Asrın ulaşım projesi olarak nitelendirilen Marmaray, 29 Ekim 2013 tarihinde hizmete sunulacak. Boğazı 2-3 dakika gibi kısa bir sürede geçecek olan Marmaray’daki araçlar, Zeytinburnu Kazlıçeşme’de yeraltına girecek. Araçlar, yeni yeraltı istasyonları olan Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerleyecek, İstanbul Boğazı’nın altından geçecek ve Söğütlüçeşme’de tekrar yüzeye çıkacak. Avrupa ve Asya yakasını karayoluyla bağlayacak Avrasya Tüneli de, İstanbul Boğazı’nı deniz tabanının altından geçen 5.4 km uzunluğundaki 2 katlı tünelle birlikte toplam 14.6 km boyunca uzanan güzergahta, Kazlıçeşme ile Göztepe arasında inşa edilecek.

Her iki projenin içinde yer alan Zeytinburnu’nda da çalışmalar hız kazandı. Zeytinburnu Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmalar sonucunda, ilçede son 10 yılda 1310 bina yıkılıp, kentsel dönüşüm kapsamında yeniden inşa edildi.

İlçede modern konutlar, ofisler, alışveriş merkezleri yükselirken, binaların değeri yenilemeyle 3 kat arttı. Önümüzdeki dönemde de iki projenin hayata geçmesiyle Zeytinburnu, hem ulaşımın hem de yaşamın merkezi olacak. Bu sayede yükselişinde büyük bir ivme kazanacak.
kullan
ZEYTİNBURNUHABER.ORG-ÖZEL