Üç – beş tuğlanın yıpranmış onarımına ve eskisiyle hiç alakası olmayan KAZ’a 29 bin TL’mi ödedik acaba? Şimdi “ Hoppala bu nereden çıktı şimdi” demeyin” Hoppaladan haber çıktı. Zeytinburnu Belediyesi İnternet Sitesi’nden aldığımız yazı aynen söyle.

KAZLIÇEŞMEDEKİ 1600 YILLIK KAZ FİGÜRÜ RESTORE EDİLİYOR

KAZ FİGÜRÜ 29.000 TL’YE MAL OLACAK

Zeytinburnu Ekipler Amirliği’ne 50 metre mesafedeki tarihi çeşmenin üzerinden sökülerek çalınan, ancak tüm aramalara rağmen sadece başı bulunabilen, 1600 yıllık Bizans eseri tarihi kaz figürü, orijinaline uygun olarak yapılıp yeniden ait olduğu yere konuluyor.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “8 yıl önce bir gece vakti hırsızlar tarafından yerinden uçurulan kaz, Mart ayının sonuna kadar ait olduğu yere konacak ve çeşmeden yeniden su akacak” dedi.

Zeytinburnu Belediyesi, 10 yıl önce startı verilen Kültür Vadisi Projesi kapsamında ilçede bulunan birçok tarihi yapıyı 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti ruhuna uygun olarak restore ettirip yeniden turizme kazandırıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen proje çerçevesinde Yenikapı Mevlevihanesi’ni, İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Merkezefendi Konağı ve Abdülbaki Paşa Kütüphanesi’ni restore ettiren Zeytinburnu Belediyesi, şimdi de 1600 yıllık kaz figürünü restore ettiriyor. Zeytinburnu Belediyesi; Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne “Yedikule kasabasının dışında bir çeşme-i canfezarin (taze can veren) kemeri altında carköşe (dört köşe) bir beyaz mermer üzerine üstad-ı mermer bir kaz tasvir etmiştir ki, dillerle tabiri imkansızdır” şeklinde yazdığı Kazlıçeşme için eskisi gibi akması ve tarihi semte yakışır bir çehreye kavuşması amacıyla ihya çalışmaları başlattı. Çalışmalar hakkında bilgi veren Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Kazlıçeşme’nin. önemli olaylara tanıklık etmiş ve bugüne kadar ayakta kalmayı başarmış tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkmak amacıyla 1999’da başlattıkları “Kültür Vadisi Projesi” kapsamında restore ettirdiklerini söyledi.Projesi İmar Müdürlüğü, uygulaması Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmanın, İstanbul Yenileme Alanları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 16.06.2009 tarih 818 sayılı kararı ile de onaylandığını anlatan Başkan Aydın, “5.yüzyıldan kalma Bizans eseri olan ve Kazlıçeşme’ye adını veren tarihi kaz figürü, 10 yıl önce, Zeytinburnu Ekipler Amirliği’ne 50 metre mesafedeki tarihi çeşmenin üzerinden sökülerek çalınmıştı. Ancak tüm aramalara rağmen kazın sadece başı bulunabildi. Kalan kısmı ise orijinaline uygun olarak yeniden yapılacak. Bir gece vakti hırsızlar tarafından yerinden uçurulan kaz, Mart ayının sonuna kadar ait olduğu yere konacak ve çeşmeden yeniden su akacak” dedi. Restorasyon çalışması Mimar Ayfer Mertler tarafından yürütülen proje 29.000 TL’ye mal olacak.

BUYRUN; SİZE İKİ ŞIK BİRDEN SUNALIM.

Kazlıçeşme’nin tahmini olarak İstanbul’un Fethi’nden kısa bir zaman sonra yapıldığı esaslı olarak rivayet olunur. Fakat kazın söküldüğü yerde yapılan incelmede çıkan haç gravürünun M.S. 700’lü yıllarda kullanılan bin sembol olduğu belirlenen bir işaret vardı ve bu işaret bulunan kaz parçaları ile çeşme tuğlaları üzerinde kalan hafif belirgin izlerden 2010 yılı içerisinde anlaşılmıştı. Merak ettiğimiz için soruyoruz. İlk baskısı 2003 yılı Mayıs ayında basımı yapılan Surların Öte Yanı Zeytinburnu kitabında Kazlıçeşme’nin çeşmesi ile neden hiç bir bilgi aktarılmamış. Bu anlaşılma 2010 yılında tespit edildiğine göre bu tespit yapılmadan yukarıdaki yazıda neden 1600 yıllık çeşme deniyordu? Pekiiii bu bilgi evvelce biliniyordu da neden bu bilgiler kaz çalındıktan 3 yıl sonra yayınlanan kitapta antatılmadı da 10 yıl sonra açıklandı. Haydaaaa, gel çık işin içinden.

ASLINA HİÇ BİR ŞEKİLDE UYULMADI. MARTI ŞEKLİNDE KANAT YAPILDI

Elimizde 1994 yılına ait bir fotoğrafla yeni onarım gören Kazlıçeş’meyi incelemeye gittik. Amanııın o da ne. Elimizdeki fotoğrafla yeni yapılan KAZ’ın uzaktan yakından hiç bir alakası yok. Bu kaz en fazla üç evre değiştirdi gibi. Biz son iki evreye baktık. Çeşkenin ön yüzünden bakıldığında yalak sağ tarafında üz tuğla, sol tarafında ise 2.5 tuğla ve aslına uyulmayan bir kaz kabartması için mi 29.000 TL ödendi. Hani aslına sadık kalınacaktı? Eski resimde çeşmenin üst bölümünde hiç bir tablet yazısı yok. Pekii onarımdan sonra yokarı bölüme konan tablet neyin nesi? Bunu kim düşündü ve KONDURDU? İşte size üç fotoğraf. 1’inci evre, 2’inci evre ve 3’üncü evre olan 29.000 TL’lik üçüncü evre. Şaştık kaldık. 5 tuğla ve aslına benzemeyen bir KAZ içinmi belediye kasası 29.000 TL’lik KAZ’ındı.
kullan
ZEYTİNBURNUHABER.ORG-ÖZEL-MEHMET ALPAY