Anadolu’dan 27 ilin vatandaşlara ziyafet çektiği şölende, Edirne tava ciğerinden Kars’ın Kaşarına, Kazak mantısından Diyarbakır cevizli lokumuna kadar birbirinden lezzetli yöresel yemekler vatandaşlara damak şöleni yaşattı. Şanlıurfa, Giresun, Kars, Elazığ, Konya ve Bitlis gibi Türkiye’nin farklı iklimlerinden 7 Bölgenin yöresel tatlarını sergilendiği Yöresel Günler Şöleninde Kazak pilavından Höşmerim tatlısına, Sinop keşkeğinden, Urfa biber salçasına, Bitlis balından, Afyon Kastamonu çekme helvasına kadar birbirinden nefis yemekler ve tatlar Zeytinburnu halkının beğenisine sunuldu.

Yöresel Günler Şöleni’nin farklı kültürleri bir araya getirdiğini belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Zeytinburnu’muz Türkiye’nin farklı bölgelerinden Doğu Türkistan, Afganistan ve Rumeli’den gelen kardeşlerimizin kurmuş olduğu bir ilçedir. Burada adeta Türk dünyasının, bizim kültür havzamızın özeti yaşamaktadır. Etkinliğimizin 16.yılındayız. Biliyorsunuz İstanbul birkaç gün önce deprem yaşadı. Çok şükür can ve mal kayıpsız bu depremi atlattık. Son 20 Yılda Kamu binalarına yapılan güçlendirme çalışmalarının bunda büyük payı vardır. Seçim çalışması yaparken Sizlere Kentsel Dönüşümle ilgili sözler vermiştik. Kentsel Dönüşüm müdürlüğümüzü kurarak bunun ilk adımını attık. Ardından Askeri lojmanların yerini rezerv alanı olarak ilan ettik. Okullarımızla ilgili çalışmalarımız var. Yıkılan fakat yenilemeyen alanlarımız var. Bunlarla ilgili en kısa süre içinde kazmayı vuracağız. Duam inşallah çok kısa bir süre içinde deprem yaşamayız ve depreme karşı ilçemizi daha hazırlıklı hale getiririz dedi.

Yöresel Günlerle Bizler ülkemizin birlik ve beraberliğine burada bir arada olarak katkı veriyoruz. Bu yetkiyi bana veren Zeytinburnu halkına, değerli hemşerilerimize teşekkür ediyorum. İnşallah sağlık ve sıhhat içerisinde bu etkinliğin tamamlanmasını da arzu ediyoruz. Bizleri yalnız bırakmayan derneklerimize, dernek yönetimlerine, başkanlarına ve Zeytinburnulu hemşerilerimize de teşekkür ediyorum. Elazığlılar gününde 16 Yıldır Bizleri yalnız bırakmayan Dernek Başkanımız Nazir Güler’e çok teşekkür ediyorum. Çiğköfte ikram ederek ziyaretçilerimizi Elazığ’a götürmüş oldular dedi.

Zeytinburnu Tüm Elazığlılar Derneği Bakanı Nazir Güler 15 yıldır Yöreleri buluşturan kendilerine bu imkanı veren, Gurbette, Gurbet ile sılayı buluşturan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’a ve bu yıl 16.kez bu güzelliğin yaşanmasına vesile olan Belediye Başkanı Ömer Arısoy’a teşekkür etti. Başkan Güler Yöresel Günlerin Kardeşlik bağlarımızı güçlendirdiğinin özellikle altını çizdi.

Elazığlılar Dernek Başkanı Nazir Güler’le birlikte ziyaretçilere çiğköfte ikram eden Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Zeytinburnu Kaymakamı Mehmet Makas ve AK Parti ilçe Başkanı Selami Delibalta, ikramın ardından Elazığlılar ve ziyaretçilerle birlikte çiğköftenin tadına baktı. Gece boyu Elazığ standı önünde izdiham yaşandı.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL