Zeytinburnu Bilgi Evleri, değerler eğitimi çerçevesinde çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğine sosyal, eğitsel ve kültürel faaliyetlerle katkıda bulunmak amacıyla; milli ve manevi yönlerden kendilerini geliştirebilecekleri fırsatların kapısını her ay birbirinden değerli konu ve konuklarla açmaya devam ediyor. Baş Başa sohbetlerinin bu ayki konuğu yazar Kasım Tiryaki’ydi. Çocuk edebiyatı yazarı Kasım Tiryaki; çocuklarla bir arada olmanın insanın başına gelebilecek en iyi şeylerden biri olduğunu, bu durumun kendisini de ziyadesiyle mutluğu ettiğini belirterek, bilgi evi üyeleriyle sıcak bir sohbet gerçekleştirdi.

“MUTLAKA HER GÜN OKUYUN”

Çocukluk zamanında okul yolu olarak kullandığı dere kenarlarındaki uzun yollarda kurduğu hayallerle kaleme aldığı “Dere Ülkesinin Yolcusu: Hebo” kitabıyla dikkatleri çekmeyi başaran Tiryaki, sohbeti boyunca öykü yazmanın inceliklerine ve okumanın önemine değindi. “Yazmak için önce çok okuyarak gönlümüzü, bilgilerimizi arttırmalıyız ki, kâğıda dökecek fikirlerimiz dolmuş olsun.” İfadelerini kullanarak okumanın önemine vurgu yapan Kasım Tiryaki; iyi bir okur olmak için asla okumadan bir gün geçirilmemesini öğütledi. 

“BAŞARIYA ULAŞMAK İÇİN ÇOK ÇALIŞMAK LAZIM”

Sohbetine üyelerin sorularını cevaplayarak devam eden yazar, “Nasıl yazar oldunuz, nasıl yazmaya başladınız?” sorusuna, “Hayal kurarak ve hayal kurmaktan asla vazgeçmeden, önüme çıkan engeller sebebiyle asla yılmadan ve çok çalışarak başarıya ulaştım. Bana göre bu sadece yazar olmakla alakalı değil. Hayatta hangi işi yaparsanız yapın bu kuraldan ödün vermeyin.” şeklinde cevap verdi.

“YAZMAKTAN KORKMAYIN”

Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen öykü yarışmasına da dikkat çeken Tiryaki, öykü yazma konusunda Bilgi Evi üyelerini cesaretli olmaları konusunda telkin etti. Kasım Tiryaki; “Buradaki öğrencilerimizin kitap okumayı ihmal etmediğini, biriktirmeye başladıklarını görüyorum. Öykü yazmaktan korkacağınız hiçbir engel olamaz önünüzde” diye konuştu. Programın ardından Bilgi Evi üyeleri için kitaplarını imzalayan yazar, gerçekleştirilen bu etkinlikten dolayı emeği geçen herkese teşekkür etti. Çekilen hatıra fotoğrafının ardından Bilgi Evi üyeleriyle vedalaştı.