İl Milli Eğitim Müdürlüğü programı kapsamında düzenlenen Yunus Emre’yi anma programı Haluk Ündeğer Lisesi ve Atatürk İlköğretim Okulu bünyelerinde düzenlemeye alınarak sahnelendi ve Yunus Emre nezih bir şekilde anıldı. Halik Ündeğer Lisesi Müdürü Yunus ÖZBEK ve Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü Suna TARHAN, dürüstlüğü, ileri görüşlülüğü, sadakati ve hak yoluna gönül vermesiyle dünya insanlığına örnek olan Yunus Emre’nin hayatındaki kesitlerini, yaşam tarzını, şiirlerini ve yüreklere yer eden mümtaz yaşantı örneklerini program içerisinde tüm izleyici ve davetlilere en iyi bir şekilde aktarabilmek için öğretmenleri ve öğrencileri ile el ele vererek mümtaz çalışmalar yaptılar.

Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen programa Zeytinburnu Kaymakamı Mustafa DÜNDAR, İl Milli Eğitim Md. Dr. Muammer YILDIZ, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Metin TAŞDEMİR, İlçe Belediye Başkanı Murat AYDIN, Bölge Eğitim Denetçisi Doğan CEYLAN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup HAYIRLIOĞLU, Adalar İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Faik GÜLER, Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan YILDIZ, Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Saadettin DAL, Silivri İlçe Milli Eğitim müdürü İkran KARAPINAR, Beylikdüzü İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet HACIOĞLU, Ata Şehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil ASİLSOY, Güngören İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah NURKAN, Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Hamit ÇAKIR, İlçe Müftüsü Yusuf İzzettin KONUK, AK Parti İlçe Meclis Üyesi ve Haluk Ündeğer Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Hasan SERTÇELİK, Merkezefendi Mahalle Muhtarı Nejdet BAYKAN, ilçemiz Anadolu liseleri, liseler, meslek liseleri ve ilköğretim okulları müdürleri ve temsilcileri yanı sıra okullardan temsili öğrenciler grupları iştirak ettiler.

Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla saat 10.00’da başladı. Programın sunuculuğu Atatürk İlköğretim Okulu Türkçe Öğretmeni Mehmet Sena HASANOĞLU ve Haluk Ündeğer Lisesi Edebiyat Öğretmeni Suna KAYA tarafından yapıldı. Program akışına göre protokol konuşmasını yalnızca tercihler doğrultusunda ilçe Kaymakamı Mustafa DÜNDAR yaptı ve bu konuşmayı video kayıtlarımızdan izleyebilirsiniz. Program içerikliğinde sahnede kalacak olan saz üstadları ve yanı sıra Haluk Ündeğer Lisesi öğrencileri ve saz ekibine şeflik yapacak olan Atatürk İlköğretim Okulu Müzik Öğretmeni Veli VURAL sahnedeki yerlerini aldılar. Kemençe taksimi eşliğinde sunucular Hacı Bektaş Veli’nin dilinde vücut bulan “Edep Ya Hu dilini” slayt görüntüleri ile eda ederlerken salonda müthiş bir sessizlik hakimdi. Yunus Emre belgeseli slayt ve müzik eşliğinde gösterim yapılırken seçilmiş olan konu anlatımlarının güzelliği mükemmelin de üzerindeydi. Yunus Emre’nin Hacı Bektaş Veli ile görüşmesi, Haluk Ündeğer Lisesi öğrencileri tarafından tiyatral olarak yansıtıldı.

Dertli Yunus anlatımı Mehmet Sena HASANOĞLU’nun o güzel davudi sesiyle daha da güzelleştirilirken ona sunum olarak eşlik eden öğretmen Suna KAYA’nın kulakları adeta kadife dinletisiyle dolduran anlatımları mükemmelinde üzerindeydi. Bu şiir yansıtmaları ve Yunus’u anlatımlarının ardından saz ekibi de Hicaz Taksim ile “Dertli Yunus” ilahisini icra etti. Yunus Emre’nin; Hacı Bektaş Veli ile görüşmesinin yansımı ardından onun dergah yaşantısı ve doğru Taptuk Emre Sultan Dergahı’nda 40 yıl yaşamdan sonra adeta dürüstlük tarzını mimari eden “Eğri, Düzgün Odun “ hikayesi duygulu bir şekilde adeta yüreklere serptirildi. Öğrenciler de sahnelemede başarılıydı. Perdede bilmem “Nideyim” ilahisi izlenirken Mehmet Sena ve Suna KAYA’da şiirlerini yansıtmaya devam ettiler.

Yunus’un dilinin çözülmesi gösterimi “ Aşkın Aldı Benden Beni” şiiri okummasindan önce Yunus Emre’yi sahneleyen öğrenci ve ardından da sahnedeki koro seslendirme yaptılar. Yunus’un dergahtan anlatılışı sahnelemesinde perde de Hz. Mevlana ve Yunus Emre görüntü çizelgeleri yansıtılmaya başladı ve ardından iki semazen sahnedeki gerini alarak sema gösterilerine başladı. Bu arada saz ekibi de söylevlerini ilahiler ile sürdürmeye devam etti. Sema gösterisi ardından Atatürk İlköğretim Okulu’ndan bir erkek ve bir kız öğrencinin sofra hikayesi skeçlemesi yapıldı. Yunus Emre’nin dergaha dönüşünün gösterimi sonrasında sahnedeki ilahi gurubu söylevlerine başladılar. “Sordum Sarı Çiçeğe” “ Şol Cennetin Irmakları” ilahileri büyük bir hayranlıkla izlenildi.

İlahiler arasında İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer YILDIZ sahneye davet edildi. Muammer YILDIZ “ Okullarımızda tarihe bu konularda nam ve ün salan Türk büyüklerimizin programa alınarak sahnelendirilmesindeki güzellikleri izlemek çok güzel bir çalışma ortamını yansıtmakta ve biz büyükler kadar öğrencilerimizin de ilgisini büyük ölçüde çekmekte. Bu ve benzer programlarımız önümüzdeki eğitim yılı içerisinde daha da zenginleştirilerek yine öğrencilerimiz tarafından sahnelendirilecek. Bu programa emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Bu konuşmanın ardından bir ilahi daha okundu ve program alanların izleyicileri selamlamaların sonrasında başta Kaymakam Mustafa DÜNDAR, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer YILDIZ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup HAYIRLIOĞLU ve diğer ilçelerin Milli Eğitim Müdürleri ve protokol arz eden isimler sahneye çıkarak öğrencileri ve her iki okulun da müdürlerini kutladılar. Günü anılaştırmak üzere gurup halinde yapılan fotoğraf çekiminden sonra program sona erdi.

BU DA ŞAHSIMIN YUNUS EMRE İLE İLGİLİ AYRI BİR YORUMU

Seyit Nizam mahallesinde Merkezefendi Mahallesine doğru olan bir yolu cadde olarak mdydana çıkarıldı ve adına da Yunus Emre Caddesi denildi. Öylesine ki 190 metrelik yol üzerindeki aydınlatma direklerine çifter taraflı 10 tane Yunus Emre Caddesi isim tanıtım levhaları konuldu. Yolun Seyit Nizam tarafındaki 4 yol ağzının bulunduğu yere sözüm ona bir YUNUS EMRE heykeli konuldu. Heykel günümüzden 800 yıl evvelki Türk insanı kıyafetini değil adeta bir Yunan Mitoloji Tanrıları’nı yansıtıyordu. Belediye Başkanı Murat AYDIN’da Yunus Emre’yi Anma programını izledi. Kendi elemanının çektiği video kayıtlarından bir kez daha izlemesini öneririz. Oradaki sözüm ona Çağdaş Heykel Tararımı Yunus Emre Anıtı olarak tanımlanan ucube heykeli kaldırtıp gerçek bir ”Oduncu Yunus” heykelini yaptırmasını ve oraya koymasını öneririz. Bu saçma heykel ile alay edenlerin sayısı milyonu geçti. Google’ye girin ve bakın. Orada ülkemizin değişik il ve ilçelerinde anıt olarak yapılandırılmış 28 tane Yunus EMRE heykeli görürsünüz. Yani Derviş Yunus, Oduncu Yunus anıtları. Slayt gösteriminde keşke Yunus Emre’nin bu anıtlarından birkaç tanesi yansıtılsaydı. Biz, Yunus EMRE Heykelleri’nin birkaç görüntüsünü haber fotoğrafları içerisinde yansıttık. Bir bakın bakalım Bizim Yunus ile ilçemizdeki Yunus Emre heykelleri arasındaki farklılıklar nedir? ZEYTİNBURNUHABER.ORG-ÖZEL-MEHMETALPAY