Huzur Toplantısına Zeytinburnu Kaymakamı Mehmet Makas, Belediye başkanı Ömer Arısoy, İlçe emniyet Müdürü Burak Bodur, Askerlik Şubesi Başkanımız Albay Halil Akar, başta olmak üzere kurum müdürleri ve ve STK başkanları katıldı. Çiçeği Burnunda Zeytinburnu İlçe emniyet Müdürü Burak Bodur açılış konuşması yaptı ve akabinde bir önceki toplantıdan günümüze yapılan çalışmaları detaylı bir şekilde katılımcılara anlattı.

Emniyet Müdürü Burak Bodur konuşmasında özellikle şu noktaların altını çizdi. İstanbul’un 39 İlçesi arasında Asayiş olayları bakımından 22.sırada yer alıyoruz. Yani İstanbul ilçeleri içinde ortalarda bir yerdeyiz. 523 Tane polis memuru arkadaşım var. Gece kartalları dediğimiz ve eskilerimizin mahalle bekçileri dediği yeterli sayıda arkadaşımız da ilçemizin asayişini sağlamak için çalışıyor. Okul önlerinde görev yapan ekiplerimizde başarılı çalışmalar yapıyor. Okul Müdürlerimiz, muhtarlarımız ile Whatsapp gurupları oluşturarak sorunlara anında müdahale etmeye gayret ediyoruz. Görevimiz halkımızın huzurudur. Tekrardan bizi yalnız bırakmadığınız hepinize teşekkür ederim.  256 Mobese, 256 KGYS Kamera sürekli kayır altında tutulan Zeytinburnu’nda 523 Görevli Polis Memuru halkın can ve mal güvenli için 7/24 görevinin başında. 2019 Yılında okul çevrelerinde yapılan denetimlerde, Mobil Okul Timleri tarafından 37 adet Bandrolsüz Nargile Tütünü, 96 paket TAPDK kaçak sigara 2009 Gr. Uyuşturucu ele geçirildi. Okul çevrelerinde toplam 50,236 GBT sorgusu yapıldı 378 şahıs hakkında idari işlem yapıldı. Zeytinburnu genelinde 2019 yılında suça karışan toplam 5794 şahıs yakalandı. 2019 Yılında 11 cinayet olayı yaşandı bunun 10 aydınlatıldı. 552 yaralama, 84 Gasp, 163 İş yeri hırsızlık, 41 oto hırsızlığı, 279 ev hırsızlığı, 395 yankesicilik, 39 kapkaç, 50 dolandırıcılık olmak üzere toplam 1971 olay yaşandı. Tüm bu olayların %46’sı aydınlatıldı. Yapılan operasyonlarda, Ruhsatsız Silah 108 Adet, Kuru Sıkı Tabanca 101 Adet, Havalı Tabanca 4 Adet, Mermi-Fişek 2741 Adet, Şarjör 115 Adet, Kesici- Delici Alet 73 Adet, Tombala-Kumar Makinası 19 Adet suç eşyası ele geçirildi. Narkotik operasyonlarında ilçe genelinde 2019 yılında, 1354 Adet Uyuşturucu Hap, 19.824,22 Gram Uyuşturucu Madde el geçirildi. 548 kişi uyuşturucu imal ve ticareti suçundan adli makamlara sevk edildi. Zeytinburnu’na yasa dışı yollarla giren 9455 kişi hakkında işlem yapıldı ve bunlar sınır dışı edilmek üzere öç idaresine teslim edildi. Trafik denetleme büro amirliği tarafında ise 2019 yılında 85.342 araç denetlendi. 23.894 Araca ceza kesildi. Uygulanan para ceza miktarı 7.990.109 TL tarikten men edilen araç sayısı ise 1189 dedi. 

Belediye Başkanı Ömer Arısoy’da yaptığı konuşmada seçim sürecinde yaptıkları çalışmalarda en çok karşılaştıkları sorunun düzensiz göçmenler ve yabancıların astıkları tabelalar ile alakalı olduğunu ifade ederek hem geri gönderme merkezi yaptık hem de tabelaları TSE standartlarına getirdik. Asayişimizin daha düzenli olması için Emniyetimize bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada vermiş olduğumuz araç ve yakıt desteği aynen devam edecek. Burada bulunan bütün kamu görevlilerin birinci önceliği halkımızın huzurudur. Hep beraber ilçemizi daha da iyi bir hale getirmek için hep beraber çaba sarf edeceğiz dedi. 

Zeytinburnu’na kaymakam olarak atandığı günden beri halkın içinde yer alan Kaymakam Mehmet Makas ilçe halkının gönlünü fethetmiş durumda. Soru sorma kısmına gelindiği zaman Kaymamak Mehmet Makas kısa bir selamla konuşması yaptı. Kaymakam Makas ”Bu masada bulunanların en kıdemlisi benim. Ömer başkanımız 31 Mart 2019’da seçildi. İlçe Emniyet müdürümüz ise kısa bir süre önce atandı. Bu şartlar altında resmi olarak bu masada bulunalar içinde Zeytinburnu’na en eski hizmet eden benim. Eski Belediye başkanımız Sayın Murat Aydın’a, bir önceki emniyet müdürümüz Cenk Özmen’e de hizmetler için teşekkür ederim. Zeytinburnu’nda yaptığımız bir çok hizmette bize katkı suna Belediye başkanımız Sayın Ömer Arısoy’a da huzurlarınızda teşekkür ederim. Daha sonra soru cevap bölümüne gelindiği zaman Kaymamak Mehmet Makas herkes burada özgürce isteği soruyu sorabilir. Biz hiçbir kimseyi soracağı soru hakkında kısıtlandırmıyoruz. Bu toplantıların amacı Emniyetin yaptığı çalışmalar hakkında sizlere bilgi vermek ve sizleri dinleyerek var ise eksiklerimizi tespit edip hemen gereğini yapmaktır. Artık yönetişim denilen bir model var. Kamu görevlileri biz ne dersek odur diyemezler zaten de demiyorlar. Ortak akıl ile herkes bilgisini ortaya koyarak ilçemizde hepimizin kabul edeceği bir yönetim tarzını hep beraber yerine getireceğiz dedi. Sorulan bütün sorulara cevaplar verildikten sonra kokteyl ile Huzur toplantısı son buldu. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL