Geçtiğimiz yıl Geçirdiği kalp krizi sonucu 20 Haziran'da Hakk'ın rahmetine kavuşan Abdulmetin Balkanlıoğlu Hoca efendinin vefatının yıldönümünde Zeytinburnu Merkezefendi'de "Şahidler Buluşuyor" adlı anma programı düzenlendi.Programa binlerce kişi katıldı.AbdülmetinBalkanlıoğlu Şahitler Buluşması, hafız yavrularımızın yaklaşık 400 hatm-i şerifi ve Yasin Surelerini tamamlamasının ardından başladı.Programa, Abdülmecid Altaş Hocaefendi'nin Kuran'ı Kerim tilaveti ile devam ediyor.ŞahidlerBuluşması’nda hocaefendilerin konuşmaları öncesinde Hafızlık eğitimlerini tamamlayan 11 hafıza icazet belgeleri takdim edildi. Rabb’imiz genç hafızlarımızı İslam’a hadim eylesin inşallah.

Hocamızın mahdumu Halil Balkanlıoğlu: "Geçen 1 yıllık süre zarfında anladım ki acılar paylaşınca gerçekten azalıyormuş. Bunun için de birlik olmamız lazım. Rabb’im birliğimizi daim etsin inşallah. Ailecek hepinize teşekkür ediyoruz, buraya gelerek bizi sevindirdiniz."İFAM Kurucusu İhsan Şenocak: "Hocamız, 28 Şubat’ta İsmailağa’daki Acemoğlu Camii’nden başka bir camiye sürüldü. Karar tebliğ edildiğinde çıktı hutbeye ve şunları söyledi:‘Kardeşlerim, ben Hukuk'u bırakıp buraya geldim. Daraldığım zaman pencereden dışarıya bakar, sarıklı kardeşlerimi görünce ferahlardım. Şahit olun ki önümden kürsüleri de alsalar küsmek yok. Son nefesime kadar duvarı görsem duvara, taşı görsem taşa; Allah ve Rasul davasını anlatmaya devam edeceğim.

’Ve öyle de oldu.”Yazar Ahmet Bulut: “Namaz Gönüllüleri Platformu'nu kuracağımız zaman hocamı da davet etmiştik. Baktık ki hocamız 2 değnekle, ayağı alçıda gelmiş toplantımıza. ‘Hocam niye böyle geldiniz?’ dedik. O da dedi ki: 'Biz yıllarca bu tabloyu beklemiştik. Gelmeden edemedim.' Rahmet olsun kendisine."İsmail Hünerlice Hocaefendi: “İnsanoğlunun var olmasının temelinde ilim var. O ilim de; yaratanı, yaratılanı tanımak ve yaradılış gayemizi tanımamızdır. İşte Abdülmetin hocamızın gayesi buydu. Allah kendisine gani gani rahmet eylesin.”Bakırköy Müftüsü Selami Aydın: “Siz ona ‘Hocam’ diyorsunuz. Biz onu ‘abi’ olarak biliyoruz. İstanbul’a okumaya geldiğimizde bize her daim abilik yaptı. Metin abimiz; büyükle büyük, çocukla çocuk olmayı bilmiş ve bu dini herkese sevdirmeyi başarmıştır. Rabb’im rahmet eylesin.

"Şair Dursun Ali Erzincanlı: “Onunla karşılaşan herkes bilir. O meşhur musafaha esnasında sizi sıkıca kavrar ve kemiklerinizden ses getirirdi. İlk başlarda tedirgin olmuştum. ‘Kendini rahat bırak’ derdi. Rabbim mekanını cennet eylesin, bizleri de şefaatine nail eylesin inşallah.”AbdülmetinBalkanlıoğlu Şahitler Buluşması’nda eda edilen akşam namazının ardından Mısır’ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Şehit Muhammed Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı.Program, Hafız Yasir Demirkoparan'ın Kuran'ı Kerim tilaveti ile devam ettiİlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu: “'Abdülmetin hocam' deyince aklıma sessizce gariplerin derdine derman olan İmam Zeynel Abidin gelir. O, Afrika’dan Suriye’ye koşuşturan biriydi. Hocamız, bizim söyleyemediklerimizi söyleyen, dilimizin Hz. Hamza’sıydı. Bozmadığı duruşuyla, önümüzde yürüyen bir babaydı.

”Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy: “Böyle güzide bir programın tertip edilmesinde emeği geçen başta belediye personelimiz olmak üzere herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Rabb’imiz bizlere yeni Abdülmetin Balkanlıoğlu hocalar yetiştirebilmeyi nasip eylesin inşallah.”Vali İrfan Balkanlıoğlu: “Abimin tek derdi O'nun rızasını kazanmaktı. Bir Allah’ın kulunu daha cehennemden uzak tutmayı kendine vazife biliyordu. Onun ardından birçok garip yetim kaldı. Ben bu hasleti öğrencilik yıllarımda Gönenli Mehmed Efendi’de görmüştüm. Ruhu için El-Fatiha!"#AbdülmetinBalkanlıoğlu Şahitler Buluşması, Nevzat Bakır Hocaefendinin merhum hocamıza ve Ümmet’i Muhammed’e duaları ile devam etti. Program, hafız kardeşlerimize çeşitli hediyelerin ardından son buldu.Katılım sağlayan tüm vefalı kardeşlerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.Kaynak: Abdülmetin Balkanlıoğlu Hoca Efendi Şahidler Buluşmasında Anıldı