Zeytinburnu’muzun önde gelen isimlerinden uzun dönem Zeytinburnu Meclis üyeliği görevini yürüten gönül insanı deneyimli siyasetçi Mehmet Tahan böbreklerinde ki sorun nedeniyle uzun bir süredir Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tedavi görmekteydi. Aynı zamanda Zeytinburnu İmam Caferi Sadık  Cami Derneğinin Yönetim Kurulu Başkanı da olan Tahan bu cemaatin ilçemizdeki önde gelen isimlerinden biri olan Mehmet Tahan yapılan tedavilere cevap vermeyen hayatını kaybetti. 

Hacı Mehmet Tahan ilçemize siyaset bazında da çok önemli katkıları oldu. CHP’den uzun süre Meclis üyesi olarak görev yaptı. Son döneminde ise artan sağlık problemleri nedeniyle siyasete ara vermek zorunda kalmıştı. En son Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy’a hayırlı olsun ziyaretinde bulunmuştu ve bu ziyarette görüntülenmişti. Merhum Hacı Mehmet Tahan için büyük emeklerle yaptırdığı İmam Cafer-i Sâdık Caminde öğle namazına müteakiben cenaze namazı kılındı. Cemaati cami avlusu almadı ve yola taştı.

İzdihamın yaşandığı cenaze namazına Caferi inanç kesimi tarafından Türkiyeli Caferilerin Lideri olarak tanınan Selahattin ÖZGÜNDÜZ, CHP İstanbul Milletvekilleri Gürsel TEKİN, Esfander KORKMAZ, Ali ÖZGÜNDÜZ,  MHP Milletvekili Celal ADAN, Zeytinburnu Kaymakamı Mehmet Makas, Zeytinburnu 3. Dönem Belediye Başkanı Dr. Adil EMECAN, Beykoz Belediye Başkanı Murat AYDIN, İstanbul Emn. Md. Muhaberat Şube Müdürü Erdem TORLAK, Zeytinburnu Emniyet Müdürü Cenk ÖZMEN, Iğdır MHP Milletvekili eski Adayı Mikail GÖLELİ, AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı Abdül Selami DELİBALTA ve eski Başkan Bahattin ÜNVER, CHP Zeytinburnu İlçe Başkanı Metin DOĞAN ve eski Başkan Mustafa FAZLIOĞLU, MHP Zeytinburnu İlçe Başkanı Habip Kapıcıoğlu ve eski başkan Meclis Üyesi Reşat OK ile Vahdet ÇAKIROĞLU, DYP Zeytinburnu İlçe Başkanı Servet HACIAHMETOĞLU ve eski Başkanı Arif ÖNEMLİ , AK Parti Zeytinburnu Bld. Meclis Üyesi Serdar DURAN, Fikret TUNCER, Mahmut ŞENGÜL ve AK Parti Fatih Bld. Meclis Üyesi Zafer ALSAÇ, CHP Zeytinburnu Belediye Meclis Üyeleri İBB ve İlçe Meclis Üyesi Süleyman ULUOCAK, Metin Aytekin GAZİOĞLU, Hüseyin ÜSKÜDAR, Şemsettin LOKLAR, Asım GÜVEN, Hasan Ali HAYIROĞLU, Cemal AYDAR, Mustafa GÜRELER, Meclis eski Üyeleri Ravi KASAP, Hasan SERTÇELİK, İlkay BİBER, Ercihan EKŞİ,ve Nurdoğan ÇINAK, Seyitnizam Muhtarı Ömer ALGÜL, Sümer Muhtarı Akın COŞKUN, Nuripaşa Muhtarı Yılmaz KAYA, Yenidoğan Muhtarı Hüseyin SARIYEL, Caferiler'in Türkiye Lideri Selahattin ÖZGÜNDÜZ, Kars Ardahan Iğdır Hemşehri Konseyi Başkanı Cemal AVCI, Bodurlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fuat BODUR, Milli Takım Alt Yapı Antrenörü Bülent AKYILDIZ, Ülkü Ocakları Zeytinburnu eski Başkanı Metin YAZAR ve kardesi Sezer YAZAR, Alevi Dernekleri Federasyonu eski Başkanı Metin TARHAN, Malatyalılar Dernek Başkanı Suat SARIKAYA, Zeytinburnu Balıkçılar Derneği eski Başkanı Alizar IŞIK, Abdülhak Hamit Ortaokulu eski Müdürü Alaattin METİN, İhsan Mermerci And. Lisesi eski Müdürü Taner KIRHAN, İhsan Mermercililer Derneği eski Başkanı Kemal DOĞAN, Kazım Özalp İlkokulu Müdürü Metin ASLAN, Türk Telekom Marmara Başbayi Yönetin Kurulu Başkanı Salih Zeki DURMUŞOĞLU ve eşi Yedi Renk ve Tek Yürek Derneği Kadın Kolları Başkanı Asuman Sula DURMUŞOĞLU, Mutlu Düğün Salonları Yönetim Kurulu Başkanı Ercan BOY, Çırpıcı Muhtar eski adayı Bülent KARA, CHP Meclis Üyesi eski adayı Mehmet Fatih KARABULUT, sanatçı YAĞIZ, Tepebağ Dutluk Cami Dernek Başkanı Ayhan ÖZDEMİR, İstanbul Bilumum Zahireciler ve Bakliyatçılar Oda eski Başkanı Tacettin AKDAĞ, Zeytinburnusporlular Derneği eski Başkanı Muhsin KOÇ, Zeytinburnu Kültür ve Yardımlaşma Derneği Temsilcisi Yusuf OCAKDAN, Caferi camiası, TAHAN aileleri ve camiaları, Zeytinburnu sakinleri ve isimlerini burada sayamadığımız iki bini aşkın kişi hacı Mehmet TAHAN'ın son yolculuğuna katıldı.
Hacı Mehmet TAHAN'ın naaşı Bakırköy Mezarlığı'na götürülerek dedesinin üzerine defin edildi. Merhuma Allah ( c.c.)'de rahmet dileriz. Mekanı Cennet, ruhu şad, ardında kalan kederli aile bireylerinin, Caferi camiasının ve tüm dostlarının başları sağ olsun.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL