Ortalama rakam budur. Yabancı olarak 23 bine yakın gelinimiz 4 bin civarı damat var. Yüzde 15, 14 ve 11 oranlarında Suriyeli Azerbaycanlı ve alman yabancı gelinimiz ve çoğunluğu Almanlardan oluşan yabancı damadımız var. Hâlihazırda Almanya’da yaşayan 2,5 milyon Türk bulunmaktadır..

Tabi bize düşen vazife esasen evliliklerin akıbetlerinden bahsetmemizdir: Artan boşanma rakamlarıyla karşı karşıyayız. TÜİK'ten gelen rakamlara göre evlendikten sonra ilk beş yılda 10 da 3 ihtimalle, 6-10 yıl arasında 10 da 2 ihtimalle 11-15 arasında 10'da 1 ihtimalle boşanıyorsunuz.  Bu "evlenmeyin zaten boşanacaksınız" demek değildir. Zira evlenme hızı 1000' de 7 iken, boşanma hızı 1000'de 2'dir. Yani sizi seven anlaşabildiğiniz sabırlı bir eş bulduğunuzda evlenin. Eşit şartlarda, vicdanlı ve sabırlı insanların evlilikleri uzun sürmektedir. Benzer şekilde kocaya veya karıya yahut çocuğa olan sorumluluklarımızı duygusal ve finansal olarak ifa etmek zorundasınız. Peki, bu sorumluluklara ya da eşimize sabredemiyorsak ne olacak? 

Bu durumda akıllıca davranmalarını ve boşanacak çiftlere ANLAŞMALI BOŞANMALARINI öneririz. En önemli şartı bir yıllık sürenin dolması olan anlaşmalı boşanma sürecinde eşinize hakaret ve tehdit etmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü yüksek yargı kararlarında salak-manyak, terbiyesiz, ya da şizofren gibi ifadeler bile evlilik birliğini sarsan etkenler olarak değerlendirilmiştir. Boşanmadan sonra nafaka derdi, boşanma sürecinin uzaması, dedikoduların yayılması, hayatın bir türlü yoluna girmemesi başlıca sorunlardır. Boşanma sürecinde en sık görülen problem eşi tehdit etme veya para ve mal koparma derdi oluyor. Çocuk varsa çocuğu icra dairelerine konu ediyorlar. Böyle şeylere takılıp hayatı çekilmez hale getirmektense bir yılı doldurmuş evliliklerde anlaşmalı boşanma yapmak herkes için parasal açıdan ve maddi manevi olarak daha mantıklıdır. Önerimiz bir uzman güvenilir avukattan en azından saatlik danışma alın ve avukatınıza karşı dürüst olun." şeklinde konuştu. 

MEÇ HUKUK OFİSİ, Bakırköy'de Fahri KORUTÜRK Caddesi Akbank karşısı Pelin Pasajında açılmıştır. Marmaray ulaşımı mümkündür.