• Zeytinburnu'ndaki üçgen arsa 14.9 milyon TL'ye satılıyor
 • Zeytinburnu gelecek 5 yılda yüzde 108 değer kazanacak
 • Saadet Partisi Başkan Aydın'ı ziyaret etti
 • MHP'den Saadet Partisi'ne iade-i ziyaret
 • 'Zeytinburnu Kimsenin tercihine göre planlanamaz'
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

'Sanata Dokunanlar Farkındalık Kazanıyor'

Gösteri Sanatları Akademisi (GSA) Genel Sanat yönetmeni, tiyatro ve sinema oyuncusu Mehmet Usta, donanımlı ve kültürlü bireyler yetiştirmenin önemini vurgulayarak, "Kültür merkezleri, kültür ve sanat gerçekten çok önemli bir nirengi noktası. Gerçekten buraya temas eden insan, ne şekilde temas ediyorsa etsin, bu bir hobi kursu olabilir, muhakkak bir değişim ve farkındalık kazanıyor." dedi.
01 Aralık 2017 Cuma 12:19

Zeytinburnu Belediyesince geçen yıl kurulan GSA'da, gösteri sanatları alanında donanımlı bireylerin yetiştirilmesi amaçlanıyor. "Yönetmenlik ve Sinema", "Sahne Sanatları" ve "Konservatuvara Hazırlık" bölümlerinin bulunduğu akademiye sınavla giren öğrenciler, teorik ve pratik eğitimin yanında pek çok kültürel aktiviteye katılma imkanı buluyor. Öğrenciler haftanın 4 günü akademide bir araya gelirken, akademinin eğitmen kadrosunda ise Sinan Sertel, Yiğit Arı, Engin Kut, Hicran Akın, Nesrin Kut ve Çağlar Kaya yer alıyor. GSA Genel Sanat Yönetmeni Usta, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl çok güzel bir sezon geçirdiklerini söyledi.

Geçen yıl 57 mezun verdi

Akademinin çok tanıtımı yapılmamasına rağmen büyük bir ilgiyle karşılaştıklarını aktaran Usta, "Yerel yönetimlerin kültür sanatla ilgili yapmış olduğu bir çok çalışma var fakat GSA, başka bir farkındalığın peşinde böyle bir faaliyetin içine girdi ve çok yüksek düzeyde bir talep oldu. Yaklaşık 400-450 kişilik bir öğrenci kaydı oldu. Sadece hobi amaçlı bir tiyatro eğitimi değil daha mesleki daha akademik formatta bir eğitim veriyor GSA. 57 öğrenciyi biz geçen yıl mezun ettik. Bunların içinde ayrıca 15 kadar sinema ve yönetmenlik bölümündeki öğrenciyi de mezun ettik." diye konuştu.

Usta, mezun öğrencilerle repertuvar tiyatrosu amaçlı bir topluluk kurduklarına işaret ederek, GSA'nın diğer oyun türlerinde de çeşitli oyunlarını seyirciyle buluşturacaklarını dile getirdi. Sinema bölümünü öğrencilerinin, çektikleri kısa filmlerle bazı ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödül aldıklarını anlatan Usta, akademide belli bir yaş hedefinin olmadığını ifade etti. Usta, belediyelerin genelde niceliğe yönelik işler yaptığını aktararak, şöyle devam etti:

"Buraya kursiyerleri toparlayıp, ellerine bir oyun metni verip bir yıl boyunca oyun metni ile gidip gelip yıl sonunda da bir tane müsamere yapmanın çok da bir gerçekliği yok. 'Kültür ve sanata dokunarak hayata tutunmak' diye bizim bir sözümüz var. Çünkü çok net olan bir şey var, kültür merkezleri, kültür ve sanat gerçekten çok önemli bir nirengi noktası. Gerçekten buraya temas eden insan, ne şekilde temas ediyorsa etsin, bu bir hobi kursu olabilir, muhakkak bir değişim ve farkındalık kazanıyor."

Akademinin tamamen ücretsiz olduğunun altını çizen Usta, "Bir belediye konservatuvarı algısı oturtmaya çalışıyoruz aslında ve bunun gelişmesini istiyoruz. Bunun sadece Zeytinburnu'nda müstakil bir şey olmasını istemiyoruz. Umarım bu yayılır ve aynı formatı biz farklı yerlerde de yapabiliriz. Burada sahne sanatlarıyla, sinemayla ilgili teorik ve pratik dersler oluyor. Bunların yanında biz aynı zamanda kültürle alakalı çeşitli faaliyetler yapıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Doğaçlama tiyatro Yiğit Arı'ya emanet

Usta, öğrenci seçimlerini sınavla yapıp ilgili, bilgili ve becerikli insanları bir araya getirdiklerini belirterek, "Kendi milli manevi değerlerini, bulunduğu çevreyi, kültürü fark ederek onlara temas eden, daha dolu, arka planında daha çok şey biriktirmiş gençler yetiştirmeye çalışıyoruz." dedi.

İmkanları olmayan bireylerin akademi aracılığıyla yeteneklerini sergileyebileceklerine işaret eden Usta, mezun olanların tiyatro, sinema, dizi ve reklam oyunculuğu yapabilecek seviyede olduğunu sözlerine ekledi. Mehmet Usta, doğaçlama oyunların son zamanlarda popüler ve sevilen bir tür olduğunu söyleyerek, tecrübeli oyuncu Yiğit Arı yönetiminde bir doğaçlama tiyatro topluluğu kurduklarını aktardı.

Herkesi bir şekilde kültür ve sanatla yakınlık kurmaya davet eden Usta, sözlerini şöyle tamamladı: "Ocak ayından itibaren de geleneksel formda bir oyun koyacağız. İnşallah yıl sonuna doğru en az iki ya da üç oyunla sezonu kapatmayı düşünüyoruz. Tabii ki arkadan gelecek çocuklar da var onlar da bu topluluğun içine girecek, dolayısıyla sanıyorum bir repertuvar tiyatrosu haline geleceğiz. Yani bizim temel amacımız burada bir belediye konservatuvarı algısını tekrar oluşturabilmek ve buradan gerçekten bir iyi metodla, iyi bir eğitimle, donanımlı ve kültürlü bireyler yetiştirmek, asıl hedefimiz bu."Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • 'Sanata Dokunanlar Farkındalık Kazanıyor'

  'Sanata Dokunanlar Farkındalık Kazanıyor'

  Gösteri Sanatları Akademisi (GSA) Genel Sanat yönetmeni, tiyatro ve sinema oyuncusu Mehmet Usta, donanımlı ve kültürlü bireyler yetiştirmenin önemini vurgulayarak, "Kültür merkezleri, kültür ve sanat gerçekten çok önemli bir nirengi noktası. Gerçekten buraya temas eden insan, ne şekilde temas ediyorsa etsin, bu bir hobi kursu olabilir, muhakkak bir değişim ve farkındalık kazanıyor." dedi.

 • ZKSM’de Gündem Yoğun!

  ZKSM’de Gündem Yoğun!

  Ekim ayının ikinci haftasında Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde yoğun bir gündem var. Söyleşi ve seminerlerin yanı sıra Derviş Zaim’in son filmi Rüya ve Nova Yapım’ın bu sezon sahneye taşıdığı Aliya oyunu da ZKSM’de izleyici ile buluşacak.

 • Zeytinburnu Kültür Sanat yeni sezonu açtı

  Zeytinburnu Kültür Sanat yeni sezonu açtı

  Minyatür sanatçısı Gülçin Anmaç’ın Nakkaşname adlı minyatür sergisi Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde açıldı. Sanat yolculuğunun bir özeti olarak nitelediği 30 eserini sanatseverlerle buluşturan Anmaç’ın sergisi 13 Kasım’a kadar görülebilecek.

 • Zeytinburnu’nda Kültür Sanat Kursları Kayıt Dönemi Başladı

  Zeytinburnu’nda Kültür Sanat Kursları Kayıt Dönemi Başladı

  Zeytinburnu Belediyesi ve Zeytinburnu Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün işbirliğiyle gerçekleştirilen 2017-2018 Zeytinburnu Kültür ve Sanat Kursları kayıt dönemi başladı.

 • Dağ 2 ZKS'de gösterime girecek

  Dağ 2 ZKS'de gösterime girecek

  Geçen sezon sinemalarda fırtınalar estiren Dağ 2 filmi, bu hafta Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde yeniden seyirci ile buluşuyor. Film, 12-18 Mayıs tarihleri arasında ZKSM sinema salonunda 13.30-16.00 ve 19.00 seanslarında gösterilecek.

 • Uluslararası Öykü Festivali Başladı

  Uluslararası Öykü Festivali Başladı

  Dünyanın en önemli yazarlarının ağırlanacağı Uluslararası Öykü Festivali düzenlenen açılış töreniyle start aldı.

 • Yazar Bahaeddin Özkişi Vefatının 40’ıncı Yılında Anılıyor

  Yazar Bahaeddin Özkişi Vefatının 40’ıncı Yılında Anılıyor

  Edebiyatçı yazar Bahaeddin Özkişi vefatının 40’ıncı yılında Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde anılıyor. Moderatörlüğünü Ömer Lekesiz’in gerçekleştireceği anma programında Mehmet Nuri Yardım, Cemal Şakar ve Doç. Dr. Cüneyt Issı yazar Bahaeddin Özkişi’nin hayatını, edebi eserlerini ve kişiliğini ele alacak.

 • Ömer Lekesiz camileri anlattı

  Ömer Lekesiz camileri anlattı

  Sanat eleştirmeni ve Yeni Şafak yazarı Ömer Lekesiz, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşen "Sanat Bizim Neyimize?" seminerinde bu ay, İslam dininin sembollerinden cami üzerine konuştu.

 • Zeytinburnu'nda Yerelden Yeşeren Kültür

  Zeytinburnu'nda Yerelden Yeşeren Kültür

  Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2014 Yılının En İyi Kamu Yayıncısı seçildi.

 • Zeytinburnu’nda Kültür Sanat Sezonu Açtı

  Zeytinburnu’nda Kültür Sanat Sezonu Açtı

  Zeytinburnu Belediyesi, 2015-2016 kültür sanat sezonunu, 9 Ekim’de Cahide Keskiner Atölyesi "Kültürel Semboller" karma minyatür sergisi ve Göksel Baktagir dinletisiyle açtı.

 • Sanata İlk Adımlarını Zeytinburnu’nda Attılar

  Sanata İlk Adımlarını Zeytinburnu’nda Attılar

  Zeytinburnu Belediyesi’nin düzenlediği Kültür Sanat Kursları sona erdi. Mezuniyet şöleninde, danstan müziğe, sergiden tiyatroya yeteneklerini sergileyen kursiyerler sertifikalarını Belediye Başkanı Murat Aydın’dan aldı.

 • AKDEM'in Seminerlerine Yoğun İlgi

  AKDEM'in Seminerlerine Yoğun İlgi

  “AKDEM Çarşamba Seminerleri”nde bu haftanın konusu “Çocukla Doğru İletişim”di. Konu çocuk olunca, salon doldu, taştı.

 • Erol Deneç ‘üstgerçek’ sergisi Zeytinburnu'nda

  Erol Deneç ‘üstgerçek’ sergisi Zeytinburnu'nda

  Düzenlediği sergilerele çağdaş ve geleneksel sanatlara önemli katkılar sağlayan Zeytinburnu Belediyesi, 2014-15 kültür sanat sezonunun ilk sergisini dünyaca ünlü sanatçımız Erol Deneç ile gerçekleştiriyor.

 • Kılıçarslan ve Çelik “Sahabe Şairler”i anlatacak

  Kılıçarslan ve Çelik “Sahabe Şairler”i anlatacak

  Zeytinburnu Belediyesi’nin düzenlediği İSLÂM ŞAİRLERİ söyleşi dizisi başlıyor. Kültür sanat sezonu boyunca ayda bir kez düzenlenecek söyleşi dizisinde, İslam şiir geleneğinin başlangıcından günümüze İslâm şairleri ve şiirleri mercek altına alınacak. Mevlana, Yunus Emre, Eşrefoğlu Rumi, Sezai Karakoç gibi birçok isim anlatılacak.

 • Naci BERKTAŞ'tan Albüm öncesi sürprizi

  Naci BERKTAŞ'tan Albüm öncesi sürprizi

  Zeytinburnu'nun yetenekli gençlerinden , Zeytinburnu FM'inde Program Yapımcısı Naci BERKTAŞ yakın zamanda çıkaracağı albümü öncesin de dinleyicileri ile ÖZLEDİM adlı parçasını paylaşıyor.

 • Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi kayıtları başladı

  Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi kayıtları başladı

  İstanbul’da kültürün ve sanatın öncelikli merkezlerinden biri haline gelen Zeytinburnu, bir yandan kültür-sanat gündemindeki yerini korumaya çalışırken, bir yandan da geleceği inşa ediyor.

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.2%

8.3%

8.6%

6.1%

31%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan