Ramazan Bayramı boyunca Zeytinburnu’nu sokak sokak gezerek vatandaşlara fesleğen dağıtan Başkan Arısoy, bayramın son gününü sosyal medya üzerinden ‘Bayram Sohbeti’ adını verdiği yayınla sürdürdü.
 
SALGIN SÜRECİNE DESTEK VEREN VE KURALLARA RİAYET EDEN HERKESE TEŞEKKÜR ETTİ
 

Salgın sürecinde başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Sağlık ve İçişleri Bakanlığı’nın büyük dirayet gösterdiğini, salgından en az zararla çıkan ülke olduğumuzu belirten Ömer Arısoy, sağlık çalışanlarının emeğinin asla inkar edilemeyeceğini ifade ederek şükranlarını iletti. Kısıtlamalara riayet eden başta Zeytinburnulu vatandaşlar olmak üzere, özellikle 65 yaş üstü ve 20 yaş altına, kurallara riayet eden herkese teşekkür etti.
 
ZEYTİNBURNU’NDA 1000 SOKAK, 1 TANE ÖMER VAR
 
Normalleşme sürecinde ise gevşemeye izin vermeden maske ve sosyal mesafeye uyulmasını isteyen Arısoy, salgının altından kalkacağımıza inancının tam olduğunu belirterek, her yıl Nisan ayında Zeytinburnu olarak baharı fesleğenlerle karşıladıklarını, salgın nedeniyle yapamadıkları fesleğen dağıtma işini sokağa çıkma yasağının da olduğu bayram sürecince yaptıklarını belirtti. Arısoy, “Zeytinburnu’nda bin sokak var. Bir tane de Ömer var. Gelemediğim, yetişemediğim varsa kusurumuza bakmasınlar. Ancak bu kadar yetiştirebildim” diyerek, gelecek seneye baharı coşkuyla ve fesleğenlerle karşılamayı umut ettiğini ifade etti.
 
İBADETHANELER KADEMELİ OLARAK CUMA GÜNÜNDEN İTİBAREN AÇILIYOR
 
Türkiye’de ilk Korona virüs vakasının görüldüğü 11 Mart’tan bu yana virüsün kontrol altına alınması için uygulanan kısıtlama tedbirlerden birinin de camilerin toplu ibadete kapatılması olduğunu, Cuma gününden itibaren Valilik tarafından yeterli bahçesi, avlusu ve açık alanı bulunan camilerin ibadete açılacağını ve ilk Cuma Namazı’nı hep birlikte kılacaklarını söyleyen Arısoy, vatandaşlardan maske takılması, seccade getirilmesi, sosyal mesafenin ihmal edilmemesi konusunda hassasiyet göstermesini istendi. Virüs olayına, “Ben hastayım kimseye bulaştırmamam lazım, ya da “Benden başka herkes hasta, bana bulaşmaması lazım” diye bakmak ve tedbir almak gerektiğini söyleyen Arısoy, normalleşme sürecinde gevşemeye gitmemek, Türkiye’nin başarısına gölge düşürmemek ve gerekli olmadıkça sokağa çıkma konusunda hassasiyete devam edilmesini de isteyerek devam etti.
 
HER İŞTE BİR HAYIR VARDIR
 
1974 doğumlu olan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arsoy, liseli dönemlerinden beri neredeyse 20 yılı aşkın bir süredir evinde bu kadar çok iftar yapmadığını, bizim geleneğimizde ‘Her işte bir hayır vardır’ düşüncesinin hakim olduğunu ve belki de bu vesile ile kendisi gibi bir çok kişinin evine, eşine ve çoluk çocuğuna vakit ayırdığını söyledi.
 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ilk virüs vakasını açıklamasının hemen ardından büyük bir öz veri ile çalıştıklarını, ‘Hijyen Ekibi’ kurduklarını ve Zeytinburnu’nun temizlik konusunda zaten şanslı bir ilçe olduğu için çokta zorlanılmadıklarını belirten Arısoy şöyle devam etti.
 
KISITLAMA DÖNEMİNDE YAPILANLARI ANLATTI
 
Belediye olarak ilçemizdeki tüm ibadethane ve okulların temizlik işlerini düzenli olarak yapıyorduk. Bu yüzden sürdürülebilir kriz yönetimine hızla geçiş yaptık ve kamu kullanımında olan berberler bankalar, ATM’ler, minibüsler, muhtarlık binaları, taksi durakları gibi aklınıza gelebilecek her yerin temizliğini düzenli olarak yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. 
 
ÇAĞRI MERKEZİMİZE GÜNLÜK 2250 ÇAĞRI OLDU
 
Süreç içinde belediyemize en yüksek talep gıda kolisinde oldu. Günlük ortalama 250-300 telefon alan çağrı merkezimizde bu sayı günlük 2250’ye ulaştı. Bu süreçte sistem alt yapımızda müsait olduğu için personelimiz evden çalıştı.  Personel sayımızı arttırdık ve zaman zaman geç kalmalar olmuş olsa da çağrı yapan tüm vatandaşlarımızla iletişime geçtik. Zeytinburnu'nda başta ilçe kaymakamımız olmak üzere, Kızılay’ımız ve iş adamlarımızın iş birliği ve desteği ile bizden gıda desteği talep eden ve şartları uygun olan tek bir kişiyi bile atlamadık. Desteğimiz tahmin ettiğimiz boyutun çok üstüne çıktı. Bu süreçte bizden desteğini esirgemeyen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederim
 
SÖZ VERDİĞİM HERŞEYİN ARKASINDAYIM
 
Korona virüs salgını nedeniyle kendinden kaynaklanmayan bazı aksamaların olduğunu ve adaylığı da dahil olmak üzere söz verdiği her şeyin arkasında olduğunun bir kez daha altını çizen Başkan Arısoy, ilçenin en büyük önceliği olan kentsel dönüşümle ilgili gelişmeleri anlattı. Göreve başlar başlamaz ‘Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ kurduklarını söyleyen Belediye Başkanı Arısoy, şöyle devam etti.
 
20 BİN METREKARALİK REZERV KONUT ALANI
 
“Askeri lojmanların bulunduğu alan Milli Savunma Bakanlığı'na tahsis edilmiş bir yerdi. TOKİ Başakşehir’de yaptığı konutlardan Milli Savunma Bakanlığına konut tahsis etmiş ve bu alandaki askeri personeli oraya yerleştirilmişti. Tüm bunların bir maliyeti olduğu için de TOKİ yıkım ve tasfiye işlemi için yaptığı harcamayı karşılamak üzere Askeri Lojmanların bulunduğu alanın 20 bin metrekarelik bölümünü ve Zeytinburnu Kültür Merkezi önünde bulunan 5 bin metrekarelik alanı hasılat paylaşımı, yani gelir getirici proje olmak üzere ihale etmişti. Bizim o alanda rezerv konut alanı olacağını söylediğimiz yer aslında TOKİ’nin Zeytinburnu Millet Bahçesi'nin yapımı için harcadığı parayı karşılamak üzere Emlak Konut Genel Müdürlüğü tarafından da ihalesi yapılmış, yüklenici firmaya ödemesi yapılmış bir yer. Kültür Merkezi'nin önündeki yerin imar durumu otel, 20 bin metrekarelik alanda konut imarlıydı. Seçimden sonra Cumhurbaşkanımıza bilgi vererek, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a Zeytinburnu'ndaki kentsel dönüşüm için bu konutlara ihtiyacımız olduğunu söyledik. Sağ olsun Bakanımız Murat Kurum bizi kırmadı ve orada yapılmış ihaleyi fethetti. İlgilisinin ödediği bedeli geri iade etti ve ticari projeden vazgeçti. Böylece 20 bin metrekarelik alan rezerv konut alanı haline geldi. Alanda yıkım işlemleri salgından önce Şubat ayında başlamıştı. Molozların ayıklanması işi devam ediyor ve bitmek üzere.
 
REZERV KONUTLAR, HİÇ BİR ZAMAN ALICIYA AÇIK OLMAYACAK
 
Askeri lojmanlardan elde edilen alanın 55 bin metrekaresi millet bahçesi olacak. 20 bin metrekarelik alanda yapılacak rezerv konutlar hiçbir şekilde alıcıya açık olmayacak, Zeytinburnu’nda yapılacak dönüşümler için kullanılacak. Millet Bahçesi’nin hemen yanına 5 bin metrekarelik alana da Millet Camii yapılacak ve ilçemiz merkez camiine kavuşacak. Kültür Merkezinin arkasındaki üçgen alana da, kongrelerin, düğünlerin ve gerektiğinde yemeklerin verilebileceği düzayak bir Kongre Merkezi yapılacak. Kongre Merkezi’ni de inşallah dönem sonuna kadar biz Zeytinburnu Belediyesi olarak yapacağız. 55 bin metrekarelik Millet Bahçesi’nde; Yansıma havuzu, şelale, koşu ve yürüyüş parkuru, bisiklet yolu, Türk bahçesi, çeşme, çiçek tarhları, ahşap gazebo, ahşap pergola, meyve bahçeleri, çocuk oyun alanı, çocuk oyun köyü, engelsiz oyun alanları, kafeterya, yaşlılar için engelsiz alan, kelebek, ses, koku, renk bahçeleri, tıbbı aromatik bitki bahçesi, açık hava sergi platformu ve çok amaçlı etkinlik alanların yer alacağını belirtti.  Yakın zamanda bu rezerv konut alanları inşa edilecek ve bizler de yeni yaptığımız dönüşüm projelerinde maliklere oradan konut vererek Zeytinburnu'ndaki dönüşümü daha da hızlandıracağız.
 
TELSİZ VE BEŞTELSİZ MAHALLE DÖNÜŞÜMLERİ YOLUNA GİRDİ
 
Telsiz Mahallesi’nin bir bölümünde yıkılan konutların yerine yapılacak 280 konutluk ‘Silüet’ projesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandığını, maliklere anlatıldığını ve hak sahipleriyle projenin detayları hakkında görüşmeye başladıklarını ama virüs nedeniyle biraz ağır ilerlediğini söyleyen Arısoy, görüşmelerin telekonferans şeklinde devam ettiğini ve görüşmelerden yüzde 99 olumlu sonuç alındığını belirtti. Beştelsiz Mahallesi Kuran Sitesi kentsel dönüşüm uygulamasının TOKİ’ye ihale edildiğini, 160 konut 49 işyerinin bulunduğu bir uygulama alanı olacağını, itirazlar nedeniyle uzayan sürecin tamamlandığını ve dönüşümün yoluna girdiğini sevinerek gördüğünü belirtti, projenin 18 ay içinde tamamlanacağını söyledi.
 
İETT BLOKLARINDAKİ PARSELLER EŞİTLENDİ
 
İETT Bloklarında ki ana problemin parsel sorunu olduğunu, parselleri eşitlediklerini ve imar planının da çıktığını söyleyen Arısoy, adaylığında söz verdiği İETT Blokları sorunun Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un desteği ile yerine getirmenin huzurunu yaşadığını belirtti.
 
ÇIRPICI MAHALLESİ MALİKLERİNİN SONUNA KADAR YANINDAYIZ
 
Arısoy, Çırpıcı Mahallesi’nde özel sektör tarafından başlanan dönüşümle ilgili süreçte de, yüklenici firma ve malikler arasındaki anlaşmazlıktan doğan enkaz kaldırma sorununu çözdüklerini, mal sahipleri ve yüklenici arasında yeniden mutabakat sağlandığını ve imar uygulaması ile ilgili süreçte de maliklerin sonuna kadar yanında olduklarını söyledi.
 
İNŞAATI DEVAM EDEN OKULLARLA İLGİLİ BİLGİ VERDİ
 
Başkanlığından önce Zeytinburnu'nda yıkılıp yeniden yapılmak üzere üç okul için harekete geçildiğini belirten Arısoy,  Ayhan Şahenk ve Fatma Süslügil’in inşaatlarına başlandığını, korona virüs nedeniyle malzeme tedarikinden dolayı ağırlaşan çalışmaların devam ettiğini, önümüzdeki eğitim-öğretim dönemine yetiştirileceğini söyledi. Zeytinburnu Kız İmam Hatip Lisesi inşaatının da salgın nedeniyle durduğunu, bayramdan sonra devam edeceğini ama önümüzdeki eğitim-öğretim döneminin ilk yarısına yetişmesinin biraz zor olduğunu samimiyetle söyledi.
 
MASKE VE SOSYAL MESAFE KONUSUNDA DUYARLI OLMAYA DAVET ETTİ
 
Salgından dolayı hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle Cumartesi-Pazar günleri kurulan semt pazarlarının kurulamadığını, duyumlarına göre artık sokağa çıkma yasağının uygulanmayacağını ve vatandaşlarının pazarlarına kavuşacağını sevinerek haber veren Başkan Arısoy, virüsün yayılması konusunda en hassas oldukları noktanın semt pazarları olduğunu ve başka bir güne taşımadıklarını ifade etti.Diğer mahallelerde kurulan pazarların salgın kapsamında uygun hale gelmesi için çok çalıştıklarını belirten Arısoy, pazar alanlarının kontrolü noktasında rahat çalışma ortamı olması açısından vatandaşların alış verişlerini akşam üzerine bırakmamalarını, maske ve sosyal mesafe kuralına uymalarını önemle rica etti. Belediye hizmetlerinden olan Kütüphaneler, Pilates Salonları, Yüzme Havuzları, Bilgi Evleri ve Kültür Merkezleri gibi bir çok birimin salgın sürecinde durdurulduğunu, Cumhurbaşkanı yardımcısı başkanlığındaki heyetin normalleşme planı üzerine çalıştığını ve aşamalı bir şekilde merkezlerin açılacağını belirten Arısoy, “En yoğun zamanları geride bıraktığımız da inanıyorum. Tedbiri elden bırakmadan kurallara riayet ederek süreci devam ettirmeliyiz. Süreç içinde tüm hizmet birimlerimiz yeniden elden geçirildi, temizlendi ve dezenfekte edildi. Siz sevgili Zeytinburnuluları karşılamaya ve hizmet vermeye hazır. Bizde ülkemizde bir an önce durumun normale dönmesini bekliyoruz” dedi.
 
GÖNÜL TEŞEKKÜR ETMEKTEN YANA
 
Stadyumun yapılması, otopark sorunu gibi büyükşehir belediyesi ile birlikte yapılacak çalışmalarda, adaylığı döneminde Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım'la birlikte verdiği sözlerin olduğunu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ilçe belediyeleri ziyaretinde bunları aktardığını ve değerlendirmelerini beklediklerini söyleyen Arısoy, “Yaparlarsa teşekkür, yapmazlarsa 4 yıl sonra sizlere şikayet edeceğiz. Ama inanın gönül şikayetten değil, teşekkürden yana” diyerek devam etti.Emlak vergilerinin ertelenmesi taleplerine de, yetkinin kendilerinde olmadığını, internet sitesi ve 444 19 84 numaralı çağrı merkezi aracılığıyla ödemeleri kolaylaştırdıklarını, belediye hizmet binasında yapılacak ödemelerde de vatandaşların sosyal mesafeye dikkat etmesini istedi.İstanbul genelinde olan Bekçi sayısının arttırılmasıyla ilgili Zeytinburnu olarak da İçişleri Bakanlığı’na talepte bulunduklarını söyledi.
 
KORONA VİRÜS BİZE CAMDAN CAMA KONUŞMAYI ÖĞRETTİ
 
Yaklaşık bir saat süren canlı yayın programının sonunda, “Ben bire bir konuşmayı seviyorum ama korona virüs bize camdan cama konuşmayı da öğretti” diyen Zeytinburnu Belediye Bakanı Ömer Arısoy,  “Bütün iletişim kanallarımızdan hizmet vermeye devam edeceğiz. Tekrar herkesin bayramını kutluyor, büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinden öpüyorum” diyerek, 27-28 Haziran tarihinde LGS sınavına girecek öğrencilere ve anne babalarına kolaylıklar dileyerek programı sonlandırdı.