Türkiye’nin dört bir yanından, birbirinden özel mutfakları vatandaşlarla buluşturan 16. Yöresel Günler Şöleninde Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı’na kurulan stantlarda satışa çıkan yöresel tatlar ve eşyalar vatandaşların beğenisine sunuldu.İç Anadolu Bölgesinin gecesinde kısa bir konuşma yapan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Zeytinburnu ilçesinde yaşayan insanların farklı bölgelerden bir araya geldiğini söyledi. Biz 16 yıl öncesinde buradaki zenginlikten yola çıkarak bu etkinlikleri başlatmıştık. Şu an 25 tane dernek var. 9 gün süreyle 7 bölge, Türk dünyası ve balkanlar olmak üzere her akşam burada bir bölge temsil edildi. Bunun dışında asıl önemlisi derneklerimizin yöneticileri, sabahtan akşamın geç saatlerine kadar buradaki stantlarda muhabbet ediyorlar, kendi kültürlerinin ürünlerini bir birlerine ikram ediyorlar. 9 gün süreyle Türkiye’yi, Türk dünyasını ve balkanları burada hep birlikte yaşattık.

İç Anadolu Bölgesinin gecesinde Sahne Konya Bozkırlılarındı. Yöresel Halk Oyunların sergilendiği gece büyük ilgi gördü. Konya Bozkırlıların başarılı Dernek Başkanı Av. Mustafa Göksu gazetemize yaptığı kısa açıklamada şunları söyledi. Bu tür organizasyonlar Konyalıların Bozkırlıların birlikteliğini pekiştiriyor. Zeytinburnu’nda Bozkırlılar et ve tırnak gibi bir bütün olmuşlardır. Bizlere bu imkanını veren Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy’a teşekkür ediyorum. Bizler Bozkır Derneği olarak her daim hemşerilerimizin sesi olmaya devam edeceğiz dedi.

Konya Bozkırlılar, Yöresel Günler’de ziyaretçilere, etli pilav, Bozkır’ın meşhur elması ve üzümünü ikram ettiler. Bozkırlıların ikram gecesine, Belediye Başkanı Ömer Arsıoy, Zeytinburnu Kaymakamı Mehmet Makas, Başkan Yrd. Hurşit Bekaroğlu, AK Parti İlçe Başkanı A. Selami Delibalta, Meclis Üyesi Halis Özgenç, KONSİAD Başkanı Kemal Çelik, ZEYDEF Genel Başkanı Mehmet Çakır, ALKA Grup Başkanı Yahya Dediş, İstanbul Konya Spor Başkanı Hüseyin Dediş, AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı ve Dereliler Dernek Başkanı Ahmet Ilgaz, Selvispor Başkanı Kadir Ünver,  ve STK’ları Başkanları katıldı. Protokol Mensupları ziyaretçilere hep birlikte hem ikramların tadına baktılar. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ