Programın açılışı konuşmasını Mardin Midyat ortaca Dernek Başkanı Suphi Aslan yaptı. Sözlerine misafirleri selamlayarak ve Derneği tanıtarak başlayan Başkan Aslan, Ağırlıklı olarak Ortacalılar’ın İstanbul’da Zeytinburnu’nda ikamet ettiğini, Ciddi manada bir seçmen kitlelerinin olduğunu ve derneğin amacının birlik ve beraberliklerini pekiştirmek olduğunun altını çizdi. Başkan Suphi Aslan misafirlere birer çiçek takdim etti ve hemşerilerinden 23 Haziran seçimlerinde Binali Yıldırım’a destek istedi.

Dernek ziyaretinde kısa bir konuşma yapan Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Ortaca Köyünün bizim siyasi hayatımızda çok önemli bir yeri vardır. Her daim bize çok büyük destek verdiler. Bu vesileyle Ortaca’mızın kanaat önderlerine şükranlarımı sunuyorum. Ziyaretimizin sebebini biliyorsunuz. 23 Haziran’da İstanbul için çok önemli bir seçim var. Bu seçimde Sizlerin desteğini almak için buradayız. Bizi ağırladığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz Ülkemizin kaderi bu seçime bağlı. Aksi bir şey olursa bugün Suriye’de, Irak’ta, Ortadoğu’da hangi plan uygulandıysa bugün İstanbul’da aynı plan uygulanmadır. Bugün her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Hepimiz aynı gemideyiz.  Kürdü, Lazı, Çerkez’i Abaza’sı. Biz bugün niçin buradayız. Sizin oylarımızın ne kadar değerli olduğunu ve bu oylara hemşerimiz Binali Yıldırım Bey talip olduğu için. Bunun bilincinde olmalıyız. İnşallah Binali Bey İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olunca hem Midyat’a çok önemli hizmetleri olacak. Biz bunun sözünü kendisinde aldık. Bu hizmetlerin gerçekleşebilmesi için sizlerden tam destek istiyoruz dedi.

Mardin AK Parti il Başkanı Faruk Kılıç ziyarette yaptığı konuşmada sözlerine unutmayın Yaparsa yine AK Parti yapar diyerek başladı. Birleri bugün hesabını yapabilir ama bizler 2071’in hesaplarını yapıyoruz dedi. Başkan Kılıç konuşmasını şöyle sürdürdü. Son 20 Yıla bir bakalım birde dönüp son iki yılda Mardin’imizde Kayyum Belediyelerini yaptığı hizmete bakalım. Gelin görün isterim. İki yılda Mardin gerçek anlamda hizmet gördü. Şimdi soruyorum bu hizmet niçin Kayyumdan önceki başkanlar yapmadı. Siz işadamlarımızdan da Mardin’e yatırım yapmanızı istiyoruz. Biliyorsunuz 23 Haziran’da İstanbul seçimi var. Bunun Mardin ile ne ilgisi var diye sakın sormayın.  İstanbul seçimi sadece bir ilin seçimden çok öteye bir seçimdir. Burada başlayarak 20 Yıllı AK Parti hizmet belediyeciliğin sekmeye uğratma için tüm şer odakları işbirliği içindeler. Sizlerden isteğimiz gelin hizmete destek verin ve bu kutsal şehir AK Hizmet ile yoluna devam etsin dedi.

Dargeçit Belediye Başkanı Mehmet Cüneyt Aksoy ise konuşmasında Kürtlere en büyük zararı CHP Zihniyeti vermiştir diyerek sözlerine başladı. Konuşmasının tamamını Kürtçe yapan Başkan Aksoy, Düşünün şimdi bir belediye Başkanınız var ve İstanbul’un göbeği Zeytinburnu’nda bir STK’da konuşmasını çok rahat Kürtçe yapabiliyor. Bu özgürlüğü bize kim sağladı AK Parti. Kürtleri kamplaştıran ayıran anadillerin yasaklayan CHP zihniyetidir. Bırakın anadilinde konuşmayı Kürtçe müzik bile dinleyemiyordunuz. Artık AK Parti iktidarı döneminde Kürtlere istemedikleri kadar özgürlük tanındı. Artık bu ülkede devletin Kürtçe bir kanal var. Bunlar yeter mi tabi ki yetmez ama unutmayın yaparsa yine AK Parti yapar. Bunun için 23 Haziran seçimlerinde Sizlerden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayımız Binli Yıldırım’a tam destek bekliyoruz dedi.

STK Buluşmasına Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Mardin AK Parti il Başkanı Faruk Kılıç, Dargeçit Belediye Başkanı Mehmet Cüneyt Aksoy, Midyat AK Parti İlçe Başkanı Melih Güneştan, Dargeçit AK Parti İlçe Başkanı Beşir Kılıç, Organizasyonun büyük emeği olan Gulhan Aslan ve Ömer Gün’e Dernek Başkanı Suphi Aslan özel teşekkür etti.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL