Zeytinburnu Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde 2017-2018 kültür sezonunda söyleşi, seminer, tiyatro ve sinema serisi başlıyor. Prof. Dr. Ekrem Demirli bu yıl da Ferîdüddîn-i Attâr'ın Mantıku't-Tayr adlı eserini şerh etmeyi sürdürüyor. Tasavvuf edebiyatının en güçlü metinlerinden biri olan Mantıku’t Tayr, insanın manevi yolculuğunu kuşların Simurg’u arayışı üzerinden sembolik bir dille anlatıyor. Prof. Dr. Demirli’nin Ekim ayı semineri 19 Ekim Perşembe günü (Bugün) saat 19.00’da.

Prof. Dr. Hüsamettin Arslan “Sorunlarımız Geleceğimizdir” üst başlığı ile toplumsal meselelerde sıkışıp kaldığımız alanlarda sorular sormaya cevaplar sunmaya devam ediyor. Prof. Dr. Arslan’ın “Türkiye’de İnsan Kalitesi Sorunu” üzerine konuşacağı 20 Ekim Cuma tarihli seminerin başlangıç saati 19.00.

Akılla kalbi harmanlayan, dün ile bugünü buluşturan mutasavvıflarımızdan Ömer Tuğrul İnançer’in suni gündemler yerine varlığın hakikatine dikkat çektiği söyleşisi bu ay 23 Ekim Pazartesi günü saat 19.00’da gerçekleştirilecek.

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi seminer ve söyleşi programlarının yanı sıra sinema ve tiyatromuzun seçkin örneklerini ağırlamaya da devam ediyor. Bu hafta 20 Ekim’den itibaren Derviş Zaim’in son filmi Rüya, sinema seyircisi ile buluşacak. Gelenekten beslenen yeni bir anlatı biçimi ve form geliştirme çabası içindeki Derviş Zaim’in Rüya’sı da diğer filmleri gibi bu anlamlı çabanın başarılı bir örneği. Rüya 20-26 Ekim tarihleri arasında 13.30-16.00 ve 19.00 seanslarında izlenebilecek.

Nova Oyun Yapım tarafından bu sezon sahnelenmeye başlanan Aliya adlı oyun da 21 Ekim Cumartesi günü saat 19.00’da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde perde açacak. Elçin Gürler’in yazdığı ve Hidayet Erdinç’in yönettiği oyun, Aliya’nın hayat mücadelesini ve felsefesini konu alıyor.