Tanbur, kemençe, ritm, viyolonsel, kanun ve muhteşem sesler.. Değerlerine sahip çıkmayı şiar edinen Zeytinburnu Belediyesi Kültür ve Sanat faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor. Geçtiğimiz aylarda Neyzen Emin Dedeyi, Mayıs’ ta Itri’ yi unutmayan Zeytinburnu Belediyesi Haziran’ da da Tanburi Cemil Bey için muhteşem bir program düzenledi. Geceyi önemli kılan en önemli özellikse yine geçtiğimiz aylarda Tanburî Cemil Bey için Zeytinburnu Belediyesi tarafından yaptırılan mezar taşının ihyası oldu.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ ın açılış konuşmasını yaptığı programda birçok önemli isim de hazır bulundu. Prof. Uğur Derman, Sanat musikisinin en büyük ney üstadlarından Niyazi Sayın, Tanburî Necdet Yaşar, Yüksek mimar Dr. Aydın Yüksel, Dr. Murat Salim Tokaç gecede yerini alan isimler arasındaydı.

Prof Uğur Derman , Niyazi sayın ve Necdet Yaşar açılışta kısa birer konuşma yaptı. Konuşmalarından ardından gece, Tanburî Cemil Bey’ in eserlerinin icra edildiği konser ile devam etti. Gecede sahne alan sanatkarların isimleri ise şöyle; Özata Ayan( Tanbur), Murat Aydemir (Tanbur), Murat Salim Tokaç ( Tanbur), Yasemin Şehnaz Ayan (kemençe),Emre Erdal ( Kemençe), Derya Türkan ( Kemençe), Tûba Akyol (Ses) Ertan Bilgi (ses), Güzün Değişmez (ses), Yüce Gümüş (ses), Murat Irkılata (ses), Dilek Türkan (ses), Ümit Atalay ( Ritm) Serkan Özdemir (viyolonsel) İhsan Özer ( Kanun).Tanburî Cemil Bey’ i anma programı plaket ,çiçek takdimi ve hatıra fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.

Vefatından 96 Yıl sonra gelen Mezar Taşı

Tanburî Cemil Bey’ in artık bir mezar taşı var…1916 yılında hayata veda eden büyük sanatkarın mezar yeri yıllardır bilinmezler adresi olarak geçiyordu. Tâ ki 1950’lili yıllara kadar. Tanbur ustalarından Necdet Yaşar’ ın mücadelesi ile 50’ lili yıllarda Tanburi Cemil Beyin mezar yeri tespit edildi edilmesine ama uyduruk bir mezar taşı konularak büyük sanatkarı yine bilinmezler diyarından kurtaramadı.

Yıl 2012…Zeytinburnu Belediyesi harekete geçti ve Necdet Yaşar’ ın yıllarca verdiği mücadeleyi mutlu sona ulaştırdı. Tanburî Cemil Bey’in artık, Merkez efendi mezarlığında onun sanatçı kimliğine yakışacak bir mezar taşı var.
kullan
ZEYTİNBURNUHABER.ORG-ÖZEL