İçişleri Bakanlığı tarafından illere gönderilen genelgeye göre yapılan çalışmanın ardından mart ayı ortalarında salgın nedeniyle kapatılan camiler belirlenen kurallar çerçevesinde bugün kısmi olarak yeniden ibadete açıldı. Yeterli bahçesi, avlusu ve açık alanı bulunan camilerde ağırlıklı olarak kılınan Cuma namazında Zeytinburnu Halkı avlulara sığmadı. Özellikle Seyitnizam Camii, Belediye Cami ve Merkezefendi Cami avlularını hınca hınç dolduran vatandaşlar alan yetersiz kalınca etraftaki yeşil alanlara akın etti.

Oluşturulan kontrol noktalarında vatandaşların sosyal mesafe kurallarına uygun olarak alanlara girişi sağlanırken, dezenfektan ve maske almak isteyenlere de maske dağıtıldı. Belediye Başkanlığı ekipleri tarafından dezenfeksiyonu yapılan alanlarda sosyal mesafe kurallarına uygun olarak işaretleme yapılırken vatandaşlar bu işaretli yerlere seccadelerini sererek Cuma namazını kıldı. Belirlenen şartlar kapsamında yalnızca ilk sünneti ve farzı kılınan Cuma namazında Cuma hutbesi de  Camii avlularında oluşturulan platformda okundu.

Aylar sonra camiye kavuşmanın sevincini gazetecilerle paylaşan vatandaşlar, “2,5 ay sonra Cuma namazına kavuştuk. Çok duyguluyuz. İnşallah bir daha Cuma namazından muaf olmayız. Devletimize ve milletimize teşekkür ediyoruz. Herkes sabretti en sonunda sağlıklı günlere kavuşmak üzereyiz. Bundan sonra önümüzde kalan kısa süreçte evimizde kalmaya devam edelim. Maskemizle, sosyal mesafeye uyarak günlerimize geçirip daha sağlıklı günlere kavuşalım” dedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ