İSTANBUL’UN EN BÜYÜK KIŞ SPORLARI ZEYTİNBURNU’NDA YAPILACAK

Her ilçenin kendine özgü kültürü, tarihi, demografisi, jeopolitik konumu, fiziki ve coğrafi özellikleri ile farklı bir değere sahip olduğunu, yöneticilerinin de ilçeye ayrı bir değer katmak zorunda olduğunu vurgulayarak açıklamalarına başlayan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, yakın tarihte tamamlanacak olan buz pistinin, Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası’na ev sahipliği yapacağının altını çizdi.Zeytinburnu Belediyesi’nin, yaklaşık 9 yıl önce geleceğe dair ümidi olmayan sorunlu gençlerden kurduğu buz hokeyi takımıyla Türkiye’den Avrupa Şampiyonu bir takım çıkardığının altını çizen Başkan Arısoy, Veliefendi Mahallesi’nde 37 bin metrekare alana inşa edilen buz pistiyle ilgili gerekli protokolleri Gençlik ve Spor Bakanlığı ile tamamladıklarını, ihale sürecinin de tamamlandığını söyledi.Buz pistinin tamamlanmasıyla, İstanbul'un en büyük kış sporlarının yapılacağı bir mekâna ev sahipliği yapacaklarının gururunu yaşadıklarını söyleyen Arısoy, “Buz pistini belediye olarak biz yapacağımız için, Zeytinburnulu çocuklarımız buradan ayrıcalıklı olarak faydalanabilecekler” dedi.

ABDİ İPEKÇİ, TÜRKİYE’NİN BASKETBOL ÜSSÜ OLACAK

Yıkılan Abdi İpekçi Spor Salonu’nun yerine de büyük bir basketbol şehri yapılacağını söyleyen Arısoy, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte yürüttükleri proje çerçevesinde hem Abdi İpekçi’yi yeniden kazanacaklarını, hem de alanı 24 saat yaşayan ve Türkiye'nin basketbol üssü olacak bir yer haline getirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Ayrıca Türkiye Basketbol Federasyonu’nun ev sahibi olduklarını hatırlattı.

YEDİKULE GÖĞÜS HASTANESİ’NDEKİ CAMİİ ÖRNEK BİR ALAN OLACAK

Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi içinde bulunan camiinin depreme dayanıksız olması nedeniyle mühürlendiğini, yine Zeytinburnulu bir hayırseverin desteğiyle yapılmaya başlandığını ve kaba inşaatının tamamlandığını söyleyen Başkan Arısoy, “Caminin eskiden ıslak zemin alanı yoktu. Şimdi ise depreme dayanıklılığının yanı sıra, hastaneye gelen hasta ve yakınlarının ihtiyaçlarını da karşılamak üzere ıslak zemin alanıyla birlikte inşa edilerek örnek bir yer olacak” dedi.

ADAYLIK DÖNEMİNDE VERDİĞİM TÜM SÖZLERİ TUTTUM

İETT Blokları ile ilgili adaylık döneminde verdiği her sözü tuttuğunu, maliklerle yapılan görüşmelerin devam ettiğini, yıkılan 3 blokun ardından diğerlerinin de tamamlanması için canla başla çalışarak takip ettiklerini ifade eden Başkan Arısoy, “Bizim yaklaşımımız öncelikle başlamış dönüşümleri tamamlamak. İkinci olarak rezerv konut aracılığı ile yeni yerleri depreme dayanıklı hale getirmek. Ayrıca hepimizin bildiği imar planımızın teşvik ettiği hususları, hem bireysel olarak tek parsel halinde, hem de bütün olarak yıkılıp yapılacak olan yerleri için kapımıza gelen herkese hem danışmanlık yapmak, hem de teknik imkânlar çerçevesinde yardımcı olmak” diyerek devam etti.Kentsel Dönüşüm konusunun tek başına belediyenin yapacağı bir iş olmadığını her fırsatta dile getirdiğini söyleyen Başkan Arısoy, “Zeytinburnu’nun daha iyi olması için, hep birlikte çalışacağız. Hepimiz Zeytinburnu’nu daha güvenli hale getirmek zorundayız” diyen Başkan Arısoy şöyle devam etti.

YAPTIĞIMIZ HER İŞİ ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE YAPIYORUZ

Çırpıcı Mahallesi ile ilgili çok güzel gelişmeler var. Yüklenici ile malikler arasındaki dengeyi sürekli takip ediyoruz. Gelinen son noktada yüklenici alanı 2 etaba böldü. 1. Etapta tüm maliklerle anlaşma sağlandı ve önümüzdeki aylarda yapımına başlayacak. İnşallah yüklenici firma 2. Etap için de maliklerle anlaşma sağlar ve en kısa zamanda inşasına başlar. Bizde konun takipçisiyiz. Sadece kentsel dönüşüm meselesinde değil yaptığımız her işi açık ve şeffaf bir şekilde yapıyoruz. Yaşadığımız sorunları da başından sonuna paylaşmaya devam edeceğiz. Hepimizin gayesi daha güzel bir Zeytinburnu'na kavuşmak.

TALEPLERİN NEREDEYSE TAMAMI İBB’DEN

Büyükşehir Belediye Meclis Üyemiz CHP’li Düzgün Kaya'nın kreş, trafik ve sahil eleştirileri için teşekkür ediyorum ama bunların tamamı Büyükşehir Belediyemizin yapması gereken hususlar.Bu arada CHP'li meclis üyesi arkadaşlarım LOBİ kelimesini sık sık kullanıyor. Sevgili arkadaşlar, galiba yanlış anlaşılıyor. Biz sizden lobi değil iş bekliyoruz. İnşallah her mahalleye bir kreş kazandıracaksınız, biz de bunu merakla bekliyoruz.Trafik konusunda ilçe belediyemizin herhangi bir yetkisi yok. İBB başkanımız belediyemizi ziyarete geldiğinde kendisine söyledik. Biz her türlü işbirliğine hazırız. Bizler sizin adınıza gelen talepleri alıyoruz, çalışıyoruz ve projelendirip resmi yazılarını ilgililerine yazıyoruz. İsterseniz tüm yazışmalarımız bir dahaki toplantıda yanımda getireyim ya da arzu eden varsa nüshasını veririz, sizlerde takip edersiniz.Geçtiğimiz günlerde mahalle muhtarlarımızla bir toplantı yaptık ve ilçe belediyemizle ile ilgili hemen hemen hiçbir talep gelmedi. Çünkü biz muhtarlarımızla düzenli çalışacak her konun muhatabı belediye birim düzenini kurduk ve bir sistem haline getirdik. Maalesef geriye Büyükşehir Belediyemizi ilgilendiren konularla ilgili talepler geldi.

LÜTFEN HEP BİRLİKTE TEDBİR ALALIM

Sahilin denetimi tamamen Büyükşehir Belediyesi'ne aittir. Ben de sık sık sahil kenarına hem yürüyüş yapmak, hem de Zeytinburnu’nu yerinde görmek için giderim. Doğruyu söylemek gerekirse, son gittiğimde açıkçası utandım. Sahil kenarı gerçekten yürünecek halden çıkıyor. Lütfen hep birlikte tedbir alalım.Ben kendimi Zeytinburnu'nun her türlü sorunun muhatabı olarak görüyorum. Adaylık dönemimde de ifade ettiğim gibi, problemin muhatabı bizsek çözeceğiz, değilsek muhatabı kimse ona gideceğiz.  Sorunun çözümü için her yere, hatta fizana bile gideriz, yeter ki Zeytinburnu’nun bir meselesi çözülsün.Tren yolunun ilçenin sahille irtibatını kestiğini söyleyen Başkan Arısoy, Marmaray'ın üzerinin kapatılmasıyla ilgili meseleni, daha Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanı olduğu yıllardan beri Zeytinburnulular’ın hayallerinde olduğunu, aday olduğu dönemlerde 1. Etabın bittiğini ve ikinci etap çalışmalarına başladığını söyleyerek, “Aday olduğum dönemde çalışmaları ziyaret etmiştim. Aradan geçen 1 yılı aşkın sürede 2. etabın inşaatı hala devam ediyor arkadaşlar. Bu dönemde atom enerjisi santrali kurulabilirdi. İhalesi yapılmış, projesi hazır olan 2. Etabın tamamlanmasını bende bekliyorum. Her geliş geçişimde de merakla takip ediyorum” dedi.

İNŞALLAH ÖĞRETMEN EVİ YAPMAK DA NASİP OLUR

Zeytinburnu’nun eğitim alanı ihtiyacı olduğu için yıkılan öğretmen evinin okula dönüştürülmesi kararının Milli Eğitim’in kararı olduğunu belirten Başkan Arısoy, “İnşallah Zeytinburnu’nun tamamını tekli eğitime geçirdikten sonra, eğitimciler için dinlenme alanı olan Öğretmenevini yapmak da nasip olur” diyerek devam etti.Geçmiş 20 yıllık dönemde Zeytinburnu Türkiye'de ilk defa Cadde Altı Otoparka kavuştu. İnşallah 5 yıl sonra size de bunları söylemek nasip olur. G9 ve G10’nun kamulaştırılması ile Mevlana Caddesi yeraltı otoparkı, Kaymakamlık Binası altındaki otopark, meydan altı otopark ve hizmet binamızın altındaki otopark. Biz bunları yaptık ve Zeytinburnulular’ın hizmetine açtık. İnşallah Büyükşehir Belediyemiz deilçemizi yeni otoparklarına kavuşturur.Hepinizin bildiği ve daha önce de dile getirdiğim gibi, biz bir otopark ihalesi daha yapmıştık ama mevcut İBB yönetimi tarafından bu ihale iptal edildi. Bunu başkanımızın belediyeyi ziyaretinde kendisine de söylemiştim, sizler de şahitsiniz. Buna rağmen Zeytinburnu’muza yeni otoparklar kazandırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Görev ve sorumluluk bizde olmamasına rağmen, ilçemizin refahı için çalışmaya devam ediyoruz, netleştiği zaman da bunları sizinle paylaşacağız”

FAALİYET RAPORUNU TOPLANTIDAN 10 GÜN ÖNCE ULAŞTIRDIK

CHP’li Meclis Üyesi Metin Aytekin Gazioğlu’nun Toki’nin yapacağı dönüşümlerle ilgili tahmini bir fiyat belirlenmesi ve Kentsel Dönüşüm ile ilgili tüm konuşmaları için teşekkür ederek, Faaliyet Raporunun kendilerine geç ulaştığıyla ilgili eleştirilerine de cevap veren Başkan Arısoy, açıklamalarına şöyle devam etti.Biz faaliyet raporlarını meclisten 10 gün önce grup başkanlarımıza ilettik. Gurup Başkanı Sayın Gazioğlu’na raporu ulaştırmamış ise muhatabı buradadır.  Bu gün Perşembe ve 4 gün sonra İBB faaliyet raporunu görüşeceğiz ama ortada faaliyet raporu yok. Ama bizim raporu teslim tarihimiz belgeleriyle ortadadır.

MALİYET HESAPLARIYLA İLGİLİ TAHMİN MÜMKÜN AMA YANLIŞ ÇIKARSA MAHÇUP OLURUZ

Biliyorsun ki TOKİ kar amacı güden bir kuruluş değil. Hasbelkader 2 yıl hesapların yapıldığı dairenin başkanlığını yapmış biri olarak bunu söyleyebilirim ki; ilçemizde TOKİ aracılığı ile yapılacak tüm dönüşümlerin maliyet hesabı tamamlanınca hemşerilerimize paylaşacağız. Arada çıkan fark ile ilgili ödeme seçenekleri de sunacağız. Beştelsiz ve Telsiz Mahalleleri’nde yapılan dönüşümle ilgili bir tahmin yürütmek mümkün ama yanlış çıkarsa mahcup oluruz. Ama en makul şekliyle yapılacağını bilmenizi isterim.Arnavut ve Üsküp Mahallesi olarak adlandırılan alan ilgili de ciddi yol kat ettiğimizi bilmenizi isterim. Mesele imar uygulamasına geldi. Uygulamayı da tamamlayıp üst taraftaki dönüşüm alanına dâhil edecek arsa ile ilgili alınan mahkeme kararları var.  Daha görünür mesafeler almayı umut ediyoruz.

DEMİRHANE YAKIN TARİHTE ZİYARETE AÇILACAK

Zeytinburnu'nda yayıncılık faaliyetine başladığımız zaman ilk çıkardığımız eser, “Surların Öte Yanı Zeytinburnu” Farklı editörler ve yazar tarafından ilçemizin kıymetli yerlerinin anlatıldığı bir kitaptır. Tüm meclis üyelerimizin okumuş olacağını tahmin ya da umut ediyorum.Editöre ilk gittiğimizde Zeytinburnu’na nasıl bir kitap yazacağını sormuştu, bittiğinde ise ‘İsterseniz Ansiklopedi yapalım’ dedi. Kitabın editörü hayatta, isterseniz gidip sorabilirsiniz. Zeytinburnu’ndaki her bir eserle ilgili kitap yazmak istiyoruz ama telif eserler hemen ortaya çıkabilecek eserler değil, bu yüzden de zaman alıyor.Demirhane Zeytinburnu’na kimlik katan önemli ve tarihsel değeri olan bir yer. Oradaki bütün eserler koruma altına alındı. Yakın tarihte de ziyarete açık hale gelecek ve ilçemize değer katacak.

KURUM VE KURULUŞLARA DESTEK OLUYORUZ AMA İÇERİĞİNE KARIŞMIYORUZ

Zeytinburnu’nda deprem yönetmeliğine uygun yapılmayan, çürük ve depreme dayanaksız okullar kapsamında yıkılan ve yapımına devam edilen Ayhan Şahenk Ortaokulu, Fatma Süslügil İlkokulu ve Kız İmam Hatip Lisesi’nin inşaatlarını sık sık denetlediğini ve sadece İmam Hatip Lisesi’nin dillendirilmesini anlayamadığını söyleyen Başkan Arısoy, “Belediye olarak ilçedeki tüm kurum ve kurumlara destek olacağız dedik ve dediğimizi de yapıyoruz” ifadeleriyle devam etti.“Biz kurumların içeriğine ve işleyişine karışmıyoruz, karışmayız da. Örneğin Emniyet Müdürlüğümüz. Araç veriyoruz, karar alınması gerekiyorsa muhatapları ile konuşuyoruz, işi organize ediyoruz ama değerlendirmeye karışmıyoruz çünkü gerisi onların alanı. Örneğin Sağlık Müdürlüğümüz. Pandemi sürecinde İlçe Sağlık Müdürümüzün bir dediği iki olmamıştır. Çünkü onun eksiği Zeytinburnu’nun eksiğidir. Aynı şekilde biz ilçemizde bir okul yıkılacak ve yapılacaksa fiziki işleriyle ilgileniyoruz. Hangi okulun hangi işleve sahip olacağına biz değil, Milli Eğitim karar veriyor, bizde saygı duyuyoruz. Saygı duyuyoruz çünkü bakanlık teşkilatı ile hepimizin bakanlığı. Ayrıca bütün okullar bizim okullarımız ama adı geçince rahatsızlığınız çok belirgin oluyor ve bu doğru değil. Oraya gidenler de sizin, bizim, hemşerilerimizin çocukları. Zeytinburnu Kız İmam Hatip Lisesi ile aldığım tepkileri bilseniz, bundan rahatsızlık değil, mutlu olmanız gerekirdi. Bu da bir ihtiyaç” dedi.

HEPİMİZ ZEYTİNBURNU’NDA YENİ BİR SİMYA ÜRETMELİYİZ

Kültür Müsteşarı olduğu dönemlerde de sık sık “Türkiye’nin her bir değeri bizim değerimiz” cümlesini sık sık kullandıklarını söyleyen Başkan Arısoy, “Zeytinburnu'ndaki her bir değer bizim değerimiz ve biz bütün etkinliklerimizde her sese, her değere önem veriyoruz. Hepimiz Türkiye'nin ve dünyanın dört bir tarafından gelmişiz. Buradan yeni bir simya, yeni bir hava üretmemiz gerekiyor ve bu kendiliğinden olabilecek bir şey değil.Tiyatro, konser, seminer, söyleşi, şiir, kültür etkinliği, Çanakkale gezisi, tarih ve doğa gezisi gibi etkinliklerimizden faydalanarak, yeni bir simya ortaya koyacağız ve bunun adı Zeytinburnu olacak.

KAZLIÇEŞME LİMAN PROJESİ İLÇEMİZE DEĞER KATAR

Kazlıçeşme Liman projesinin Meri İmar Planı’nın bildiği kadarı ile yürürlükte olduğunu ve İBB de avan projenin tasdiki için da imzada olduğu bilgisini de paylaşan Başkan Ömer Arısoy, liman projesinin yetişirse hem Zeytinburnu için, hem iş istihdamı için, hem de kültür turizmi için ilçelerine büyük bir değer katacağını söyledi.Zeytinburnu’nun tam merkezine yapılacak olan ve merkez cami işlevi görecek olan Millet Camii’ne yakın mesafede bulunan Beştelsiz Camii’nin işlevini kaybetmemesi taleplerini de cevaplayan Başkan Arısoy, “Beştelsiz Camii elbette bir mahalle camii olarak işlevini ve fonksiyonunu devam ettirecek” dedi.

RİCA EDİYORUM, BELEDİYE ELEŞTİRİSİ YAPIN AMA ZEYTİNBURNU’NU KÖTÜ CÜMLELERLE ANMAYIN

Geçmiş dönemde Zeytinburnu’nda görev alan yöneticilerin isminin de zikredilerek eleştirilmesinden yana rahatsızlığını dile getirerek devam eden Başkan Arısoy, “Zeytinburnu hepimizin ve hepimiz burada yaşıyor, burada siyaset yapıyoruz. Muhalefet ya da iktidar olmamız bir şey değiştirmez, çünkü hepimiz bu ilçeye hizmet etmek için seçildik. Burası bizim memleketimiz” dedi.Ömrünün büyük kısmını Zeytinburnu’nda geçirdiğini söyleyen Belediye Başkanı Ömer Arısoy, güzelliklerin yanı sıra; yaşayan organizmalar olarak eksiklerinin de, sorunlarının da olabileceğini ifade ederek, geçmişten bu güne Zeytinburnu’nu yöneten, taş üstüne taş koyan hiç kimse ile ilgili tek bir kötü sözün söylenmemesi gerektiğini ifade ederek konuşmasını sürdürdü.“Belediye eleştirisi yapılabilir ama Zeytinburnu’nu kötülemek kimseye bir menfaat getirmez. İktidarıyla muhalefeti ile hepimiz hep birlikte bir Zeytinburnu inşa ediyoruz. Sizden rica ediyorum, evimizi kötü cümlelerle anmanın kimseye faydası yok. Zeytinburnu kimliğini, markasını lütfen olumsuz cümlelerle almayın”

BİR KERE BAŞKANLIK YAPAN ÖMÜR BOYU BAŞKANDIR

Kendisinden önce Zeytinburnu’nda Belediye Bakanlığı yapan isimlerin hayatta olduğunu, görevi devir aldığı başkanla karşılaşıp görüştüklerini, birisinin rakibi olduğunu ama seçimden sonra hiç görmediğini ve o dönemde en azından nezaketen kendisini tebrik etmesini beklediğini söyleyen Başkan Arısoy, “Şunu tüm açık yüreklilikle söylüyorum. Belediyedeki tüm arkadaşlarıma talimatım odur ki, geçmiş dönem başkanlarımızdan gelen olursa Belediye Başkanı’nı karşılar gibi karşılayacaksınız. Çünkü bizim devlet geleneğimizde bir kere başkanlık yapan, ömür boyu başkandır” dedi. Adaylık döneminde yoğun bir seçim yarışının yaşandığını, ne kendisinden önceki ne de rakipleri hakkında tek bir kötü kelime yahut üslubunun olmadığını söyleyen Arısoy, “Çünkü kişiler öyle kolay üretilemez. Zeytinburnu hizmet etmiş, taş üstüne taş koymuş herkesten Allah razı olsun. Onların dokunulmazlığı vardır. Yaptıklarını eleştirebilirsiniz ama bizim derdimiz geleceğe bakmak olmalı. Bu yüzden 20 yıl burada görev yapmış ve her birimizin hayalinin ötesine geçen işleri koordine etmiş bir kişiyi nezaketsiz bir üslupla anmanız doğru değil. Bunu Zeytinburnu kimliği, onun sevdası, büyük ve güzel Zeytinburnu hayalini yaşatmak için söylüyorum. Siyaset arenasına çıkan herkes eleştiriyi göze almalıdır, bu böyle bir gömlek ama bunun üslubunu kaçırırsanız büyük Zeytinburnu ailesi zarar vermiş olursunuz diye düşünüyorum” CHP’li Meclis Üyesi İsmail Terzi’nin, geçmiş dönemin hatalarının yükünü başkanın üzerinden almak için bu tarz eleştiriler yaptıklarını söylemesi üzerine, “Benden önce tüm başkanlık yapanların yükü omuzlarımdadır ve kurtarılmaya da ihtiyacım yoktur” diyerek cevap veren Arısoy, “Eksisiyle artısıyla bu güne kadar yapılanlarla gurur duyuyorum. Kazanımlar bizim kazanımlarımızdır. Eksikleri tekrar etmeyeceğiz, çünkü tecrübeyi devam ettirmemiz lazım” dedi.

10 SÜREYLE AÇIK KALACAK 15 TEMMUZ FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILIYOR

15 Temmuz’un yıl dönümü nedeniyle, tarih anlara ev sahipliği yapan Zeytinburnu Meydanı’nda, Türkiye'de ne olup bittiğine dair yaşananların yer alacağı bir fotoğraf sergisinin açılacağını söyleyen Başkan Arısoy, serginin 14 Temmuz Salı (Bu akşam) 19:00’da açılacağını ve 10 gün boyunca gezilebileceğini belirtti.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Zeytinburnu üzerinde büyük bir katkısı olduğunu, ilgisi ve desteği olduğu sürece de, Zeytinburnu’nun İstanbul'un parlayan yıldızı olacağını söyleyerek teşekkürler eden Başkan Arısoy, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, pandemi sürecinde belediyelerin İller Bankası'na olan kesintilerini ülkemizdeki hiçbir belediyeden kesmediği bilgisini verdi.Konuşmasının sonunda yapıcı eleştirileriyle destek veren tüm muhalefet parti üyelerine teşekkür eden Başkan Arısoy, belediyelerin pandemi sürecini atlatmasına destek veren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a, kentsel dönüşümle ilgili destekleri için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a,  buz pisti ve Abdi İpekçi Spor Salonu için Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, afet ve salgınla mücadele konusunda sürekli bilgi alışverişinde bulundukları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya, bir kez de meclis kürsüsünden Zeytinburnu halkı adına ilçelerine katkıları için teşekkür etti.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZE