EMNİYET ZEYTİNBURNU ALARMI VERDİ

Zeytinburnu'nda günlerdir süren gerginlik bugün de devam etti. Sokaklarda gruplar halinde toplanan yüzlerce kişi, BDP'li olduğu ileri sürülen grupları aradı. Yüzlerce çevik kuvvet polisi ara sokaklarda grupları aradı. Zaman zaman ise gruplara müdahale edildi.

ELLERİ SOPALI GENÇLER SOKAKLARDA

Silvan'da 13 askerimizin şehit edilmesinin ardından başlayan sokak eylemleri Zeytinburnu'nda provake edildi. Günlerdir yüzlerce kişi sokaklara dökülerek eylem yapıyor. Bugün de yüzlerce kişi gruplar halinde sokaklarda dolaşmaya başladı. Elleri sopalarla sokaklarda karşıt grupları arayan şahıslara polis zaman zaman müdahale etti.

Yüzlerce çevik kuvvet polisi ara sokaklarda grupları aradı. Karşıt grupların karşı karşıya gelmesini engellemeye çalıştı. Polis provakasyonun büyümemesi için saatlerce Zeytinburnu'nda nöbet tuttu. Tazyikli su ve biber gazı ile grupları dağıtmaya çalıştı. Zeytinburnu'ndaki gerginlik sürüyor.

İNSANLAR ÖLDÜ DİYE SÖYLENTİ ÇIKARIYORLAR

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, ilçedeki olayların sosyal paylaşım siteleri üzerinden provokasyon amaçlı maillerle organize edildiğini söyledi. Kendisine de 'Zeytinburnu'nun şu noktasında şu kadar adam öldürüldü' diye mail geldiğini belirten Aydın, halkın gece saatlerinde dışarı çıkmamasını ve sağ duyulu hareket etmesini istedi.

EMNİYET ALARMA GEÇTİ

Zeytinburnu'nda son birkaç gündür özellikle gece saatlerinde başlayan olaylar emniyeti alarma geçirdi. Çoğunluğu ülkücü gruplardan olduğu iddia edilen eylemciler ellerinde sopalarla cadde ve sokak aralarında yürüyüş yapıyor. Çevik kuvvet ekipleri ise olası bir çatışmaya karşılık ilçenin hassas noktalarında tedbir aldı. Polisler grubu dağıtmak için zaman zaman gaz bombası kullanıyor.

"PROVAKASYON YAPILIYOR"

Tedbirin yoğun olarak alındığı Barış ve Demokrasi Partisi binasının önünde incelemelerde bulunan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ise yaşanan olayların provokasyon olduğuna dikkat çekti. İnsanlara sahte mail atıldığını ve sosyal paylaşım siteleri üzerinden halkın galeyana getirildiğini dile getiren Aydın, "Çok açık ve net söylüyorum. Zeytinburnu'nda provokasyon yapılıyor. Ben Zeytinburnu hemşerilerimin sakin olmasını arzu ediyorum. "SÖYLENTİLER HALKI GALYANA GETİRİYOR"

Bazı söylentiler var. 'Yok şu kadar kişi öldürüldü' diye. Bunların tamamı asılsızdır. Yalandır. Hiçbir şeye itibar etmesinler. Oyuna gelinmesin. Sakin olalım. Herkes evinde kalsın. Sokağa çıkmasınlar. Gece saatlerinde. İnsanların sağ duyusu sayesinde kısa sürede bu problemin aşılacağına inanıyorum.

"SAĞDUYUMUZU KORURMALIYIZ"

Özellikle söyleyeceğim şey; Zeytinburnulu hemşerilerimiz dedikodulara itibar etmesin. Örneğin benim mail adresime de 'Zeytinburnu'nun şu noktasında şu kadar adam öldürüldü' gibi mailler geliyor. Bunlar tamamen asılsızdır. Tamamen gerçek dışı. Gece saatlerinde insanlarımızın elinde olması lazım. İnsanların sağ duyusu sayesinde bunu aşacağız" şeklinde konuştu. POLİS BDP BİNASINA OLASI SALDIRI İÇİN SIKI ÖNLEMLER ALDI

Zeytinburnu'nda çıkan olaylar sebebiyle polis ekipleri Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) ilçe başkanlığının bulunduğu binanın etrafında geniş güvenlik önlemi aldı. İlçede son günlerde artan sokak olayları sebebiyle emniyet alarma geçti.

Adeta her sokak başında bir polis bekliyor. Polisin en fazla önlem aldığı yerlerden bir tanesi de BDP binası. BDP binasının bulunduğu cadde ve çevresinde geniş güvenlik önlemi alan polis çevrede kuş uçurtmuyor. Eylemciler de havadan polis helikopteri ile tespit edilerek olaylar engellenmeye çalışılıyor. Çevik kuvvet ekipleri grupları dağıtmak için zaman zaman biber gazı kullanıyor. ZEYTİNBURNUHABER.ORG