Bizim çocukluğumuz, delikanlılığımız burada geçti. Elektrik yokken, su yokken, su taşıma ihtiyacı yöntemi ile giderilirken biz buradaydık. Biz buranın çamurunu çiğnedik. Veliefendi İşçi Blokları’nın yapımına 1962 yılında başladı. O dönem 281 daire olarak inşa edildi. Sonradan 305 daireye kadar çıktı. Bunlar Zeytinburnu’nda terkleri nizami olarak yapılan ilk bloklardır. Burası hep üvey evlat muamelesi gördü. Buranın en büyük sıkıntısı gözden ırak olduğu için buraya bakan insanlar ya medyatik baktılar ya bakmadı demesinler diye baktılar ve yahut da bu kadar büyük alan Zeytinburnu’nda yok buradan ne kıymet değerini alırız diye üzerine gittiler. Buna Belediye de dahil yeni yönetimini daha görmedik ama eski yönetimle diyaloglarımızda olmuştu. 

Maltepe belediyesinde meclis başkanlığı görevi yaptım ve kentsel dönüşümü biliyorum. Bu noktada bu yapılanları görüyoruz ki buraya hiç bir el iyi niyetli olarak uzatılmadı ve elini uzatan buradan nasıl pay kopartırım peşine gitti. Ancak şunu bilmiyorlar ki 60 senelik ömürde eski metotlarla, eski teknolojiyle üretilen bu binalarda Tek katlılarda, İki katlılarda bir şey olmasa bile daha büyük binalara riski çok fazla burada. Bu riskin altından resmi makamlarda kalkamaz, bilip de bildiğini yapmayanlarda kalkamaz burası rant kapısı değil. Burada dedesi gelmiş temelini atmış, babasına kalmış, torunun yaşamış üç kuşağı görüyorsunuz. Burada belediyenin öncülük yaparak buradan bir şey beklemeden bu halkta benimdir diyerek burada objektif bir çözüm üretilmesi lazım. 

Veliefendi Blokları için değerlerin parsel bazında değerlendirip konuya bakılması lazım. Çünkü buranın değerlerinin her birinin konumu itibariyle yapısıyla ve mimariden gelen bir maliyet farklılığı var. Bu maliyet farklılığı nedeniyle Belediye bu arsayı 18.maddeye sokarak paçal yapmıştı. Ardından askıya çıkarılmış.  Burada bu işlerden anlayan çok kişi yok ki o dönem askı süresi içinde itiraz etsin. 18. Madde uygulamasıyla 52 bin dönüm yer 22 bin m2 inşaat sahasına düşürüldü. Bu işi çözmek isteyenler burada yaşayanlarla masaya oturacak ve objektif olacaklar. Burada 3-4 katlı binanın 1600 m2, 1000 m2 oturum alanı var o binada 20-25 kişi oturuyor. Bir diğer parselin üzerinde ise 6 kişi oturuyor orası da 1600 m2 veya 1000 m2… Sen şimdi bunu paçal yaptığın zaman yarın uyumlu hale getirdiğini zannettiğin yerde işin önünü açamazsın tam aksine bu mantıkla bu dönüşümün önünü tıkarsın. 

Buraya hiç uğramayan burada bi haber müteahhit sadece parasıyla buranın sorununa kağıt üzerinden çare üretemez. Bundan önce gördük müteahhitn be buranın imarının bu kadar artırırsam bana buradan bu kadar rant düşer. O hesabın peşine düşmüş. Burada bazı arsa sahipleri var ki adamında arsasının üzerinde tek katlı bir evi var fakat ona iki daire versen sana orayı vermez. Burayı çözecek olan müteahhit hesabını kitabını iyi yapacak. Bol keseden kat dağıtmakla olmaz. Burada öncelik Kentsel dönüşüm olacak rantsal paylaşım değil. 

Burada önce Belediye iyi niyetli olarak elini taşın altına koyacak. Buranın önce sorunun belirecek ardında teşhis ve tedavi yöntemine geçecek. Bir belediye var , bir büyük belediye var belediye alıyor kendince bir düşünce içinde , halkın haberi yok ve haberi olanlarında elinde yetkisi yok. Dolayısıyla burada samimi olarak oturulursa belediye başkanımızdan çok şey umuyordum hala da umuyorum ve ümidimi de yetirmedim. Çoğu zamanda yazışıyorum başkanımızla yazışma karşılıklıdır ben yazıyorum fakat karşılık alamıyorum demek ki halkla ilgili bir sohbet sıkıntısı var . Bugün burada tesadüfen bulunduk ve sesimiz başka yerlere gitmeli. Samimi, resmi ve yetkili insanların bir arada olmalarıyla çözüm bulunacak. 

52 Dönüm yer İstanbul’un çoğu yerinde yok. Zeytinburnu’nda böyle bir yer kalmadı. Ben size söyleyeyim askeri lojmanların yapıldığı dönemi biliyorum. Oralar yıkıldı. Oradan 15-20 sene önce yapılmış bu binalar el atılmamış şekilde duruyor. Bu yaklaşım Halkına hizmet anlayışına uymuyor , Yönetim şekline uymuyor. Bu konuştuklarım siyaset üstü konuşmalar biz burada politika yapmıyoruz. Burada önemli olan halkına hizmet düşünülüyor mu düşünülmüyor mu? Burası gözden ırak gibi bir kenara bırakılmış ama çölde vaha gibi böyle güzel bir yer. Zeytinburnu’nda böyle bir yer kalmadı. Herkesin gözü buraya baktığı zaman buradan ne çıkarırım peşinde hesaplar yapılıyorlar. Biz böyle hesaplar içinde olmak istemiyoruz. 

Bu binalar yıkılır arkadaş açık söyleyeyim. Şuan burada oturmak çok riskli değil mi ? Kesinlikle risklidir, Kesinlikle Risk ben mesela devlet erkanının konuşmalarına bakıyorum. 5 senelik planlarımızı yaptık Dönüşüm planlarımızı da yaptık. Risk planları hesaba koyuldu fakat bizimki masanın üstüne yatmamış. Bizim ki ne zaman başlayacak, bizim deprem mekanizmasıyla ilişkimiz yok ki burayı es geçin demeye hakkımız yok. Belediyenin burada ne yapması gerekir? Belediyenin ilgilileri buranın dünden haber verebilecek ilgililerini resmi makam olarak makamına çağırması lazım. Büyükşehirden temsilciyle kendi ilgilileriyle bunu meclisinden geçirmesi gerekiyor. Ben iki senedir bu konuyu meclisten geçirtemiyorum. Bende meclis üyeliği yaptım, başkanlığını yaptım. Halkın elinden 0.5 kalemi düştüğü zaman dikkate alırdık ama burada dikkate alınmamaktadır.Göz göre göre bir facia kime kalacak kim çıkabilir altından. Nasıl Çözülür? İlgililerin bir araya gelmesi lazım. Bu konuyu büyük problemlerinden biride budur bu problem ele alındığı zaman çözülür. Bu ele alınmamış problem zaten çözümsüzdür. Bizim iddiamız çözümsüzlüğün önünü açmamızdır. Zeytinburnu’nda böyle bir problem vardır diyerek meclise iletmemiz lazım daha bu konu rapor haline getirilerek sunulmuş değil. 

Binalardan çıkın demek çözüm değil ki. Peki buradan iktidarlar geldi geçti. Belediye bile buradan bir hesap alabilir miyim peşinde böyle bir şey olur mu? Bugün buraya adım atılması planlansa ne zaman ilk adım atılır. En az iki sene samimi bir adım atılırsa en erken iki sene Üç yılda inşaat sürse 5 yıla biter burası. Şuanda başlamamakla her gün kaybın üstüne yeni kayıplar konuluyor. Geleceksin gerçekçi bir tespit yapacaksın ilgilileri ilgili hale getirmek için. Problemi açık seçik net teşhis ettiniz mi resmi makamların ilgililerini samimi olarak bir facia olabilir bu vatandaş hepimizin vatandaşıdır yıkıldıktan sonra betonların üstüne ölmeyenleri de öldürmeye kimsenin hakkı da yoktur.

Zeytinburnu’ndaki en öncelikli alan hangisi ? Mühendislik ağzıyla konuşuyorum kesinlikle burasıdır. Sırayı belirlemezseniz burada birinin burnu kanadığı zaman sizin hayatınız bitmiştir ama vicdanınızdan uzak duramazsınız. Burada sonucu ölümle bitecek hadise var burada göz göre göre katliam var başka önceliklere sıranızı vermişsiniz acil olan yere bakmazsanız yaptığınız her şey boşa gider. 
Başkanımızla da yazışmada ilk ciddi imtihanınız Veliefendi blok apartmanlarına el uzatıldığını gördüğü zaman karar verecektir. Başkan ve Yetkililere ne söylemek istersiniz? Başkan probleme el atmalı, meclisi bu dönem ki kadar kentsel dönüşümden anlayan meclis üyesi nasip olmamıştır.

Belki benim bu belediyede çok meclis üyesi arkadaşım olmasından böyle geliyor konuyu bilen çok iyi bilen arkadaşlarımız var onlara güveniyorum. Başkana konuyu sıfırıncı aciliyetle ele alıp takip edilen bir projeyle yürür. İki senede meclise önerge gittiğini görmedim, buranın parlamenterleri de meclis üyeleridir. Halk onlara bizim hakkımız orada koruyun diye vermişlerdir gidin lütfen her partiyi temsilen meclis üyemiz var dolayısıyla gidin mülakat yapın bakın ne yapmışlar. Bu binaların bodrum katları daha çürüktür. Bu binalar ciddi yapıldı fakat ekonomik ömrünü tamamladı. Artık ne bekleniyor bu binalardan. Burada herkesin imkanları kısıtlı devlet devletliğini yapacak. Yürütme Yürütmeliğini yapacak. Bu sorunu can kaybı olmadan. İnsanlar enkaz altında can vermeden çözecek..

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL RÖPORTAJ