Giresun’un ilçelerinde modern mazbahaneler kurularak et kesimleri buralarda kontrollü bir şeklide yapılmak kaydıyla  kırmızı et tüketimiyle hayvanlardan insanlara bulaşabilen olası şarbon, tüberküloz ve diğer zoonotik karakterli hastalıkların da önüne geçilmesi amaçlanmaktaydı. Bunun yanında bu modern mezbaha ve hayvan pazarları bölgesel hayvancılığın ve ticaretin gelişmesine de katkı sağlamak amaçlanmaktaydı. 

Bunun için Dereli, Görele ve Tirebolu Belediye Başkanlıkları için 2016 yılında her bir belediyeye 1 milyon 500 bin lira ve Yağlıdere Belediye Başkanlığı adına da 2017 yılında 825 bin lira olmak üzere toplamda 5 milyon 325 bin lira (%80'İ DOKAP hibesi, %20,si belediye eş finansmanı) bütçe bedeliyle İl Müdürlüğü tarafından projelendirilken Alucra’nın mazbahanesine ise o dönem Zeytinburnu Belediyesi sponsor oldu. 

Alucra mazbahanesini Zeytinburnu Belediyesi destekleriyle 2013 yılında yapımı başlanan %70 oranında bitmiş bir mazbahane binası var ama ödenek yetersizliğinden yapımı tamamlanmamış ve çürümeye terk edilmiş. Koronavirüs döneminde Hijyenik şartlarda kesilmesi büyük önem arz eden kırmızı et için Alucralı kasaplar Şiran yada Şebinkarahisar'a gitmek zorunda kalıyor. 

ALUCRA HABER