Zeytinburnu’nda Otuz beş yıllık bir tekstil atölyesi olan Mensar Tekstil iddialara göre son iki yılda işçilere eksik maaş ödüyordu. İşçiler yıllardır çalıştıkları iş yerine sahip çıkıp iyi niyetli davrandı ve işlerinin düzelmesini bekledi ancak pandemi süresi başlayınca patronlarından darbe yediler. Tazminat ödenmeden ücretsiz izine çıkarma adı altında iş yerleri kapatıldı. Zaten iki yıldır eksik ödeme yapan patronları maaşlarını ödemedi ve onları usulsüz şekilde ücretsiz izne çıkarıp ortadan kayboldu. İki yüz işçi haklarını aramak için mahkemeye gitti. İki hafta önce soruşturulma başlatıldı ama dava sonuçlansa bile işveren ortada yok onların da artık tahammül edecek bir günleri bile yok.

Mağdur çalışanların Avukatı Ferhat Uslu süreci Zeytinburnu TV mikrofonlarına şöyle anlattı. Firma sahipleri Tazminat ödenmeden ücretsiz izine çıkarma altında iş yeri kapatılıp işveren kaçmışlardır. Tabi ki kepenkte kapanmış. İşçiler işverene ulaşamıyor ve bizde ulaşamıyoruz. Kanunumuza ücretsiz izine çıkarma durumu ancak ve ancak işçilerin yazılı rızasıyla olabilir ve bu yazılı rıza alınmadan iş yeri kapatılıp işverende kaçmıştır. Patronları işverenlere tanınan işçiyi ücretsiz izine çıkarma kararını usulsüz şekilde kötüye kullandı. Hepsini ücretsiz izine çıkarmış gösterip kaçtı tek kuruş ödeme yapmadı. Bir kısmının da zaten sigortası yoktu, elden maaş alıyorlardı. Şimdi hiç bir hakları yok. Diğer işçiler ise hala kâğıt üzerinde çalışıyor gözüktükleri için başka bir işe de giremiyorlar dedi.

14 Yıldır Mensar Tekstil’de çalışan Ümran Hanım yaşadıklarını şöyle anlattı. Çocuğuma bakmak zorundayım. Benim çocuğum okula gidiyor ve ben tek maaşımla geçiniyorum. Sekiz aydır eve bir kuruş bile girmiyor, bugün yağ almaya gittim 85 Lira olmuş ve almadan geldim. İki tane ekmek aldım eve gidiyorum dedi.