PANDEMİYLE BÜYÜK MÜCADELE EDEN BAŞKAN VİRÜSE YAKALANDI

Vatandaş Virüse yakalanmasın diye büyük bir fedakarlıkla koşturan Zeytinburnu Pazarcılar Dernek Başkanı Selahattin Sert kendi virüse yakalandı. Sağlığına kavuşup tekrar pazarlara koştu ve mücadelesine kaldığı yerden devam ediyor. Başkan Selahattin Sert ile Pandemi sürecini, Korono Virüsü, Pazarlarda alınan tedbirleri ve vatandaşın pazarlarda nelere dikkat etmesini konuştuk. Başkan Sert röportaja başlarken böylesine bir süreçte kendilerine her türlü desteği veren Zeytinburnu Kaymakamı Zekeriya Güney, Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Emniyet Müdürü Murat Yıldırım ve Zabıta Müdürü Muhlis Bakırtaş'a teşekkür etti. 

TÜM PAZARCI ESNAFIMIZIN TEZGAH AÇMADAN HES KODU KONTROL EDİLİYOR

Zeytinburnu Pazarcılar Dernek Başkanı Selahattin Sert, 'Bilindiği üzere İçişleri Bakanlığımız ve İstanbul İl Pandemi Kurulu pazarlarda yeni tedbirlere karar verdi. Bunlardan bir tanesi pazarcı esnafının HES kontrolüyle pazar tezgahını açması. Biz Zeytinburnu Belediyemizle işbirliği içinde Pazarcılar Derneği olarak tüm pazarcı esnafımıza HES kodlarını aldık. Her gün hangi semtte pazar kurulacaksa o esnafımızın HES kontrolü Zabıtamız tarafından büyük bir titizlikle yapılıyor ve pozitif ya da temaslı olması durumunda burada çalışmasına ve tezgah açmasına izin vermiyoruz dedi.

SEMT PAZARLARINDA AKŞAM PAZARI UCUZLUĞU SABAHA ÇEKİLDİ 

Semt pazarlarımızla ilgili özellikle akşam yoğunluluk oluyor yönünde şikayetler vardı. Bunun önüne geçmek için yeni bir uygulama başlattık. Akşam üzeri yapılan indirimleri Pazarcı esnafı olarak yoğunluğu güne eşit olarak yaymak için Saat 14: 00'a kadar indirimli fiyat uygulanmasına geçtik. İkinci tedbir, hepinizin bildiği gibi aslında pazarlarda korona virüsle mücadelede başından itibaren maske ve mesafe kontrolü yapılıyordu fakat yine de akşama doğru girişlerimizde bir kuyruk ve pazar içinde bir yoğunluk meydana geliyordu. Bunu aşmak için yine Belediyemizle birlikte birlikte yaptığımız çalışmayla saat 14: 00'a kadar indirimli fiyat uygulanmasına, 14: 00'dan sonra ise normal fiyat uygulamasına geçtik. Zaten büyük oranda hemşerilerimizin pazar alışverişlerini erkene aldıklarını memnuniyetle görüyoruz. Akşamki yoğunluğu önleyince inşallah pazarlarımız daha çok güvenli hale gelecek...

'PAZAR İÇİNDE SİGARA İÇİLMESİNE MÜSAADE ETMİYORUZ'

İl Pandemi kurulu pazarlarda sigara yasağı getirdi. Zabıtamız ve Emniyetimizle birlikte koordineli olarak çalışıyoruz. Biliyorsunuz sigara içme bahanesiyle maske çıkıyordu. Bu da önemli bir tedbir. Zeytinburnu'nda bütün pazarlarımızda inşallah bunları uygulayacağız görüyorum ki hem pazarcı esnafımız hem de vatandaşlarımız özellikle pazarlarda bu yasağa çok dikkat ediyor dedi. 

'ÜRÜN SEÇİMİNE ASLA MÜSADELE ETMİYORUZ. HALKIMIZ BİZE GÜVENSİN'

Korona Virüsle mücadele en önemli silahlardan biride hijyen. Bunun için artık semt pazarlarında elle ürün seçimi yasaklandı. Gün boyu Binlerce kişinin gelip aynı ürüne dokunduğunu düşünün bu pandemi öncesi de bizim çok memnun olduğumuz bir durum değildi. Bu karara vatandaşın bir çoğu uyuyor. Uymayan seçmek isteyenleride pazarcı esnafımız kendi sağlıkları için uyarıyorlar. Burada özellikle altını çizmek isteğimi bir konu var. Vatandaş her hafta alışıverişini yaptığı pazarcı esnafına güvensin inanın pazar tezgahının önü nasılsa arkası da aynıdır. İddia ediyorum  hiç biri Pazarcı kardeşim kendi yemeyeceği biri sürünün müşterisinin poşetine koymaz. 

500 PAZARCI ESNAFIMIZDAN SADECE 5 KİŞİ COVİD-19'A YAKALANDI

Zeytinburnu Pazarcılar Dernek Başkanı Selahattin Sert röportajımızda çok önemli bir noktanın daha altını çizdi. Kendisiyle birlikte sadece 5 Pazarcı esnafının Korono Virüse yakalandığına vurgu yapan Başkan Sert, Bunda özellikle pazarcı esnafının bünyesin çok güçlü olması ve kurallara bire bir dikkat etmesi önemli dedi. Ben bu süreci çok zor geçirdim. İnanın çok zor. Resmen acı çekiyorsunuz. Özgürlüğünüz kısıtlanıyor. Akrabam öldü cenazesi gidemedim. Çocuklarınıza sarılamıyorsunuz. Kendi evinizde bir köşede günlerce tek başınız yaşamak zorunda kalıyorsunuz. Lütfen maske, mesafe ve hijyene riayet edelim. Bu beladan Rabbim bizleri bir an önce kurtarsın. 

PAZARCILARIMIZDAN ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARINA ÜCRETSİZ SEBZE-MEYVE 

Başkan Selahattin Sert röportajımızın sonunda çok önemli bir konuya değindi. Pandemiye rağmen daha önce başlattığımız Şehit ve Gazi yakınlarımıza ücretsiz sebze ve meyve ikramımız devam ediyor. Biz bugün Zeytinburnu Pazarlarına gönül rahatlığıyla satış yapabiliyorsak, akşam sıcak yuvamıza gidebiliyorsak bu Şehitlerimizin ve gazilerimizin sayesindedir. Onlara hiçbir şeklide vefa borcumuzu ödeyemeyiz. Bizim bu yaptığımız sadece onların geride bıraktığı emanetlere bir nebzede olsa sahip çıkabilmek adına bir harekettir. Dernek yönetimimiz böyle bir karar aldı sağ olsunlar esnafımızda tam destek verdik. Emniyet Müdürümüzün koordinesinde Şehit ve Gazi yakınlarımızın evlerine Meyve ve Sebze ihtiyaçlarını ücretsiz götürerek onların hayır duaları alıyoruz dedi. 

ZEYTİNBURNU’NDA PAZARLAR NEREDE, NE ZAMAN KURULUR?

Pazartesi günü Yeniyol olarak bilinen Şabanağa’da, Salı Günü Yenidoğan Mahallesinde, Çarşamba günü ise Çırpıcı Mahallesinde, Cuma ve Cumartesi günü ise Merkezefendi mahallesinde,Pazar günü ise Sümer Mahallesinde pazarlarımız var. Yani Peşembe günü hariç Zeytinburnu’nda haftanın 6 günü Pazar kuruluyor. En büyük iki pazarımız var. İlk Pazar pazarı ikincisi ise Çarşamba pazarıdır

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL