Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'da bulunan Covid-19 vakalarının Türkiye'nin yüzde 40'ına ulaştığını açıklamasının ardından megakentte denetimler sıkılaştırıldı. Hemen her gün yapılan uyarıların ve denetimlerin ardından vatandaşların uyarıları pek de dinlemediği görüldü. Bunun üzerine Zeytinburnu'nda zabıta ve polis ekipleri haftasonu mesaisine çıktı.

58. Bulvar Caddesi üzerinde bulunan işyerlerine tek tek giren ekipler, alınan önlemleri en ince ayrıntısına kadar inceledi. Ekipler, kafe ve lokanta gibi işletmelerde kurallara uyulması noktasında işletmecileri uyardı. İşletmelerin girişinde ateş ölçer ve dezenfektanın bulunması konusunda uyarılarda bulunan ekipler, masalar arasındaki mesafenin 1,5 metre olması gerektiğini belirtti. Sosyal mesafe ve hijyen kurallarının da önemine vurgu yapıldı. Öte yandan zabıta ekipleri cadde üzerine sosyal mesafe kurallarına uymadan gezen vatandaşları anonslar ile uyardı. Yapılan denetimde maske takmayan bir kişiye Hıfzısıhha Kanuna muhalefetten 900 lira para cezası uyguladı.

Vatandaşların kurallara uymadığını belirten İbrahim Yüksel, "Korkuyoruz temkinli davranıyoruz arada sırada dışarıya çıkıyoruz. Çoğu insan kurallara uymuyor, uyardığımız zaman bizi tehdit ediyorlar o yüzden kendimizden başka kimseye karışmıyoruz. Devlet cezaları arttıracak ki insanlar biraz daha ciddiye alsın" diye konuştu