Anadolu’yu ilmek ilmek işleyen, kültürel zenginliklerini İstanbul’un merkezine taşıyan Zeytinburnu 16. Yöresel Günler Şöleni ilçe halkından yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Son olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin dillere destan lezzetlerine ev sahipliği yapan şölende adeta lezzet fırtınası esti. Şanlıurfa’nın çiğ köftesi, Diyarbakır’ın burması, Mardin’in içli köftesi ve ünü ülke sınırlarının dışına taşmış nice Güneydoğu Anadolu lezzetleri Zeytinburnu 16. Yöresel Günler Şöleni'nde görücüye çıktı.

Gecenin ev sahibi Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Yöresel Günlerin asıl amacının birlik ve beraberliği perçinleştirmek olduğunu söyledi. Başkan Arısoy Kültür Bakan Yardımcılığı döneminde nasip oldu Güneydoğu Anadolu Bölgesine birçok kez gitmek nasip oldu. Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki önümüzdeki yıllarda inşallah turizmden bu bölge çok daha fazla payını alacak dedi. Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy Bu geceyi gerçekleştiren Diyarbakır İli Çermik ve Çüngüşlüler Derneği Başkanı Metin Gönültaş’a teşekkür etti.

Diyarbakır İli Çermik ve Çüngüşlüler Derneği Başkanı Metin Gönültaş bizim için Yöresel Günler çok önemli 6 yıldır aralıksız olarak katılıyoruz. Burada Ülkemizin bütün renkleriyle tanışma ve kaynaşma imkanı buluyoruz. Başkanımızdan isteğimiz bu kadar masraf yapılıyor en azından bu iki haftaya çıkabilir dedi. 

Diyarbakır İli Çermik ve Çüngüşlüler Derneği Başkan Yardımcısı işadamı Emin Yüce, Başkanımız Ömer Arısoy’a çok teşekkür ediyorum. Ülkemizin birlik ve beraberliğe çok ihtiyacı var. Yöresel Günler, Zeytinburnu’ndan tüm Türkiye’ye hep beraber birlik ve kardeşlik içinde nasıl yaşadığımızı yaşayabileceğimizi gösteriyor. Onun için Diyarbakır İli Çermik ve Çüngüşlüler Derneği olarak Yöresel Günleri çok önemsiyoruz. Bizim tek vatanımız tek bayrağımız var biz doğusu batısı ile bir ve beraberiz. Bu güzel etkinlik içinde Belediye Başkanımıza şükranlarımızı sunuyorum dedi.

Konuşmaların ardından Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arsıoy Diyarbakır İli Çermik ve Çüngüşlüler Derneği Başkanı Metin Gönültaş’ı sahneye davet etti ve geceyi ölümsüzleştiren fotoğraf karesini birlikte verdiler. Dernek Başkanı Gönültaş gecenin anısına Belediye Başkanına gümüş işlemeli bir Türk bayrağı takdim etti ve seyircilerden büyük alkış aldı. 

Gecenin sonunda Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Dernek Başkanı Metin Gönültaş, Dernek Başkan Yrd. Emin Yüce, ZEYDEF Genel Başkanı Mehmet Çakır, ziyaretçilere Diyarbakır lezzetlerini ikram ettiler. Ardından da Diyarbakır'ın meşhur burma kadayıfının tadına baktılar. Diyarbakır Derneğinin önünde burma kadayıfının tadına bakmak isteyen ziyaretçiler uzun kuyruk oluşturdular. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL