Zeytinburnu İmam Cafer-i Sadık Camisi Derneği tarafından Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin ve 71 yakınının Kerbela'da Yezid tarafından şehit edilişinin 1380. yılında Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'nde "Evrensel Aşura Matem Merasimi" düzenlendi. Yasın sembolü olan siyah kıyafet giyen vatandaşlar erken saatlerde kortejler halinde caminin avlusuna geldiler. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, şehitler için dua edildi.Kerbela katliamının tasvir edildiği, temsili resimlerinin asıldığı etkinlikte gözyaşı döken ve ağıt yakan vatandaşlar, "Lebbeyk Ya Hüseyin" diyerek Hz. Hüseyin'e biatlarını iletti. Vatandaşlar ayrıca, "Ya Hüseyin", "Ya Zeyneb" yazılı bandana takarken, "Her gün Aşura, her yer Kerbela" yazılı pankart ve dövizler taşıdı. Kimi vatandaşlar ellerini bileklerinden zincirle bağlarken, bazısı elinde gül taşıdı.Programda, "Sinezen" ve "Mersiye" adı verilen ilahiler okundu. Zeynebiye Tiyatro Ekibi, Kerbela'da yaşananlarla, Kerbela'nın en küçük şehidi Ali Asgar'ın anlatıldığı skeç sahneledi. Yaklaşık yarım saat süren skeci izleyenlerin gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

‘ACIMIZ İLK GÜNKÜ GİBİ TAZI VE DİRİ’

Merhum kurucu dernek başkanı dayısı Mehmet Tahan’ın bir süre önce hakkın rahmetine kavuşmasından yardımcısı olduğu cami derneğine başkan seçilen Murat Elmas ve yönetimi bu sene ilk kez Zeytinburnu İmam-ı Cafer-i Sadık Camisinde Aşura’dan bir gün önce yapılan Tasua programı çerçevesinde İstanbul’da bulunan Caferilerin 14 ayrı kuruluşundan binlerce genç şehid edilişinin 1339. Yılında şehitlerin efendisi Hazreti Hüseyin ve 71 yakını için anma töreni yaptı. Bir gün sonrada yani 10 Muharrem de aynı yerde aşure programına imza attılar. İki gün içinde binlerce kişiye ev sahipliği yapan Cami Dernek başkanı ve yönetimi halkın takdirini topladı. 

Zeytinburnu  Dernek başkanı Murat Elmas Şunları söyledi “Öncelikle bizden desteklerini esirgemeyen dini liderimiz Şıh Selahattin Özgündüz başta olmak üzere şehitlerin efendisi Hazreti Hüseyin ve 71 yakının şehit edilişlerinin 1339.yılında yasımıza ortak olan MHP İstanbul Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekili Sayın Celal Adan’a, MHP Zeytinburnu ilçe başkanı Habip Kapıcıoğlu’na, CHP Zeytinburnu ilçe başkanı Metin Doğan’a, Zeytinburnu Belediye Başkan yardımcıları Sayın Hurşit Bekaroğlu’na, Osman Dinç’e, Erikli Baba Cemevi dedesine, adını teker teker anamadığım alimlerimize, Basın mensuplarına ve bizleri yalnız bırakmayan bütün ehlibeyt dostlarına teşekkür ederim” dedi. 

‘BU YAS HEPİMİZİN YASI’ 

MHP Zeytinburnu ilçe başkanı Habib Kapıcıoğlu ile alana gelen Celal Adan’ı dernek başkanı Murat Elmas ve yönetimi karşıladı. Uzun süre programı izleyen Celal Adan daha sonra binlerce katılımcıya yönelim bir konuşma yaparak şunları söyledi “Her şeyden önce bundan 1339 yıl önce yaşanan Kerbela olayı İslam Aleminin kanayan bir yarasıdır. Burada 71 yakını ile beraber şehit edilen Hazreti Hüseyin’in acısını ve yasını içimizde yaşatıyoruz. Bugün de ülkemize acı ve keder yaşatmak isteyen iç ve dış odaklar mevcuttur.Burada bulunan herkese saygı ve şükranlarımı sunarım” dedi. 
Zeytinburnu Caferileri Ehlibeyt’in Şehitlerinden Hazreti Hüseyin ve 71 yakınını en güzel şekilde andı Zeytinburnu Sümer Mahallesinde bulunan İmam-ı Cafer’i Sadık Camisi Dernek başkanı bugüne kadar hiç yapılmayan TASUA programında 5 bin dolayında Caferi gencini Zeytinburnu’nda ağırladı. Cami derneğine yeni Başkan olmasına rağmen iki gün üst üste üste güzel iki önemli anmaya ev sahipliği yapan Dernek başkanı Murat Elmas ve yönetimi büyük iki Organizasyon’a ev sahipliği yapmanın haklı gururunu yaşadı. Bizlerde şehit edilişlerinin 1339.yılında şehitlerin efendisi son peygamber Hazreti Muhammed’in torunu ve hazreti Ali’nin gözbebeği oğlu Hazreti Hüseyin’in şehit edenleri nefretle kınıyor, Hazreti Hüseyin ve şehit olan 71 yakınını da halen ilk günkü tazeliği ile rahmetle bir kez daha yad ediyoruz.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ