Yalnızca 3 yaşlı İngiliz taylarının yarışabildiği Gazi Koşusu’nda mücadele edebilmek, her jokeyin hayali. 92 yıldır aralıksız olarak yapılan Gazi Koşusu’nu son dört yıldır kazanmayı başaran jokey Ahmet Çelik, bu alanda kırdığı rekoru bu yıl da bir üst seviyeye taşımaya çalışacak.Gazi Koşusu tarihinde Ekrem Kurt ve Kazım Yıldız’ın yedi, Halis Karataş’ın ise 6 şampiyonluğu bulunuyor.

Gazi Koşusu bu yıl, 30 Haziran Pazar gününde Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenecek. Yalnızca 3 yaşlı İngiliz taylarının, kariyerleri boyunca bir kere koşabildiği Gazi Koşusu’na en fazla 22 at katılabiliyor. Gazi Koşusu’nu bugüne kadar en hızlı koşan at, 1996 yılındaki etkinlikte 2:26:22 dereceyle finiş gören efsanevi at Bold Pilot olmuştu. Aramızdan ayrılışı oldukça hüzünlü olan Bold Pilot’un Gazi Koşusu rekoru, hala kırılamadı.

2019 Gazi Koşusu’na katılmayı başarabilen taylar, Türkiye Jokey Kulubü’nün resmi hesabından açıklandı: Gazi Koşusu’nun birincilik ikramiyesi ise 1 milyon 650 bin lira olarak belirlendi. 2019 Gazi Koşusu favori atları ise The Last Romance, Long Runner, Scoutleo ve Yamanlar Beyi olarak görülüyor.