanlarda Gezi olayları yaşandı ve o olayda ellerinde karanfiller, kitaplarla gençlerimiz, bu ülkenin gençleri, umudumuz, hep beraber ayağa kalktı. Ülkemizi seviyoruz, insanlarımızı seviyoruz, kardeşçe yaşamak istiyoruz” dedi.

24 Temmuz 2016 Taksim Manifestosu

1- 15 Temmuz darbe girişimi parlamenter demokrasimize karşı yapılmıştır. TBMM bombalanmış ama bombalar altında parlamento görevini yapmış ve darbeyi püskürtmüştür. Bu darbe girişiminin sorumlularını, varsa iç ve dış destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz.

2- Bütün siyasal partiler darbe girişimine karşı çıkmış, demokrasi konusunda Türkiye'de tartışmasız ortak payda oluşmuştur. Siyasette uzlaşma kültürünün güçlenmesine katkı vermek zorundadır.

3- Her türlü darbeye ve parlamenter sistemin üzerindeki her türlü vesayete karşı çıkmak, demokrasiden yana olanların, bu ülkeye namus borcudur. Hep birlikte ve her zaman ne darbe ne dikta yaşasın tam demokrasi demeliyiz.

4- Darbe girişimi halkın direnme hakkını kullanmasıyla ayrı bir anlam kazanmıştır. Direnme hakkı demokrasiyi korumanın meşru bir yolu olarak ortaya çıkmıştır.

5- Demokrasimizin teminatı olan demokratik laik ve sosyal hukuk devleti ilkesinin Türkiye için ne kadar yaşamsal olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır.

6- Bu darbe girişimi anayasada yasama yürütme ve yargı olarak yer alan güçler ayrılığı ilkesinin demokraside denge ve denetlem işlerinin güvencesi olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

7- Balyoz, Ergenekon ve casusluk gibi davalarda mağdur edilen insanların itibar ve haklarının iadesi bütün siyasal partilerin gündeminde olmak zorundadır.

8- Bu darbe girişimini devlet yönetiminin liyakata dayanması gerektiğini ortaya koymuştur. Siyasal yandaşlık, cemaatçilik değil bilgi, birikim ve deneyim gibi ilkeler esas alınmalıdır. Devleti ele geçirme anlayışını tarihe gömmeliyiz. Devletin yeniden inşaası zorunludur.

9- İnancı kimliği yaşam tarzı ne olursa olsun, bu ülkenin güzel insanları bu ülkenin caddelerinde sokaklarında meydanlarında parklarında özgürce gezebilmelidir. Hiç kimse unutmasın 15 Temmuz darbe girişimi 3'ncü sınıf demokrasinin ortaya çıkardığı bir tablodur. Bu ülkenin insanları üçüncü sınıf demokrasiye değil özgürlükçü demokrasiye layıktır. Türkiye tümüyle darbe hukukundan alınmalıdır.

10- Devlet, kinle öfkeyle ön yargıyla yönetilmez. Darbe girişiminde bulunanlar hukuk içinde yargılanmalıdır. Devletin vakarı bunu zorunlu kılmaktadır. İşkence, kötü muamele, tehdit devleti darbecilerle aynı duruma düşürür. Buna izin verilmemelidir.

 


CHP Cumhuriyet ve Demokrasiye sahip çıktı


Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler1

DİĞER HABERLER

 • CHP Cumhuriyet ve Demokrasiye sahip çıktı

  CHP Cumhuriyet ve Demokrasiye sahip çıktı

  CHP’nin düzenlediği “Cumhuriyet ve Demokrasi” mitinginde yüz binler hep bir ağızdan “Darbeye hayır” dedi. CHP Zeytinburnu İlçe Örgütü de Metin Doğan Başkanlığında adeta Taksim’e çıkarma yaptı.

 • İzzet Yıldızhan'ın inanılmaz Hayat Öyküsü

  İzzet Yıldızhan'ın inanılmaz Hayat Öyküsü

  İzzet Yıldızhan, “her şeyim onların” dediği sekiz çocuğuyla birlikte ilk kez objektif karşısına geçti; geniş ailesini ve çocuklarıyla ilişkisini Ömür Gedik’e anlattı.

 • Kayahan hayatını kaybetti

  Kayahan hayatını kaybetti

  Bir süredir hastanede tedavi altında olan besteci ve müzisyen Kayahan bu sabah yaşamını yitirdi. Vefatıyla sevenlerini üzüntüye boğan Kayahan 29 Mart'ta 66 yaşına ayak basmıştı.Türkiye 'nin en ünlü müzisyenlerinden Kayahan, bu sabah hayata gözlerini yumdu.Kayahan'ın tedavi gördüğü hastaneden yapılan açıklamada, "Küçük hücreli akciğer kanseri nedeniyle bir süredir tedavi gören ünlü sanatçı Kayahan, sabah saatlerinde hayatını kaybetti" denildi.

 • Resul Dindar’a AK Partililerden Tepki yağıyor

  Resul Dindar’a AK Partililerden Tepki yağıyor

  Resul Dindar AKP'nin Newroz etkinliğine katılmayacağını açıkladı. Dindar kendisine sahip çıkarak bir çok kez etkinlik yaptıran Zeytinburnu Belediyesini'de açıklması ile zor durumda bıraktı

 • Şenses, Sessiz Sedasız gitti

  Şenses, Sessiz Sedasız gitti

  Farklı bir adamdı Adnan Şenses... Önce ağlar, sonra birden coşar, ceketini beline bağlayıp göbek atmaya başlardı.

 • Müslüm Gürses hayatını kaybetti

  Müslüm Gürses hayatını kaybetti

  4 aydır Memorial hastanesinde tedavi gören Müslüm Gürsen bugün hayatını kaybetti.

 • Kutsi'ye Hayranlarından Yoğun İlgi

  Kutsi'ye Hayranlarından Yoğun İlgi

  Ünlü şarkıcı Kutsi, Zeytinburnu'nda hayranlarıyla bir araya geldi. Kutsi, hayranlarına yakın ilgi gösterdi.

 • Polat Alemdar Evlendi

  Polat Alemdar Evlendi

  Polat Alemdar namıyla ünlenen Necati Şaşmaz'dan sürpriz karar.Ekranların efsane dizilerinden biri olan Kurtlar Vadisi'nde Polat Alemdar karakterine can veren Necati Şaşmaz'dan sürpriz evlilik kararı..

 • Bunca yıla yazık oldu

  Bunca yıla yazık oldu

  Gülben Ergen'den, boşanmak üzere olduğu 7 yıllık eşi Mustafa Erdoğan'a şarkılı mesaj...

 • Süper Star'da Somali Yolcusu

  Süper Star'da Somali Yolcusu

  Süper Star Ajda Pekkan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine Somali'ye gidiyor.

 • ''En son Vınlama Duydum''

  ''En son Vınlama Duydum''

  14 Mart’ta saldırıya uğrayan Tatlıses, şoföründen farlarını fark ettiği aracın geçmesine izin vermesini istediğini belirterek, “Vınlama sesi duydum.

 • Acun'un son bombası panpiş

  Acun'un son bombası panpiş

  Hilal Cebeci, Acun Ilıcalı'nın 'Yok Böyle Dans' yarışmasında dans edecek..

 • Seda'dan Lerzan Mutlu'ya dava!

  Seda'dan Lerzan Mutlu'ya dava!

  Lerzan Mutlu'nun, "Seda Sayan benim ekmeğimle oynadı" sözleri Kadırgalı'yı kızdırdı.

 • Nihat Doğan Somali'ye gidecek

  Nihat Doğan Somali'ye gidecek

  Nihat Doğan, önceki gün de magazincilerin iftarında sanatçılara SMS attırdı.

 • Avşar'dan Somali'ye erzak

  Avşar'dan Somali'ye erzak

  Hülya Avşar, açlığın pençesindeki Somali’ye 2 bin kişilik erzak gönderiyor.

 • O vurulduğunda 4 ay aç gezdim

  O vurulduğunda 4 ay aç gezdim

  İbrahim Tatlıses’le çalışmaya başladıktan sonra parlayan Didem, artık tek başına...

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.2%

8.3%

8.6%

6.1%

30.9%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan