Zeytinburnu için artık bir gelenek haline gelen festivalde, binlerce Mesir Macununu Arısoy ile Şentop vatandaşlara dağıttı. Vatandaşlar mesir macununu yakalamak için yanlarına getirdikleri şemsiyeleri açarak topladı. Merkezefendi Millet Kıraathanesi'nin yan tarafındaki alanda gerçekleşen festival 7 gün sürecek. Birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak olan festivalin ilk gününde vatandaşlar Ekin Uzunlar konseri ile eğlenceli anlar yaşadı. Doğal ürünlerin satışının yapıldığı festivale vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Öte yandan, Başkan Arısoy, TBMM Başkanı Şentop'a Merkezefendi'nin şifalı bitkilerinin ve macununun olduğu sepeti hediye etti.

Geleneksel Tıp Festivali'nde konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "1950'den itibaren büyüyen plansız bir kaos ortamında gelişen büyüdükçe de sorunları içinden çıkılmaz bir hal alan İstanbul için milat 27 Mart 1994 seçimleri olmuştur. Bugün yaşı müsait olanların gözlerinde canlanan görüntüler İstanbul'un tablosunu en net biçimde ortaya koymaktadır. 27 Mart 1994 seçimlerinden sonra İstanbul'un tarihi değiştiği söylenebilir. İstanbul'un son 25 yılda şehircilik alt yapısı ve hizmetler bakımından kat ettiği mesafe bir devrim mahiyetindedir. Eğer bu hakikati teslim etmezsem Bir İstanbullu, bir akademisyen, bir siyasetçi olarak vazifemi yapmamış olurum. 1994'te Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilmesinin ardından İstanbul'da sadece alt yapı ve temel belediyecilik hizmetleri bakımından bir sıçrama yaşanmadı. Aynı zamanda İstanbul'un tarihi kimliğine ve medeniyet tasavvuruna uygun bir zihni faaliyet hamlesi yaşandığını müşahede ettik" diye konuştu.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy ise Merkez Efendi'nin mesir macununu hazırlama sürecini anlattı.Festival 20 yıl önce ilk kez düzenlendiğinde Merkez Efendi'yi anma amacıyla yol çıkıldığını belirten Arısoy, "Halka şifa dağıtma düsturunu yaymak, o yolda çalışmaktı amacımız. Merkez Efendi'nin verdiği ilhamla çıktığımız yolculuk bereketlendi bizi 20 yılda çok farklı bir yere taşıdı. 2003'te temeli atılan ve 2005'te açılan Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi de ülkemizde bir ilktir." dedi.

Arısoy, bahçenin geleneksel tıp konusunda önemli bir yere sahip olduğunu anlatarak, "Burada aldığı kurslarla iş hayatına atılan çok sayıda vatandaşımız var. Bahçenin bakanlıklara, üniversitelere, enstitülere ve belediyelere, birçok kurum ve kişiye karşılıksız ve sessizce sağladığı danışmanlık, tohum, fide desteğinin değeri ilerde daha iyi anlaşılacaktır." diye konuştu.

Törene Anayasa Mahkemesi Üyesi Yıldız Seferinoğlu da katılırken konuşmaların ardından Şentop, Seferinoğlu ve Arısoy, platformdan halka mesir macunu dağıttı. Bu yıl 20'ncisi düzenlenen festivalde, Ekin Uzunlar, Erkam Aydar, Derya Türkan ve Ümit Yılmaz, Murat Balkan ve Orkestrası, Koliva gibi isimler sahne alacak. İllüzyon, akrobasi, Hacivat - Karagöz, kukla ve jonglör gösterisi gibi etkinliklerin de yer alacağı, 8 gün devam edecek festivalde, Zeytinburnu'nun tarihi ve mistik mekanlarının tanıtıldığı kültür gezileri de düzenlenecek. Ayrıca Nağmedar Kültür ve Sanat Merkezi'nde sanatseverlere Türk sanat ve tasavvuf müziği dinletisi sunulacak.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ