Şanlıurfa’nın çiğ köftesi, Diyarbakır’ın burması, Mardin’in içli köftesi ve ünü ülke sınırlarının dışına taşmış nice Güneydoğu Anadolu lezzetleri Zeytinburnu 16. Yöresel Günler Şöleni'nde görücüye çıktı. Mardinliler kendine has lezzetlerini şölende ikram ettiler. Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı’nda Kardeşlik rüzgârının estiği 16.Yöresel Günlerde sahnede Güneydoğu Anadolu Bölgesi vardı. Mardin, Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır gibi doğunun incisi konumundaki illerimizin ilçe dernekleri kendilerine ayrılan stantlarda yöresel lezzetlerden, kıyafetlere, kültürel eserlerden, çeşitli hediyelik eşyalara kadar birçok zenginliklerini tanıtma fırsatı buldular.

Yöresel Günler Şöleni’nin farklı kültürleri bir araya getirdiğini belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, "Rabbime şükrediyorum Yöresel Günlerin 16’incisini yapıyoruz. Bunun 15 Yılını değerli kardeşim Murat Aydın ile yaptınız 16.Sında beraberiz. Bir ilçe Belediyesi için bir etkinliğin 16 yıl aralıksız devam etmesi büyük başarıdır. Bu başarıda en büyük pay sizlere aittir. Ülkemizin birlik ve beraberliğe çok ihtiyacı var. İşte bu gece sahnede Güneydoğu Anadolu Bölgesi var. Kardeşlik içinde bütün bölgeler bu akşam bu meydanda Güneydoğu ile kucaklaşıyor dedi.

Başkan Ömer Arısoy konuşmasının ardından ziyaretçi akına uğrayan İstanbul Mardinliler Derneğinin standına geçti. Tek tek Mardinliler ile tokalaşan Başkan Arısoy selamlaşmanın ardından Dernek Başkanı Kemal Dündar, ZEYDEF Genel Başkanı Mehmet Çakır, Meclis Üyesi ve Midyat İşadamları Derneği Başkanı Abdulhakim Kaya ile birlikte ziyaretçilere SEMBUSEK ve İçli Köfte ikram etti. Ardından SEMBUSEK’in Mardin turşusu ile birlikte tadına bakan Başkan Arısoy ikramlardan dolayı Dernek Başkanına teşekkür etti.

Yöresel Mardin Halkoyunların sergilendiği geceye Mardin ve Midyat İşadamları Dernek Başkanları ve yöneticileri, Mardin yöre Dernek Başkanları katıldı.Mardin Ffederasyon Başkanı ve İstanbul Mardinliler Dernek Başkanı Av. Kemal Dündar, Derneklere her daim sahip çıkan destek veren ve bu etkinliği 15 yıl devam ettiren bir önceki dönem Belediye Başkanı Murat Aydın’da ve Yöresel Günleri 16.Yıla taşıyan Başkan Ömer Arısoy’a hem derneği hem de Mardinliler adına teşekkür etti.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ