Zeytinburnu Giresunlular Derneği Fedai Özer Başkanlığında ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte Gurbette hemşerilerine sıla özlemi yaşatmıyor. Zeytinburnu’nda ki Giresunların adeta evi olan Giresun Derneği ilçe genelinde yaptığı başarılı faaliyetlerle adeta diğer yöre derneklerine de öncü oluyor. Türkiye'nin dört bir yanından, birbirinden özel mutfakları vatandaşlarla buluşturan Yöresel Günler Şöleni bu sene geçen yıllara nazaran daha büyük ilgi gördü. Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı’na kurulan stantlarda satışa çıkan yöresel tatlar vatandaşların beğenisine sunuldu. Giresunlular, Karadeniz’le özdeşleşen ekmek, karalahana çorbası ve hamsi ziyafeti ile adeta ziyaretçilerin midesini bayram ettirdi. Karalahana çorbası ziyaretçilerden tam not aldı.

Gecede kısa bir konuşma yapan, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Zeytinburnu’nda yaşayan vatandaşların, farklı bölgelerden bir araya geldiğini belirterek, Türkiye dışından da Doğu Türkistan ve balkanlardan göçüp Zeytinburnu'nda yaşayan vatandaşların olduğunu ifade etti. Arısoy, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: 9 gün süreyle 7 bölge, Türk dünyası ve balkanlar olmak üzere her akşam burada farklı etkinlikler gerçekleştirdik. Bunun dışında asıl önemlisi derneklerimizin yöneticileri, sabahtan akşamın geç saatlerine kadar buradaki stantlarda bir arada muhabbet ediyor ve kendi kültürlerinin ürünlerini bir birlerine ikram ediyor. Bu ziyafet 9 gün boyunca devam etti. Karadeniz Bölgesi gecesiyle finalimizi yapıyoruz dedi.

Zeytinburnu Giresunlular Dernek Başkanı Fedai Özer, Zeytinburnu Haber Gazetesine yaptığı kısa açıklamada şunları söyledi. Derneğimiz Zeytinburnu’nun köklü Derneklerinden biri 1987 Yılında kuruldu. Zeytinburnu’na göç etmemizin ana nedenleri arasında ekonomik kaynakların azlığı geliyor. Akrabalarımızın fazlalığı nedeniyle İstanbul’da Zeytinburnu’nu seçtik. Zeytinburnu’nda artan Giresun nüfusu artık Giresun Derneğinin gerekliliğini ortaya koydu. 1987 Yılından bugüne İl, ilçe ve köy derneklerini kurarak hemşerilerimizin sesi olduk. Giresun Derneği olarak vatandaşlarımızın sosyo ekonomik sıkıntılarında yanlarına yer almaya çalışıyoruz. Önceliğimiz Eğitim. İhtiyaç sahibi öğrencilerimize burs veriyoruz. Ramazan aylarında erzak dağıtıyoruz. Böylesine güzel bir organizasyonu başlatan çok değerli başkanımız Murat Aydın’a ve bunu devam ettiren yeni başkanımız Ömer Arısoy’a çok teşekkür ediyoruz dedi.

Karadeniz Bölgesi gecesindeki konuşmasının ardından Giresunlular sesi AK Parti Milletvekili, Meclis İdare Amiri Hasan Turan, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Belediye Başkan Yrd. Hurşit Bekaroğlu, ZEYDEF Genel Başkanı Mehmet Çakır ve Giresunlular Derneği Başkanı Fedai Özer ziyaretçilere hem karalahana çorbası hem de hamsi ikram ettiler. Başkan Arısoy, Stantta sıcak sıcak pişirilen hamsilerin tadına da bakmayı ihmal etmedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL