İftar programına gelen davetlileri ZETSİAD Başkanı Mustafa Sartık ve Yönetim Kurulu Üyeleri kapıda karşıladı. Davetlilerin yerini almasının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti ve okunan akşam namazıyla işadamları oruçlarını hep birlikte açtılar.  Kürsüye ilk olarak İlçemizin başarılı işadamlarından Zeytinburnu Tekstil Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (ZETSİAD) Başkanı Mustafa Sartık geldi. Selamlama konuşmasının ardından Başkan Sartık Dünyada Ticaretinde işadamlarımızın daha başarılı olabilmesi için birkaç noktanın altını çizdi. Dünyanın her yerine satacağız, rekabeti kendi içimizde değil, uluslararası rekabet etmeliyiz. Gerekirse Çin'e malı satmalıyız, ihracatın patronları burada, her zaman yanımızda, yeter ki dertlerimizi anlatalım, bizlere her zaman yanımızdalar, destek veriyorlar. Bu konuda yeter ki biz istekli olalım. Değerli meslektaşlarım sizlerden bir ricam var. Trafikten dolayı rahatsız olan komşularımız var, birbirimize sahip çıkacağız. Sevgi saygı göstereceğiz. Müşterilerimizin trafikte sıkıntı çekmemesi için araçlarımızı gerekirse otoparklara çekeceğiz. Zeytinburnu hepimizin ekmek teknesi, şayet insanlar rahat gelip gidebilirse, daha çok müşterimiz olur. Değerli konuklarımız Tekrardan iftarımıza katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür eder, idrak edeceğimiz, Kadir gecenizi ve gelecek Ramazan bayramınızı şimdiden kutlar, hepinizi saygıyla selamlarım. Yıllar durmadan İlerlemekte, zaman hızla geçmektedir. Bir Ramazanı Şerife daha kavuşturan Rabbimize hamdolsun. Değerli dostlar, Zeytinburnu tekstilcileri olarak büyük bir aileyiz ve her gün daha da büyümeye devam ediyoruz. Çünkü Zeytinburnu'ndan ihracat şampiyonları çıkarıyoruz, yoğun çalışmalarından dolayı, gayretlerinden ötürü Zeytinburnu'ndaki firmalarımızın yetkililerine teşekkür ediyorum. Tekstilcilerimiz, ilçemizde ihracatlarını arttırıp, ekonomiye fayda sağlıyor. Tekstil denince ilk akla Zeytinburnu geliyor. Çünkü hammaddenin yüzde 30"unu Zeytinburnu tüketiyor. Zeytinburnu'nda firmalarımız, kumaş, bayan giyim, çocuk giyimi, erkek giyimi üzerine faaliyet gösteriyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir pazar yoktur. Yurt dışından gelen bir müşteri, tekstil ile alakalı akla gelen her şeyi alıp gidiyor. Peki bu yeter mi tabii ki yetmez! Bizler tekstili daha geliştireceğiz dedi. 

ZETSİAD Başkanının ardından kürsüye, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz geldi ve  iftar programında kısa bir konuşma yaptı. Başkan Öksüz Zeytinburnu’nun tekstil sektöründeki çok önemli yerini rakamlarla açıkladı. Zeytinburnu gerçekten tekstilin çok önemli merkezi konumundadır. Zeytinburnu, 770 Milyon Dolar Tekstil Hammaddeleri ihracatı yapmış bir ilçemizdir. Bu çok önemli bir rakamdır. Türkiye’de birçok ilimiz bu rakamı yakalamış değilken Zeytinburnu sadece Tekstil sektöründe bu dev ihracat rakamını gerçekleştirmiştir. Bundan dolayı da sizleri kutluyorum. Ülkemizin en önemli icraatı ihracatı artırmaktır. Zaten yaşadığımız sıkıntılarda da bu çok net bir şeklide görüyoruz. Ne kadar ihracatımız artırırsak ve ülkemizi ne kadar az dövize muhtaç edersek o kadar hep birlikte başarılı oluruz. Tekstil ve ham maddeleri sektörümüzün olarak Dünya ticaretinden aldığı pay %3.3’tür. Bu oranlar Dünyanın 7.Büyük tedarikçisiyiz. Avrupa’nın ise 2.Büyük tedarikçisiyiz. Bunu şöyle özetleyebiliriz. Sektörümüzde Dünyanın süper ligindeyiz. Türki ’yenin Dünya ticaretinden aldığı pay ise %1in altındadır. Demek ki ülkemizin Dünya ticaretinden aldığı payın tam üç katını biz bu sektörden pay alıyoruz. Bu aynı zamanda sektörünüzün ne kadar rekabet edebilir gücü olduğunu da Bizlere gösteriyor dedi. 

İftar programına, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, İstanbul Hazır Giyim ve konfeksiyon ihracatçıları birliği Başkan Vekili Özkan Karaca, Türkiye Tekstil Sanayicileri Başkan Vekili Vehbi Canpolat, Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcıları Saffet öz ve Mahmut Kocameşe, ZETSİAD Yönetim Kurulu üyeleri, Zeytinburnu Tekstiline can veren başarılı işadamlarımız ve çok sayıda seçkin davetli katıldı. Programın sonunda iftar programına katkı sunan Öz Sefa Örme’ye ZETSİAD Başkanı Mustafa Sartık tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. Geleneksel iftar programı toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL