İç Anadolu, Rumeli, Güney Doğu Anadolu, Ege, Akdeniz, Marmara, Doğu Anadolu, Türk Dünyası, Karadeniz bölgelerinin yemek, kıyafet, müzik ve halk oyunları gibi kültürel değerlerinin tanıtımının yapıldığı şölene ilçenin bölge dernekleri de destek veriyor. Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı’na kurulan stantlarda yemeden içmeye, el işçiliğinden yöresel kıyafetlere kadar bölgelere ait tüm kültürel değerler sergilendi. 

Yöresel Günler Şöleni’nin farklı kültürleri bir araya getirdiğini belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Çankırıların Keşkek dağıtımında standa bulunarak kısa bir açıklama yaptı. Öncelikli olarak ata kültürlerine sahip çıkmak ve unutmamak için Yöresel Günler Şöleni’ne ayrı bir önem verdiklerini, geçmişten gelen değerleri yeni nesillere aktarmak adına 16 yıl önce önemli bir hareket başlattıklarını ifade eden Başkan Arısoy şöyle devam etti; “Geçmişin değerlerini günümüze taşıyalım. Buradan da gelecek nesillere aktaralım. İşte bu yüzden bu etkinliğe çok önem veriyoruz. Bize bu yolda her zaman destek olan derneklerimize de ayrıca teşekkür ediyorum. Türkiye’mizin her gün daha çok birlik ve berberliğe ihtiyacı var. Zeytinburnu’muz Türkiye’nin farklı bölgelerinden Doğu Türkistan, Afganistan ve Rumeli’den gelen kardeşlerimizin kurmuş olduğu bir ilçedir. Burada adeta Türk dünyasının, bizim kültür havzamızın özeti yaşamaktadır. Biz ülkemizin birlik ve beraberliğine burada bir arada olarak katkı veriyoruz. Bu yetkiyi bana veren Zeytinburnu halkına, değerli hemşerilerimize teşekkür ediyorum. 15 Yıl boyunca Çankırılar etkinlerimize renk kattılar. Dağıtılan keşkek ’in kardeşliğimizi pekiştirmesini arzu ediyorum. Bu organizasyonda emeği geçen Zeytinburnu Çankırı Sanayi ve İşadamları Derneği Onursal Başkanı Ahmet Ilgaz, ve Dernek Başkanı Arif Şengül’e, Yönetim Kurulu Üyesi kardeşlerime teşekkür ediyorum dedi.

Keşkek dağıtımı esnasında ziyaretçiler Çankırı Sanayi ve İşadamları Derneğinin standına büyük ilgi gösterdiler. Keşkek dağıtımına Başkan Ömer Arısoy, AK Parti İlçe Başkanı A. Selami Delibalta, MHP İlçe Başkanı Habip Kapıcıoğlu, ZEYDEF Genel Başkanı Mehmet Çakır ve STK’ları Başkanları katıldı. Protokol Mensupları ziyaretçilere hep birlikte hem keşkek dağıttılar hem de Keşkek’in tadına baktılar. Keşkek kazanı açılmadan önce ülkemizin birlik ve dirliği için dua edildi. Çankırı Sanayi ve İşadamları Derneği Başkanı Arif Şengül, 16 Yıldır Anadolu Kültürünü Zeytinburnu’na taşıyan ve kuşaktan kuşağa aktarılmasına katkı veren Yöresel Günlerin mimarı Murat Aydın’a ve bunu devam ettiren Başkan Ömer Arısoy’a teşekkür etti. 

Çankırılarında sahne aldığı İç Anadolu Bölgesi gecesinde sanatçı Sami Çelik türküleriyle Zeytinburnu Halkını Anadolu’ya götürdü. Gecenin sonunda Belediye Başkanı Ömer Arısoy Çankırı Sanayi ve İşadamları Derneği Onursal Başkanı Ahmet Dildar ve Dernek Başkanı Arif Şengül’ü sahneye çağırdı ve geceyi ölümsüzleştiren fotoğraf keresini verdiler. Çankırı Sanayi ve İşadamları Derneği Onursal Başkanı Ahmet Dildar Belediye Başkanı Ömer Arısoy’a temsili Hz. Ömer’in kılıcının işlendiği ve adının yazlı olduğu bir mermer isimlik takdim etti. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ