Türk Kızılay’ın güvenli kan temininde Türkiye'nin tek adresi olduğunu dile getiren Türk Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can, kanın yapılamayan tek ilaç olduğunu vurguladı. Vatandaşların, kamu kurum ve kuruluşlarının, STK'ların desteğiyle Türk Kızılay’ın kan ihtiyacını karşılama oranının yüzde 100'e yaklaştığını dile getiren Can, “Hedefimiz olan Türkiye'nin bir yıllık kan ihtiyacını karşılamak için tüm birimlerimizle çalışıyoruz. Kan toplama mobil araçlarımızın sayılarını artırarak 2019 yılında Türkiye'deki kan verme oranını 3 milyonlara yaklaştırdık.” ifadesini kullandı.

Can, kan talebinin vatandaşlardan değil, hastaneden gelmesi gerektiğini kaydederken, "Kızılay olarak bizim online sistem ile protokol yapmış olduğumuz hastanelerle bağlantımız vardır. Bu hastaneler bizim kan stoklarımızı görür. Hastanın kimlik bilgileri üzerinden online olarak kan talebini bildirir, bizim kan araçlarımız ihtiyaç olan kanı o hastaneye götürür. Biz şahıslara kan vermeyiz.” bilgisini de sözlerine ekledi. Kış aylarında kan bağışı oranlarının düştüğünün altını çizen Can, vatandaşlardan bu dönemlerde daha duyarlı olmalarını istedi.

Zeytinburnu Kaymakam Mehmet Makas, ‘Ben inanıyorum ki bugün gereğini Zeytinburnulular yapacak ve bağış sayısı noktasında da inşallah Zeytinburnu olarak birinci olacağız. Türk Kızılay, milletinin derdiyle dertlenen insanların elinde çok güzel şekilde şekillendi, bugün sadece bizim değil, tüm dünyada yardım kuruluşları arasında bir numaraya oturmuş bir kuruluştur.’ dedi.

Kan bağışında bulunan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Başkan Yrd. Yardımcısı Osman Dinç ve Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt'da selamlama konuşması yaptı.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ