UÇURTMA ŞENLİĞİNDE PİKNİK HAVASI

Çevre Haftası’nın etkinlikler çerçevesinde düzenlenen 1. Gün Programı Hükümet Konağı önündeki mini törenle başlamış ve Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen törende Çevre ve Geri Dönüşüm konularındaki etkinliklerde derece yapan öğrenciler ve okullar ödüllerini ilçe protokolünden almışlardı. Etkinliğin ikinci gününde ise Kazlıçeşme meydanı Koşu Parkur Alanı’nda “ Geri Dönüşüm malzemelerinden El Yapımı Uçurtma Yarışması” yapılacaktı.

GÖRÜNTÜLER ZEYTİNBURNU TV'DE TIKLA-İZLE

Öğrenciler ve okul idarecileri saat 10.00’dan itibaren meydanda toplanıp şenliğe başlayacaklardı. Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU ve İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı ve Bayrampaşa Belediyesi eski Başkanı Hüseyin BÜRGE’nin etkinlik alanına gelecek olmasından dolayı saat 11.30 civarında bitecek olan program saat 13.55’e kadar uzadı. Bu zaman içerisinde genellikle velileri ile alana gelen öğrenciler Belediye Başkanlığı’nca dağıtılan pilav, ayran ve meyve sularını alarak meydanı bir piknik alanına çevirdiler.

ANİMATÖR SUNUCUNUN SUNUM REZALETİ

Örencilerin daha neşeli bir ortam içerisinde eğlenebilmeleri için bir animatör kurulumunun çeşitli kıyafetlerde olan elemanları da “ Palyaçolar, Şirin Kedi, Zıpzıp Adam, Uzun Adam ve Spider Men “ kıyafetlerinde, hem kendilerini ve hem de öğrencileri şenlendiriyorlardı. Fakat yapılan animasyonlarda Spider Men ve programın Animatör DJ’yi tam anlamı ile fiyaskoydu. Sunucu DJ, etkinliğe katılan okulların %.90’ının isimlerini devamlı olarak yanlış telaffuz etti ( Örneğin, ardı ardına söylediği Yaşat Tardu İ.Ö.O – Ayhan Şahin İ.Ö.O – Abdüllak Hamit İ.Ö.O. gibi ) söylevleri yanı sıra ve hem de programı nasıl yöneteceğini bilemiyordu. Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU’yu “ Nimet ÇUBUKÇU Bey” diye anons ederken Bakan Nimet ÇUBUKÇU “ A.aaa aaaaa Ben erkek olmuşum” derken gülüşmeler oluştu ama daha sonra ÇUBUKÇU’nun yüz ifadesinden bu anonstan pek de memnun olmadığı belliydi. Zira Milletvekili adayı Hüseyun BURGE, AK Parti İlçe Başkanı Bahattin ÜNVER ve hatta Belediye başkanı Murat AYDIN meydana geldiğinde hiçbir şekilde anons edilmedi. Programın resmi sunucusu Haluk Ündeğer Lisesi Edebiyat Öğretmeni Suna BAŞAR’ın konuşması anında mevcut ses volümünün kısılması, bu eğitimcinin anonslarını doğru dürüst yapmamasına neden oldu ve öğretmenin 4 saat ayakta durmasının emeği de “Güme” gitti. SPİDER MEN REZALETİ: Halat çekme yarışmasında öğrencileri iki bölüme ayırmaya çalışan Spider Men kıyafetindeki kişi öğrencileri azarlayıp üzerlerine doğru yürümesi, animasyon yapan kişilerin öğrencilerin halat çekme oyununa müdahele etmeleri ve kendi gönüllerini eğlendirmeleri çok yakışıksızdı. Her zaman söylüyorum ve söylemeye de devam edeceğim, İlçemizde Salı Pazarı’nın yolunu bile bilmeyen “ Bu bir deyimdir” ilçe insanlarını ve kurumlarını tanımayan kişileri mikrofon arkasına getirip ilçe insanlarımıza değil de, devamlı olarak yabancıları mikrofon arkasına koyulması 12.5 senedir bu gibi etkinliklerde meydana gelen fiyaskoların doğurganlığını çoğaltır. Bir diğer fiyasko da Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Lisesi öğrencileri mini konser verirken Bakan Nimet ÇUBUKÇU ve Milletvekili Adayı Hüseyin BÜRGE’nin uçurtmu uçurmaları için harekete geçirilmeleriydi. Protokol ekibi bu öğrencileri dinleyemedi ve öğrenciler hayli üzüldü. Bakan Nimet ÇUBUKÇU’ya bizzat hatırlatmamız üzerine Bakan ÇUBUKÇU öğrencilerin yanına bizzat giderek “ Çocuklar her şeye rağmen kulağım sizlerdeydi. Mükemmeldiniz. Sizlere başarılar dilerken hoşgörü için sizlerle bir hatıra resmi çektirelim” dedi ve öğrencilerle günün fotoğrafını çektirdi.

YABANCILAŞTIRILIYORMUYUZ

Program boyunca animatör kurumunun devamlı yabancı menşeli müzik çalması bize göre tamamen yanlıştı. Bizim ülkemizin o hoş oyun havaları, zeybek havaları, roman müzikleri ve diğer çeyşitlemeler dururken neden hep dırdırzıkı dıpdırızım müzikleri çalındı ve çocuklarımız yabancı müzik eşliğinde oyun oynadılar? Birde tutturmuşlar APAÇI dansı. 19 Mayıs etkinliklerinde de çalınmıştı. Apaçi dansı yerine Rumeli oyunu < Paydoşka – Damat > çalınsa olmazmıydı? Horon çalınsa olmazmıydı? Ada Çiftetellisi çalınsa olmamıydı. Müzik çeşitlemelerini neden animatör kurumuna bıraktınız diye sorarsam sakın bana darılmayınız sayın koordinatör arkadaşlarım. Bu benim görüş ve anlayış açım.Yabancı müzik beni bağlamaz. Acaba dış devlet etkinliklerinde TÜRK MÜZİKLERİ çalınıyormu?

YOĞUN BİR KATILIM VARDI

Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU, İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Hüseyin BÜRGE ve eşi, İlçe Kaymakamı Mustafa DÜNDAR, İlçe Belediye Başkanı Murat AYDIN, Belediye Başkan Yardımcıları Gökhan KASAP ve İlyaz SAKA, ( İlçe Emniyet Müdürü Sezgin ÖNDEM erken saatlerde gelerek alandaki güvenlik ekibinin oluşturulmasını sağladı ve Toplum Destekli Polis Büro Amirliği ekipleri alandaki yerlerini aldılar. Emniyet Müdür yardımcısı Suhendan İZGİN ise çevre kontrolü için belirli gurupların dışında Asayiş Şube Ekipleri ile birlikte gözlemdeydi.) Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürü Sait YALÇIN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup HAYIRLIOĞLU, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Necati YILMAZ ve Mustafa HEĞCİ, AK Parti İlçe Başkanı Bahattin ÜNVER, Teşkilatlanmadan Sorumlu Başkan Ahmet YABANOĞLU ve Yönetim kurulu Üyeleri temsilcileri, AK Parti Meclis Üyesi Cahit BAYRAM, Belediye Başkanlığı Özel Kalem Müdürü Bünyamin KORKMAZ Temizlik İşleri Müdürü Birol YILMAZ ve ekipmanları, Destek Hizmetleri Müdürlüğü ekipmanları, İlköğretim Okulları Müdürleri, yardımcıları ve okul temsilcileri ile bini aşkın öğrenci yarışma alanındaki yerlerini almışlardı.

BAKAN NİMET ÇUBUKÇU 10 DAKİKA UÇURTMA UÇURDU

Bakan ÇUBUKÇU’nun gelmesiyle birlikte sahne gösterileri başladı. Haluk Ündeğer Lisesi Edebiyat Öğretmeni Suna BAŞAR’ın protokol takdim sunumları başlangıcında Belediye başkanı murat AYDIN açılış ve selamlama konuşmasını yapmasının sonrasında Sümer İlköğretim Okulu Bolu Yöresi Folklor Ekibi gösterilerini tamamladı. Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Anadolu Lisesi orkestra gurubu sahnedeki yerlerini alarak Türk Folk Müziği’nden çeşitlemeler sundular. Bu arada Bakan Nimet ÇUBUKÇU “ Bizim İBO”yu da yanına alarak 10 dakika kadar birlikte uçurtma uçurdular. Milletvekili adayı Hüseyin BÜRGE, Belediye Başkanı Murat AYDIN, AK Parti İlçe Başkanı Bahattin ÜNVER’de bakana eşlik ettiler. Bu arada meydandaki öğrencilere Belediye başkanlığı tarafından yaptırılan 1000 adet uçurtma dağıtıldı ve alandaki herkese pilav, ayran ve meyve sularından oluşturulan ikramlarda bulunuldu. Öğrencilerin kendi aralarında yapacak olduğu çeşitli yapışmalar ise animatör tarafından uygulanan yanlış program akışı ile adeta “ Güme” gitti. Alandaki protokolün saat 13.55’de alandan ayrılmasından sonra meydanda doğru dürüst kimse kalmadı ve derece alan uçurtmalar, sahipleri ve okulları açıklanmadı. Dereceleri bir gün sonra İlce Milli Eğitim Müdürlüğü’nden temin ettik.

DERECE ALAN ÖĞRENCİLER VE OKULLAR

En Yüksek Çıkan Uçurtma:

1. Seher ÖZBEK Gazipaşa İ.Ö.O.

2. 2. Ahmet DÜZ Faruk Timurtaş İ.Ö.O.

3. 3. Anıl Berk VURAL Kazım Özalp İ.Ö.O.

En Güzel Uçurtma:

1. Sertan YAPA Ziya Gökalp İ.Ö.O.

2. 2. Tolga Can AKÇİÇEK Bozkurt İ.Ö.O.

3. 3. Belçin ALIRSATAR Ziya Gökalp İ.Ö.O.

En Büyük Uçurtma

1. Ceren Sıla KASAR Saniye Sezgin Elmas İ.Ö.O.

2. 2. Merve ÜNAL Saniye Sezgin Elmas İ.Ö.O.

3. 3. Atahan ÜZER Toki Şehit Semih Balaban İ.Ö.O.

İKİNCİ DEĞİL, ÇEVRE HAFTASI UÇURTMA ETKİNLİĞİ 4’ÜNCÜSÜ

Her ne kadar Çevre haftası Etkinlikleri olarak “ 2’ncisi düzenlenen dense de bu etkinlik Başkan Murat AYDIN dönemindeki 4’üncü etkinlikti. İlk etkinlik 2000 yılında Başkan Yardımcısı Aydın ÇIĞRIKÇI organizesinde yine aynı alanda yapılmıştı ve şahsım Mehmet ALPAY olarak Jüri Üyeliği yapmıştım. İkinci etkinlik ise bu kez Topkapı Parkı üst bölümünde yapılmıştı ve Uçurtma Etkinliği başlayacak üzereyken bir fırtına kopmuş ve hiç kimse uçurtmalarını uçuramamıştı. Üçüncü etkinlik ise yine aynı yerde daha sonra yapılmıştı. 2011 yılı Çevre Haftası etkinliği çerçevesinde yapılan bu etkinlik “ Uçurtma Şenliği 4’üncüsüydü.” Hatırlatalım dedik. ZEYTİNBURNUHABER.ORG-ÖZEL-MEHMET ALPAY