ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

elit yapı

whatsapp hattı

metin büfe

sembol

sembol

inşaat

KIPÇAK TUNCEL
KIPÇAK TUNCEL

Yaza girerken D Vitaminine Dikkat!!!

Vücutta Kalsiyum ve fosfor metabolizmasını düzenleyen D Vitamini, kemiklerimizin sağlıklı gelişmesi için çok önemlidir. Aynı zam...

Yazarlar 0 556

Vücutta Kalsiyum ve fosfor metabolizmasını düzenleyen D Vitamini, kemiklerimizin sağlıklı gelişmesi için çok önemlidir. Aynı zamanda zekâdan tutunda barsak kanserini önlemede, vücut savunma sistemini güçlendirme daha birçok konuda başrolü oynar.  Vücudun en çok ihtiyacı olan vitaminlerden biridir.

Alınan D vitamininin vücuda yararlı olması için aktif hale geçmesi gerekmektedir. Yumurta, Balık ve sütte yoğun olarak bulunan D vitamini, sindirim yolu ile vücuda girdikleri sonra aktif hale geçebilmesi güneş ışığına ihtiyacı vardır.

Son dönemde yaptığımız testlerde toplumun her yaş gruplularında D vitamini ciddi biçimde yetersizlik göstermektedir. Yanlış kanı D vitaminin bir yaşına kadar gerekli olduğudur. Aslında bu vitaminin hayatın her döneminde özellikle 50 yaş üzerinde de çok gerekli olduğudur. Özellikle kadınlarda bir ihtiyaç daha da üst düzeye çıkmaktadır.

Ne yapmalıyız; Özellikle vücuttaki D vitamini düzeyini laboratuvarda  kontrol ettirmeli, düşüklük durumunda  D vitamini preperatlarını  doktor gözetiminde başlanmalı süt, yoğurt, yumurta ve balık tüketmeye özen göstermeliyiz. Güneş ışığı şart Güneş ışığının dik gelmediği zamanlarda ”güneş yağları kullanmadan” güneşlenmeliyiz. Yüksek faktörlü güneş yağları güneş ışınlarını tamamen engelleyeceği için tercih etmemeliyiz. Çok acılı ten veya güneş alerjimiz varsa düşük faktörlü güneş koruyucular kullanabilirsiniz.

Unutmayın 3 haftalık güneşli bir tatil size 6 aylık D vitamini sağlamağa yetecektir Sağlıklı güzel tatiller diliyorum

Uzm. Doktor Kıpçak TUNCEL

Adres: Askeriye Caddesi, 112 Sokak, No: 61 Huzur Evi Karşı Sırası Veliefendi Mahallesi, Zeytinburnu, İstanbul, Türkiye/ Telefon: (0212) 665 7474

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
yukarı çık