Zeytinburnu'nda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi, “11'inci Uluslararası Zeytinburnu Cumhuriyet Koşusu” düzenlendi. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen koşuda yaklaşık bin 200 spor tutkunu katıldı. 10 kilometrelik parkurdan oluşan yarışmada spor tutkunları dereceye girebilmek için ter döktü. Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy'un da katıldığı yarışmada dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

Zeytinburnu Belediyesi’nin nin Kazlıçeşme'deki başkanlık binası önünden başlayan yarışta erkeklerde Kenyalı Sang Benard Cheruiyot, 28 dakika 52 saniyeyle, kadınlarda da aynı ülkeden Daisy Jeptoo Kimeli, 32 dakika 55 saniyeyle parkur rekoru kırarak ilk sırayı aldı.

Cumhuriyet koşusuna katılan tüm sporculara başarılar dilediğini ifade eden Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, “Cumhuriyet koşumuz Zeytinburnu'nun artık bir geleneği oldu. Bu yıl cumhuriyetimizin 96'ncı yılını kutluyoruz. Zeytinburnu'nda Cumhuriyet Bayramımıza en yakın Pazar günü Cumhuriyet Koşusu yapıyoruz. Bu koşu gerçekten yurt içinde ve yurt dışından vatandaşlarımız tarafından da ilgi görüyor. Bugün de çok yoğun bir ilgi var. İlgi gösteren bütün vatandaşımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yarışın çok eğlenceli geçtiğini söyleyen Yılmaz Duman, “Yarış çok güzel geçti. Parkur ve hava şartları çok güzeldi. Bu yarışmanın organizasyonunda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Organizasyonda erkekler ve kadınlarda ilk üçe giren sporcular ve dereceleri şöyle:

Erkekler:
1- Sang Benard Cheruiyot (Kenya) 28.52
2- Sintayehu Dinksa Jena (Etiyopya) 28.56
3- Edwin Nyandusi Mokua (Kenya) 29.06

Kadınlar:
1- Daisy Jeptoo Kimeli (Kenya) (32.55)
2- Emmaculate Jebet (Kenya) (33.01)
3- Biruk Konjit Tilahun (Etiyopya) (34.48)

Zeytinburnu Cumhuriyet Koşusunda Türk sporcular arasında en iyi dereceleri kadınlarda 4. sırayı alan Sebahat Akpınar (35.37) ile, erkeklerde 9. olan Alper Demir (30.08) elde etti. Bu arada, 93 yaşındaki Safder Kartoğlu'nun da katıldığı organizasyon için alınan 25 liralık kayıt ücretlerinin tamamının Türk Kızılay'a bağışlandığı belirtildi. Organizasyonda dereceye girenlere altın, gümüş ve bronz madalyaları Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy ve diğer yetkililer tarafından verildi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ