Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 81. yılı dolayısıyla Zeytinburnu’nda anma programı düzenlendi. Tören, Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı. Çelenk sunulmasının ardından saatler 09.05'i gösterdiğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunulurken, bayraklar yarıya indi. İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden anma töreni Zeytinburnu Kültür Merkezinde devam etti. Çelenk sunma törenine kutlamaları Kaymakamı Mehmet Makas, Garnizon Komutanlığını temsilen Yarbay Gürkan Mirza,Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Emniyet Müdürü Burak Bodur, Belediye Başkan Yardımcıları, AK Parti İlçe Başkanı Selami Delibalta, CHP ilçe Başkanı Metin Doğan, MHP ilçe Başkanı Habip Kapıcıoğlu, Refah Partisi İlçe Başkanı Onur Dolar, İYİ Parti İlçe Başkanı Hasan Hoşben, Parti Yöneticileri, muhtarlar, STK Başkanları, Spor kulübü Temsilcileri, Öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Zeytinburnu Kaymakamı Mehmet Makas, 10 Kasım Atatürk’ü anma günü dolayısıyla yayınladığı mesajında ‘’Cumhuriyetimizin Kurucusu ve Türk Milletinin bağımsızlık ruhunun sembolü, hayatını halkına adayan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ü ölümünün 81. yıldönümünde saygıyla anıyoruz. Kurmuş olduğu ve halkına armağan ettiği bu yıl 96. yıldönümü kutlanan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, halkımızın egemenliği ile yükselerek ebediyete kadar varlığını sürdürecek ve Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün anısını yaşatacaktır.  Bağımsızlığımız ve Milli Mücadelemizin sembolü Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ümüz ve onun silah arkadaşları başta olmak üzere milletimiz ve vatanımız için hayatlarını ve vücut bütünlüğünü feda eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz’’ dedi. 

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy ise; "Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete irtihalinin yıl dönümünde saygıyla yad ediyoruz. Eşsiz fedakarlıklarıyla, üstün askeri yönetimi, kararlı duruşuyla başarılı bir lider olarak dünya tarihinde saygın bir yer edinen Gazi Mustafa Kemal Atatürk milletine duyduğu sonsuz güven ve inancıyla çıktığı zorlu yollardan başarı ve zaferlerle dönmeyi başarmış ve müşterek bir ideal etrafında toplanan milletimizle Cumhuriyeti kurmuştur. Bizlerde bize armağan edilen tarihimizi, zaferler sonrası Cumhuriyetle taçlandırılmış bu toprakları ilelebet yaşatmak ve daha ileriye taşımak için üzerimize düşen sorumlulukları hep birlikte yerine getirmeliyiz. Milli ve manevi değerlerini her koşulda yaşatma kararlılığı ile her dönemde önüne çıkan engelleri birlik ve beraberlik içerisinde aşan ülkemize canımız pahasına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Geleceğe daha büyük ümitlerle bakıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatanı uğruna fedakarca şehit ve gazi olan kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyoruz" dedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL