Çılgın proje önce Fransa’da tanıtıldı

Halen davası süren ve detayları sır gibi gizlenen proje, ilk kez tüm detaylarıyla Cannes’da ortaya çıktı.Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen ve dünyanın en prestijli gayrimenkul buluşmalarından biri olarak kabul gören MAPIC Fuarı, Rönesans Gayrimenkul’ün İstanbul Zeytinburnu’nda detayları sır gibi saklanan yat limanı projesi Seaport’un ilk görüntülerinin de ortaya çıkmasına sahne oldu. Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın Türk firmalarının standlarını ziyaret ettiği MAPIC’te bakana, diğer projeler için olduğu gibi Seaport hakkında da bilgi verildi.

Maketi ilk kez bu fuarda sergilenen Seaport projesinin arsası Rönesans Gayrimenkul tarafından 2006 yılında Milli Emlak’tan 49 yıllığına kiralanmıştı. Zeytinburnu Kazlıçeşme’de toplam 1.47 milyon metrekare alan üzerinde gerçekleştirilmesi planlanan projeye Mimarlar Odası, planların İmar Kanunu’na aykırı olduğunu ileri sürerek Danıştay’da dava açmış ve Danıştay 6. Dairesi, imar planlarının yürütmesini 2009 başında durdurmuştu.

1.5 milyar euro’luk proje

Rönesans Gayrimenkul, Seaport projesiyle ilgili olarak üst mahkemeden çıkacak kararı bekliyor. Projenin 1.5 milyar euro maliyetle 4 yılda yapılması planlanıyor. 700 bin metrekare kapalı inşaat alanı olan projenin 300 bin metrekaresi deniz doldurularak yapılacak. Projenin yapılması durumunda Zeytinburnu’nun çehresini tamamen değiştirmesi bekleniyor.

Bakan Babacan; Türk firmalarının bu güzel eserleri ile gurur duyduğunu söyledi. Babacan, fuarda Eroğlu Yapı’nın ilk kez adını açıkladığı Merter projesini gezdi.

ZEYTİNBURNUHABER.ORG