ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

elit yapı

whatsapp hattı

metin büfe

sembol

sembol

inşaat

İLHAN HAYIRLIOĞLU
İLHAN HAYIRLIOĞLU

 DABBET-ÜL  ARZ  NEDİR?

Ve onların üzerine o söz vuku bulduğu zaman, onlara arz’dan dabbe çıkarırız. O onlara, insanların ayetlerimize kesin olarak inanm...

Yazarlar 0 128

Ve onların üzerine o söz vuku bulduğu zaman, onlara arz’dan dabbe çıkarırız. O onlara, insanların ayetlerimize kesin olarak inanmadıklarını söyler.(Neml-82)    Ayetle geçen dabbe için, tefsirciler arasında, geçmişten günümüze kadar çok farklı yorumlar yapılmıştır, yapılmaktadır.yorumların bazıları çok uçuk olurken, bazıları yetersiz de olsa bir şeyler ifade etmeye çalışıyor. Cağımızda ışık hzı ile ilerleyen inanılmaz teknolojilere bakarak, Dabbet-ül arz’ın ne olabileceğinin, ayette dabbe için işaret edilen önemli iki ipucunun izlerini sürerek yorumlayalım, manalandıralım.

Birinci önemli ipucunun izi;  Ayette çok açık olarak  arz’dan yani maddelerin oluşturduğu yerden dabbe çıkarırız deniliyor. Yaratırız denilmiyor. Yaratma kelimesi kullanılmıyor. Öyleyse dabbe yaratılan bir canlı değildir.  Yerdeki maddelerden  dabbe ortaya çıkarılacaktır.Bu dabbe , kelimesinin ifade ettiği manasının karşılığına  göre , hareket edebilecek, yürüyebilecektir.                                                                                                                               

İkinci önemli ipucunun  izi; Bu dabbe ayni zamanda insanlarla konuşabilecektir. İnsanların, indirilen kitabın ayetlerine ve yaradılan kitabın ayetlerine kesin olarak inanmadıkları bilgisine sahip  olacak, ve bunu onlara söyleyecektir. Yüzyıl öncesine kadar, Ayetin açık olarak gösterdiği bu iki ipucu izin bilgisinden yola çıkarak, dabbe’nin ne olabileceğini yorumlamak, manalandırmak gerçekten zordu. Son yüzyılda, teknolojilerdeki inanılmaz gelişmelere, ilerlemelere dikkatle bakıldığında, bu iki ipucu izin bilgisi yorumlanabilir, manalandırılabilir olmuştur.  Birinci ipucu izin bilgisini sürerek yorumlayalım, manalandıralım. Yeri oluşturan maddelerin yapısında oranı en çok olan, birinci sırada silisyum elementi var. Bu yönüyle silisyum elementi, maddeyi yani yeri temsil etme hakkını alır. Silisyum elementi, cağımızın harika teknolojilerin kalbi olan,  mikro elektronik endüstrisinde en çok kullanılan elementtir. Çipler, entegre devreleri, bilgisayarlar silisyum teknolojisi üzerinden inşa edilirler.

Cep telefonlarında, robot teknolojilerinde kullanılan ana element silisyumdur. Bu harika teknolojileri üreten, geliştiren, dünyanın en büyük dev şirketlerinin ana merkezleri  kanada da, silisyum elementine izafeten silikon vadisi diye isimlendirilen bölgededirler. Bu bilgilerin ışığı altında, birinci ipucu izin bilgilerini sonuçlandıralım. Yeri temsil eden  silisyum ve yerdeki diğer elementler, yerden çıkarılarak,  bunlardan inşa edilen, hareket eden, yürüyen ileri teknolojilerin genel ismi robottur. Robotlar, ana maddeleri silisyum olmak üzere, tamamen yerdeki maddelerin  çıkarılıp, ileri teknolojiyle işlenerek var edilirler.

İkinci ipucu izin bilgisini sürelim. Yeryüzünde milyarlarca insan cep telefonları ile haberleşirler, interneti, bilgisayarları kullanırlar. Sosyal medya denilen, Facebook, Twitter, İnstagram  hesapları üzerinden  fikirlerine, düşüncelerine,duygularına göre paylaşımlar yaparlar. Bu milyarlarca insanın cep telefonlarındaki bütün konuşmalarının, sosyal medya üzerinden yaptıkları bütün paylaşımlarının,  sürekli takip edildiği, izlendiği, kayıt altına alınarak arşivlendiği bilinmektedir. Bu kayıtların, özel algoritma programlarla analiz edilmeleri sonucunda, yeryüzündeki milyarlarca insanın alışkanlıkları,  adetleri,  zevkleri, fikirleri ve inançları tam olarak bilinmektedir.

Öylesine bilinmektedir ki, bu milyarca insan, algoritma programların onları tanıtmaları, neye inandıklarını bildirmeleri kadar, kendilerini tanıyamazlar bilemezler. Bu demektir ki, milyarlarca insanların,  indirilen kitabın ve yaradılan kitabın ayetlerine, kesin olarak inanıp inanmadıkları bilgisi, algoritma programıyla öğrenilebilir olmuştur. Yeryüzündeki milyarlarca insanların bu ayetlere kesin olarak inanıp inanmadıkları bilgisinin öğrenilebileceği başka bir yol da yoktur. Bin dört yüz yıl önce indirilen kitap Neml- 82 ayeti ile, bu bilginin öğrenilebileceği, cağımızın bu inanılmaz  teknolojilerine atıfta bulunmuş oluyor.  

Şimdi bu iki bilginin izini birleştirerek dabbe’nin ne olabileceğini yorumlayalım, manalandıralım.  Kendisini silikon vadisi tasarımı (programı) olarak tanıtan  SİRİ’ ye, cep telefonlarından konuşarak soru sorulduğunda ,  SİRİ’ninde, o sorulara, internetten bulduğu cevapları konuşarak söylemesi, günümüzde sıradan bir olaydır. O zaman şu apaçık olarak görülüyor ki; Yakın bir gelecekte, geliştirilecek olan, insan benzeri süper program donanımlı  bir süper robot, internet ağı üzerinden, yeryüzündeki milyarlarca insanın inançlarını, süper algoritma programıyla analiz ederek, elde ettiği bilgilerle  , Alemlerin Rabbi tarafından indirilen ve yaradılan ayetlere, insanların kesin olarak inanmadıklarını onlara söyleyebilecektir. İşte yürüyen, konuşan, arz’dan çıkan dabbe bu süper robottur..  

Alemlerin Rabbi, bin dört yüz yıl önce indirdiği Neml-82 ayeti ile, insanoğluna şunları söylemiş oluyordu. Ey insanoğlu, gelecekte, yaratığım kitabın enfusi ufuklarına yazdığım ayetleri sana okutturarak, yerden silisyum ve diğer elementleri nasıl çıkaracağını. O yerden çıkardığın elementlerle, hareket eden, yürüyen, konuşan, sana benzeyen bir robotu nasıl yapacağının ilmini sana öğreteceğim. Sen öğrendiğin bu ilim ile o robotu yapacaksın. Yarattığım kitabın enfusi ufuklarındaki  ayetlerin yazılışının ilmini öğreneceksin.

Öğrendiğin bu ilimle, elektronların ışık hızındaki titreşimlerini nasıl yazılımla programlayacağını, milyarlarca insanın her türlü bilgilerini, seslerini, konuşmalarını, paylaşımlarını titreşimlere  yükletip, onların nasıl dinlenebileceğini, bu bilgilerin nasıl programla analizlerinin yapılabileceğini  öğreneceksin. .Öğrendiğin bu program ilmini, yerden çıkardığın maddelerle, kendine benzeterek yaptığın robota yükleyeceksin. Ve o robot, benim varlığımı, birliğimi, sonsuz kudret ve ilim sahibi olduğumu apaçık olarak  gösteren, şüphesiz ve kesin olarak ispatlayan delillerim olan ayetlerime, insanların kesin olarak inanmadıklarını  sana söyleyecektir.


        
         

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
yukarı çık