Avrupa Yakasında 15, Anadolu Yakasında 13 şubesi bulunan Kas-Der’in düzenlediği bilgi yarışması “Adalar, Ataşehir, Çekmeköy, Beykoz, Maltepe, Kartal, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Arnavutköy, Bakırköy, Bağcılar, Bahçelievler, Gaziosmanpaşa, Güngören- Bayrampaşa, Fatih, Esenler, Esenyurt, Kâğıthane, Küçükçekmece, Sultangazi, Şişli ve Zeytinburnu. İlçelerinde yapıldı. 

3’er kişilik 3 takımda toplam 9 öğrencinin yarıştığı şube programlarında 3 de yedek bulunuyor. Yarışmalarda, 6 Kastamonu genel kültürü, 4 genel kültür, 3 Türkçe, tarih, güncel ve spor olmak üzere toplam 15 soru soruluyor.Katılımcı her öğrenciye sertifika verilirken, şube birincisi olan takım üyelerine sırt çantası ve kırtasiye seti, bölge birincisi takıma çeyrek altın ve Kastamonu tarih kitabı, finali geçen İstanbul birincisi takıma ise tablet bilgisayar ve ailesiyle birlikte Kastamonu tatili hediye edilecek. Kastamonulu olma bilinci yerleşecek

Yarışmayı organize eden Kas-der Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Sezer, program ile öğrencilerin Kastamonu kültür seviyelerini artırmayı ve genç kuşakları bilgiyle kaynaştırmayı hedefliyoruz. Gençlerimizin bilgilerini ölçmelerini ve kullanmalarına imkân verme amacı gözettiğimiz yarışma ile birlikte aslında araştıran, sorgulayan, düşünen, üreten bir nesle ihtiyaç duyan camiamız gelecekteki yeni mensuplarına da erkenden ulaşacak. Kastamonulu öğrencilerimize İstanbul gibi bir metropollerde hemşerilik bilincini sosyal etkinliklerle, projelerle aşılayarak öz güven duygusu ve sorumluluk bilinci kazandıracağımızı düşünüyoruz.” dedi.

Yarışmada Geçtiğimiz hafta 1.bölge yarışmasını Ümraniye kazanarak İstanbul finaline gitmeye hak kazandı. 2. Bölge birincisini belirlemek üzere Zeytinburnu’nda yapılan yarışmada, Esenler ipi önde göğüsledi. Yarışmada Zeytinburnu ise 3.oldu. Yarışmanın Zeytinburnu'nda yapılan yarı finaline Kaymakam Mehmet Makas, Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Kas- Der Genel Başkanı Remzi Şen'de katıldı. Ödüllü büyük bilgi yarışmasının Büyük Finali Mart ayı içinde Haliç kongre merkezinde milli eğitim bakanı Ziya Selçuk ve Bakan Yrd. Prof. Dr. Mustafa Safranın katılımı ile gerçekleşsek. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL