Beş Yıl önce Zeytinburnu’nda Şanlıurfalılara hizmet vermek için işadamı Murat Tufan tarafından kurulan Zeytinburnu Şanlıurfalılar Derneği Beş yıl içinde yaptığı çalışmalarla ilçemizin en etkin derneklerinden biri oldu. 30 Yılı aşkın iş, siyaset ve STK tecrübesi olan Murat Tufan tüm bu alanlardaki deneyim ve tecrübelerini derneğe yansıtınca Urfalılar Derneği kendinden sıkça söz ettirmeye başladı. Sıra gecelerinden, çiğ köfte ikramlarına, Hemşeri buluşmalarından, aşure günlerine, Konferanslardan, Sağlık panellerine kadar onlarca etkinliğe imza atan Urfalılar Derneği Başkan Murat Tufan ve Yönetimi örnek bir dernekçilik anlayışını ortaya koydu. Şanlıurfalılar Derneği geçen yıl olduğu gibi bu yılda Yöresel Günlere sıra gecesi ve ikramlarıyla damgasın vurdu. Mehmet Sıraç’ın sıra gecesi ekibi bir birinden güzel türküleri ile renk kattıkları Şanlıurfalılar gecesi muhteşem bir şekilde geçti. Sahnede bir tarafta sıra gecesine uygun türküler söylenirken diğer tarafta misafirlere etli Çiğ Köfte ikram edildi. 

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Bu sene 16.sını yaptığımız Yöresel günlere halkımız çok yoğun ilgi gösterdi. Bu tür etkinlikler halkımızın temsilcileri olan sivil toplum kuruluşları iler beraber yapılırsa anlam ifade ediyor. Bugün burada Şanlıurfalılar, Mardinliler ve Diyarbakırlılar derneği olmazsa Güney Doğu Anadolu gecemizin bir anlamı olmaz. Zeytinburnu sadece tek birimiz ait olsa biz burada mutlu olmayız. Bizler bir ve beraber olursak, acı ve tatlı günlerimizde beraber ağlar beraber sevinirsek yaşamın bir anlamı oluyor diyen başkan katkı sunan derneklere teşekkür etti.

Zeytinburnu Şanlıurfalılar Dernek Başkanı Murat Tufan ise şunları söyledi: “ Bir önceki Zeytinburnu Belediye Başkanımız Murat Aydın 15 yıl aralıksız Yöresel Günleri yaptı. Şimdi ise Başkanımız Ömer Arısoy ile 16.sını yapıyoruz. Biz de Zeytinburnu Şanlıurfalılar Derneği olarak son yıllarda Yöresel Günlerde stant açarak Şanlıurfa’nın kültür ve geleneklerini Zeytinburnu halkına tanıtmak için bir çabasının içindeyiz. Derneğimizi kurduğumuz günden bu yana da güzel çalışmalara imza attık. Doğduğumuz yer olan Şanlıurfa ve Doyduğumuz yer olan Zeytinburnu için yapmamız gereken her türlü çalışmayı yapıyoruz. Ülkemizin birlik ve beraberliğine kast eden iç ve dış mihraklara karşı hep beraber et ve tırak misali kaynaşıp devletimize katkı vereceğiz. Allah birlik ve beraberliğimiz bozmasın. İnşallah 17.Yöresel Günlerde de beraber oluruz dedi.

Şanlıurfa’dan kalkarak İstanbul Zeytinburnu’na gelen bu çok özel etkinlikte hemşehrilerini yalnız bırakmayan Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat’ta hem Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy’a hem de Dernek Başkanı Murat Tufan’a Zeytinburnu’nda Urfalıların sesi oldukları için teşekkür etti. Başkan Canpolat gecenin sonunda Belediye Başkanı Ömer Arısoy’a yöresel bir kahve takdimi hediye etti. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL