Zeytinburnu Belediyesi 2016 yılında Telsiz Mahallesi’nde Göğüs Hastanesi- Belgradkapı- Balıklı yolu bölgesinde toplam 36 parselden oluşan 6.500m2 lik bir alanda kentsel dönüşüm projesi başlatmış ancak 2017 sonlarına doğru hak sahiplerinden gerekli olan 2/3 oranında projeye imza alamadığı gerekçesiyle iptal etmişti. Bölge, 15 Agustos 2017’de Bakanlar Kurulu kararıyla Riskli Alan ilan edildiği için 2018 başlarında bölgedeki 32 bina tahliye edilerek yıkılmıştı. Belediye bölgedeki site projesinden vazgeçip, imar planındaki birleştirmeyi Ocak 2018’de meclis kararıyla bozarak tekrar bireysel yapılanmaya dönmüştü. Bu dönemde mahalle halkı bölgedeki projenin geri çekilmemesi, yıkılan binalar bölgesinde tekrar bir site projesi yapılması yönünde birleşerek Zeytinburnu Telsiz Mahallesi Güzelleştirme Derneği’ni  (Telsiz MahGüDer) kurdu ve bu dernek çatısı altında isteklerini belediye ve ilgili kurumlara dile getirdi. O dönemde Zeytinburnu Haber Gazetesi olarak biz de bu durumu haberleştirmiştik. Bugün dernek yöneticileri gazetemizi ziyaret ederek o günlerden bugüne gelinen durum hakkında bilgi paylaştılar. Dernek başkanı Ali Taşkın sorularımızı yanıtladı.

Ali Bey takip ettiğimiz kadarıyla 2018 başlarından bugüne geçen bir yılda dernek olarak epeyce yol katettiniz. Bu geçen dönemde yaşanan gelişmeleri kısaca özetlermisiniz?

Öncelikle gazetenize çok teşekkür ederim. İlçemizin en önemli yayın organı olarak sizin desteğinizi hep yanımızda gördük. Kısaca özetlersem; riskli alan ilan edilen bu adalarda toplam 36 bina mevcut, bunlardan dördü deprem sonrası yapılan ölçümlerde kriterleri geçen sağlam binalar. Ancak kalan önemli bölümü çok eski ve ölçümlerde geçemeyen riskli binalardı ve yıkım uygulandı. Ancak bu binalardaki geçmişten gelen kaçak, usülsüz yapılanmalar, bazı binalardaki maliklerin halen arsa tapuları olması gibi nedenlerle bireysel yapılanmada yaklaşık 13-14 binanın kendi içlerinde anlaşıp yerinde bireysel dönüşüm uygulayabilmesi neredeyse imkansızdı. Diğer binalarda da tapu ve kaçak sorunu olmasa da yeniden yerinde yapmada imar durumundan dolayı ciddi metrekare küçülmeleri sözkonusu idi. Böyle değerli bir alanda bir kentsel dönüşüm yapılacak (yıkım olduğu için yapılmak zorunda) ise bunun metrekare artışları  ve otopark imkanı sağlayacak, daha çağdaş bir yaşam standardı oluşturacak bir site projesiyle olması gerekliliği konusunda büyük bir mutabakat sağladık. Ve dernekleşerek bunun mücadelesine koyulduk. Mart 2018’de Belediye Başkanımız Murat Aydın Bey ile yaptığımız bir toplantı ile İstanbul için alınan yatay yapılanmaya uygun yeni bir site projesi hazırlanması ve derneğimiz koordinasyonunda haksahiplerinin onayına sunulması kararı alındı. Bu çalışmalar için Murat Başkan iki başkan yardımcısını görevlendirdi. Mart ayından itibaren dernek yönetimi olarak başkan yardımcıları Zafer Alsaç ve Semih Demirci ve ekipleriyle pek çok toplantılar yaparak projeyi tam anlamıyla 2018 Aralık ayında hak sahiplerine sunmaya hazır hale getirdik. 

Proje hakkında da bilgi alabilirmiyiz?

A.T.: Projemiz 4 bloktan oluşmakta. Yatay yapılanmaya uygun olarak 4 Bodrum kat, Zemin kat ve iki blokta 6, iki blokta 7 Normal kat mevcut.  1+1, 2+1 ve 3+1 daireler ve dükkanlar, depolardan oluşan toplam 466 bağımsız birim var. Toplam inşaat alanı yaklaşık 77bin m2. Toplamda bireysel yapılanmaya göre yaklaşık %26’lık bir metrekare artışı sağlandı. Bu artış tüm binalara eşit paylaştırıldı. Dolayısı ile her bina imar durumuna göre farklılıklarını kendi içinde çözmüş oldu, hiç bir bina başka binadaki imara aykırı bir durumu çözmek için kendisinden bir metrekare kaybetmedi. Bu sayede sağlanan artışlar adaletli bir şekilde dağıtılmaya çalışıldı. Kısacası eldeki imkanlar ölçüsünde içimize sinen, güzel bir proje oldu diyebilirim.

Hak sahiplerinin genel yaklaşımı nasıl, imza durumu nasıl gidiyor?

19- 28 Aralık döneminde projedeki tüm hak sahipleriyle bina bina toplantılar yapılarak her bir hak sahibi için hazırlanmış dosyalar (hakediş hesap tabloları, proje çizimleri, yerleşim planı ve ön sözleşme metni) verildi. Toplantılara Belediye Başkan yardımcımız Semih Demirci başkanlık etti, ekibiyle birlikte projeyi sundu. Bu toplantılarda dernek yönetimi olarak biz de eşlik ettik ve her toplantıda belediye ekibi sonrası dernek yönetimi olarak hak sahipleriyle değerlendirme ve bilgilendirme seansları yaptık. Doğal olarak en büyük konu, inşaat maliyetlerinde son dönemde oluşan artış ve projede oluşacak maliyetin proje inşaat ihalesi yapılmadan netleşememesi. Bu herkesin geleceğe yönelik bir risk olarak gördüğü konu oluyor. Biz dernek olarak, şayet projenin inşaat ihalesi bugün yapılmış olsaydı nasıl bir maliyet oluşabilirdi, fikir vermesi açısından hak sahipleriyle bu tür tahminlerimizi paylaştık. Bunları yaparken olabildiğince gerçekçi hatta biraz kötü senaryo diyeceğimiz rakamlarla konuştuk. Elbetteki amacımız imza atarken malikleri tedirgin etmek değil, ancak bu en az 2-3 senelik uzun vadeli bir proje ve imza atan hak sahiplerinin herşeyi bilerek bu yolda birlikte gitmemiz bizim arzumuz. Bu projede oluşturacağımız değerin tüm maliklere çok katkı sağlayacağına inanıyorum. İmza toplama sürecimiz halen devam ediyor, bugün itibariyle %50’den fazla bir noktaya geldik, ancak halen biraz daha yolumuz var. Projenin resmi olarak devam edebilmesi için üçte iki  (%66) oranına gelmeliyiz.  Bu arada özellikle belirtmek isterim; projenin inşaat maliyeti metrekare başı oluşan bedel üzerinden biz hak sahiplerinde ödenecek. Ancak bu ödeme inşaat tamamlanıp, anahtar teslim edildikten sonra başlayacak. Dileyen teslim aldığında peşin ödeyecek, dileyen belediyenin temin edeceği 10 yıla kadar vadeli krediyi kullanacak. Kısacası, dairelerin dükkanların anahtarını teslim alıncaya kadar hak sahipleri olarak bir ödemeye yapmayacağız.

Üçte ikiyi yakalayacağınıza inanıyormusunuz?

%50 yi geçtikten sonra %66 ya ulaşamamak herkese çok zarar verir. Bu aşamada bu bilinçle henüz imza atmada kararsız kalmış hak sahiplerinin böyle güzel ve değerli bir projeye ve dolayısıyla kendilerine destek olacaklarına inanıyorum. Çok uzamadan 2/3 ü yaklayacağız ve projemiz hızla ilerleyecek. 

Seçim dönemine giriyoruz, seçimlerin kentsel dönüşümü ve özellikle sizin projeyi nasıl etkileyeceğini öngörüyorsunuz?

Zeytinburnu’nun en önemli 4 sorunundan biri kentsel dönüşüm, diğeri otopark. Bizim proje bu iki soruna çözüm için güzel bir örnek olacak. Ben mevcut belediye başkanımız ile başlayıp devam eden bu güzel projenin, yeni başkan kim olursa olsun en az aynı ölçüde sahiplenilip kesintisiz ilerlenileceğini görüyor ve buna inanıyorum. Projemizin tüm partilerce yakından izlendiğini biliyorum. Bu konuda tüm adaylardan seçim öncesi projemizi en öncelikli projelerinden biri görerek hızla, en uygun ekonomik çözümle ilerleteceklerine ilişkin bir deklerasyon bekliyorum. 

Zeytinburnu’muzun kentsel dönüşümünde iki kanayan yarası durumunda olan Telsiz ve Kuran Sitesi projelerini Zeytinburnu Haber Gazetesi olarak yakından izlemeye devam edeceğiz.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL