15 Temmuz Meydanından başlayıp, 58.Bulvar Caddesinden devam edip istasyon meydanında sona eren yürüşe Zeytinburnu Kaymakamı Mehmet Makas, ZEYDEF Genel Başkanı Mehmet Çakır, Emniyet Müdürü Burak Bodur,Zeytinburnu Askerlik Şubesi Başkanı Albay Halil Akar, Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt, İlçe Müftüsü Mehmet Münip Şallıoğlu, MHP İlçe Başkanı Habip Kapıcıoğlu, Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı Onur Dolar, İYİ Parti İlçe Başkanı Hasan Hoşben, Meclis Üyeleri, STK Başkanları, İlçe Yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal marşının ardından şehitlerimiz için dua edildi. Duanın ardından ZEYDEF Genel Başkanı Mehmet Çakır bir açıklama yaptı. Suriye'de milyonlarca insanın öldürüldüğünü, sürgüne tabi tutulduğunu, Batılı ülkelerin çoğunun sürece kör ve sağır olduğunu belirtti. Batılı ülkelerin tek korkusunun ülkelerine gelebilecek göçmenler olduğunu vurgulayan Çakır, "Oysa savaşın ilk yıllarından itibaren göç dalgasının doğrudan muhatabı olarak şu an 4 milyondan fazla muhacire ev sahipliği yapan Türkiye, bir taraftan mazluma kol kanat germeye çalışırken, diğer taraftan zalime karşı mücadelesini sürdürmektedir. Bugün İdlib'de yaşanan mücadele tam da buraya oturmaktadır." dedi.

Bölgede bir terör devleti oluşturulmak istendiğini aktaran Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü: Buradan tekrar sesleniyoruz: karşımızda insanlıktan nasibini almamış kendi, insanını bombalayan canlarına kast eden 13 milyon insanın evlerini etmek zorunda bırakan bir rejim bulunuyor. Sınırlarımızda terörist yapılanmalarının oluşmasına izin vermemek sınırlarımızın geleceğini güven altına almak bizim en doğal hakkımızdır. Türk devleti ve ordusu bugüne kadar Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarıyla terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermiştir. Şimdi de bu acımasız ve menfur saldırının sahipleri yaptıklarının bedelini ödeyecektir. Başlatılan bahar kalkanı hara katıyla da bu bedel kahraman ordumuz en ağır şekilde ödetmeye başlamıştır. Şunu herkes bilsin ki biz her türlü zorluğu aşmasını bilen bir milletiz. Vatan mevzu bahis olunca tüm siyasi fikri ayrılıkları bir tarafa bırakırız bir ve beraber oluruz. Yine herkes bilsin ki: bu gün her zaman kinden daha güçlü şekilde biriz bütünüz ve birlikteyiz. Tüm kesimleri temsil eden sivil toplum kuruluşları olarak bayrağımızın altıda kenetlendik. Devletimizin ve kahraman ordumuzun yanındayız alınacak her kararın atılacak her adımın bütün gücümüzle arkasındayız. Rabbim ülkemizi korusun, milletimizin birliği ve beraberliğini muhafaza etsin. Allah şanlı ordumuzu ve Mehmetçiğimizi çıktığı bu kutsal vazifede ve mücadelede muzaffer eylesin dedi. 

Zeytinburnu Kaymakamı Mehmet Makas ise yaptığı konuşmada, "Şehitlere Saygı, Kahraman Ordumuza Destek Yürüyüşü yapıyoruz. Oradaki kahraman askerimiz bu savaştan galip çıkacak. İnanıyorum ki şuan yürüttüğümüz Bahar Kalkanı gereken cevabı verecektir. Şehitlerimizin inşallah kanı yerde kalmayacak, kalmıyor da. Bugüne kadar 3 binin üzerinde oradaki rejim güçleri bağlı unsurla bertaraf edildi, edilmeye de devam edecek" dedi. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL