Tüm Rumeli Derneğinin standında adeta izdiham yaşandı. Vatandaşlara 50 tepsiye yakın Rumeli böreği, tulumba tatlısı ikram edildi. Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Dernek Başkanı Mehmet Ali Vatansever ve Meclis Üyeleri, Selamettin Yeniyol, Rıdvan Durmaz, Cüneyt Tezcan ve AK Parti Yönetim Kurulu Üyesi Celal Şentürk, Çırpıcı Mahallesi Muhtarı Mustafa Çalışkan vatandaşlara börek ikram ettiler. İkramların ardından protokol üyeleri hep birlikte Rumeli böreğinin tadına baktılar.

16.Yöresel Günler Rumeli- Balkan Bölgesi gecesinde sahneye ilk olarak Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy çıktı. Başkan Arısoy, Yöresel Günlerin asıl amacının birlik ve beraberliği perçinleştirmek olduğunu söyledi. Başkan, Zeytinburnu’nun mimarisinde önemli bir yere sahip olan Rumelilere teşekkür etti, Arnavutluk’tan Rumeli’ye. Bosna Hersek’ten Makedonya’ya Tüm Ecdadı Fatiha selam gönderdi. 

Başkan Ömer Arısoy konuşmasının sonunda yine Kentsel Dönüşüme değindi. Geçtiğimiz günlerde yaşanan Silivri depreminden sonra beklenen İstanbul depreminin tekrar gündeme gelmesiyle herkesin tedirgin olduğunu kaydeden Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, “Silivri’de olan bu deprem İstanbul’da beklenilen büyük deprem için bir hatırlatma mahiyetindeydi. Birkaç gün önce yine unutulan bir gerçekle yüzleştik. Öncelikle Allah bizi daha beterlerinden korusun. İstanbul’da herhangi bir can kaybı olmaması bizi sevindiriyor.” dedi. Belediye olarak deprem gerçeğinin hep farkında olduklarını, özellikle işin kentsel dönüşüm tarafında çalıştıklarını anlatan Başkan Arısoy, “Eğer bu depremde İstanbul’da ve ilçelerimizde bir can kaybı olmadıysa açıkça söylemek gerekir ki; Bunu 20 yılda İstanbul’da yapılanlara borçluyuz. Zeytinburnu’nda da 20 yılda gerçekten çok büyük mesafeler aldık. Peki, yeterli mi? Elbette yeterli değil. O bakımdan hepimiz topyekûn bu konuya eğilmeliyiz. Beklenen İstanbul depreminin olabildiği kadar geç bir tarihte gelmesi için dua ediyoruz. Uzmanlarımız bunun kaçınılmaz bir gerçek olduğunu vurguluyorlar. Hepimizin dileği böyle bir felaketi yaşamamaktır. Ama yaşayacaksak da hazırlıklarımız bitsin, ondan sonra yaşayalım.” diye konuştu.

Rumeli Balkan Türkleri Gecesine İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, AK Parti ilçe Başkanı Selami Delibalta, CHP İlçe Başkanı Metin Doğan, İYİ Parti ilçe Başkanı Hasan Hoşben yalnız bırakmadılar. Rumeliler Gecesinde Köprüler Derneği ve Yıldız Spor’da yerini aldı..

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL