Her gün farklı bir yörenin kendine has lezzetlerinin ikram edileceği 16.Yöresel Günler Şöleni 29 Eylül Pazar günü start alacak. Farklı coğrafyaların çok sesli ve renkli yaşam değerlerini, Anadolu’nun birçok ilinden gelen kültürel zenginlikleri Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı’nda bir araya getiren 16. Yöresel Günler Şöleni 7 Bölgeyi temsil eden STK’ların ev sahipliğinde yapılacak.  Zeytinburnu Dernekler Federasyonu Mehmet Çakır’ın ev sahipliğinde yapılan istişare toplantısına İlçe Kaymakamı Mehmet Makas, Belediye Başkanı Ömer Arısoy, ilçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt, Belediye Başkan Yardımcısı Hurşit Bekaroğlu, Sosyal İşler Müdürü Sami Ünlü ve STK Başkanları katıldı. 

Programda kısa bir konuşma yapan ZEYDEF Genel Başkanı Mehmet Çakır 31 Mart Yerel seçimleri ve ardından tekrarlanan 23 Haziran İstanbul seçimleri dolayısıyla programlarımıza ara vermiştik. Seçimlerin ve yaz tatilinin tamamlanmasının ardından programlarımıza yeniden start veriyoruz. Önümüzde 16.Yöresel Günler var.  Zeytinburnu’nda Ülkemize örnek olan Kardeşlik projemiz Yöresel Günlerin 16.cısını tertipleyeceğiz. Önümüzde sayılı günler kala Yöresel Günlere en iyi şeklide hazırlanıp bu yılı da inşallah güzel bir şekilde noktalayacağız dedi.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy daha önce Belediye Başkan Yardımcısı olarak katıldığı Yöresel Günlere ilk kez belediye başkanı olarak katılacak. Başkan Arısoy, İstanbul’un batı kapısı olan Zeytinburnu’nun kurulduğu günden bu yana, Türkistan’dan Balkanlara, Anadolu’nun 7 bölgesine kadar geniş bir coğrafyaya ev sahipliği yaptığına işaret etti. “Anadolu’nun her toprağından, iş, aş, eğitim için gelen insanlarımız ile Zeytinburnu’muzu birlikte yaşattık” diyen Başkan Arısoy, farklı kültürlerden bir araya gelen insanların önce komşu, daha sonra akraba olduğunu, bu kültür etkileşimiyle birlikte Zeytinburnu ilçesinin birlik ve beraberliğine beraber katkı sağladıklarına değindi.

Öncelikli olarak ata kültürlerine sahip çıkmak ve unutmamak için Yöresel Günler Şöleni’ne ayrı bir önem verdiklerini, geçmişten gelen değerleri yeni nesillere aktarmak adına 15 yıl önce önemli bir hareket başlattıklarını ifade eden Başkan Arısoy, Geçmişin değerlerini günümüze taşıyalım. Buradan da gelecek nesillere aktaralım. İşte bu yüzden bu etkinliğe çok önem veriyoruz. Bize bu yolda her zaman destek olan derneklerimize de ayrıca teşekkür ediyorum. Nihayet Yöresel Günler Şöleni’nin 15.’sine ulaştık. 10 gün boyunca Türkiye’nin her bölgesinden farklı kültürleri 15 Temmuz meydanında ağırlayacağız dedi.
İlçe Kaymakamı Mehmet Makas Yöresel Günler Şöleni’nin Anadolu’nun kadim değerlerinin yeni nesillere aktarılması adına çok önemli bir misyon yürüttüğüne dikkat çekti. Makas konuşmasını şöyle sürdürdü; “Anadolu’dan iş, aş, eğitim için gelen insanlarımızın evlatları burada doğuyor, burada büyüyor. Dolayısıyla bu tarz etkinlikler geçmişe ait kültürlerin kuşaktan kuşağa aktarılmasında büyük rol oynuyor. Geçmişini unutmayan bir nesil yetişiyor. Geçmişini unutmayan geleceğine güvenle yürür dedi. Kaymakam Makas, bir yıl önce Zeytinburnu’na atandığında Yöresel Günlerin ilk günü olduğunu ve sadece 10 Günde 15 Temmuz meydanında ilçemizin STK’ları ile tanışma ve kaynaşma fırsatı bulduğun altını çizdi. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL