İlçemiz amatör spor kulüplerinden Eroğluspor Kulübü her yıl geleneksel hale getirdiği Mevlid Kandili programını bu yılda yineledi. Eroğluspor Kulübü, Kazlıçeşme Kültür Merkezi Akdeniz Fuaye Salonu’nda düzenlediği Kandil Programına, Saadet Partisi İlçe Başkanı Dr. Mikail Kabak, Amatör Kulüpler Birliği Başkanı ve Eroğluspor Kulübü Başkanı Şenol Yurtseven, AGD Zeytinburnu şube Başkanı Tacettin Özer, Saadet Partisi İl Yöneticisi Şükrü İpek,  Saadet Partisi İlçe Yöneticileri ve Eroğlu Spor Camiası katıldı. Programın sunuculuğu Eroğluspor’un antrenörlerinden Burak Akgün Hoca yaptı.

Yüce ALLAH (CC)’nin insanlığa gönderdiği en son rahmet elçisi son ve en büyük peygamber Hz. Muhammed Mustafa ( sav ) doğumu nedeniyle düzenlenen gece Kuran Kerim tilaveti ile başladı. Amatör Kulüpler Birliği Başkanı Eroğluspor Kulübü Başkanı Şenol Yurtseven, Allah CC. Biz seni Alemlere Rahmet olarak gönderdik dediği Habibim dediği seni yaratmasaydım hiçbir şey yaratmazdım buyurduğu Hz. Muhammed Mustafa’nın doğum gecesi hepimize mübarek olsun dedi. Yurtseven konuşmasına şöyle devam etti. Mevlit kandiliniz mübarek olsun bu gün özel bir gün Habibinin Dünya’ya teşrif ettiği. Bu gün hürmetine Allah’u Teala hepimizi afetsin. Böyle güzel bir organizasyonu gerçekleştiren yöneticilerimize maddi ve manevi katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Eroğlu spor bir amatör kulübün çok ötesinde burası bir ilim ve irfan yuvasıdır. Eroğluspor Mevlit Kandili Programı düzenleyen tek amatör kulübümüzdür inşallah bunların sayısı çoğalır dedi.

Başkan Yurtseven gecenin önemi anlatan konuşmasına şöyle devam etti.  Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Peygamber efendimizin doğumu İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük Peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)'in doğum gününü bu yıl yani 2018 yılında 19 Kasım Pazartesi gününü 20 Kasım Salı'ya bağlayan gecede idrak ediyoruz. O'nun doğduğu çağda dünyanın her tarafında cehalet, zulüm ve ahlâksızlık almış yürümüş, Allah inancı unutulmuş, insanlık korkunç ve karanlık bir duruma düşmüş, dünya yaşanmaz hale gelmişti. Sevgili Peygamberimizin tebliğ ettiği İslâm dini ile dünya aydınlandı, tek Allah inancı ile kalpler nurlandı. Eşitlik, adalet ve kardeşlik geldi. O'na inanan toplumlar gerçek huzura kavuştu. O'nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıçtır. Peygamberimizin doğum yıldönümlerinde okunan mevlitleri saygı ile dinlemek, O'nun mübarek ruhuna salât ve selâm okumak hiç şüphesiz büyük milletimizin Sevgili Peygamberimize olan engin sevgi ve bağlılığının bir ifadesidir. Bununla beraber, O'nun ahlâk ve fazilet dolu hayatını öğrenmek ve kendimize örnek almak başta gelen görevlerimizdendir. Asıl o zaman O'nun sevgisini ve hoşnutluğunu kazanmış oluruz. İslam tarihinde reblülevvel ayının önemli bir yeri vardır. Bugünkü İslâm ülkelerinde Peygamberimizin doğumunu yâd etmek, ona salât-selâm getirmek maksadıyla çeşitli dillerde okunan mevlidler vardır. Gözümüzün Nuru, Gönlümüzün Sürûru Efendimiz (sas) Hazretleri’nin doğum günü münasebetiyle bizlere düşen vazifelerin ön önemlisi ise, herhalde O’nu her yönüyle daha iyi anlamaya ve O’nun, insanlığa tebliğ ettiği esasları kavramaya çalışmak olmalıdır. İşte bu geceye Veladet-i Nebi Gecesi diyor ve onun bütün kalbimizle, ruhumuzla her sene yeniden yâd edip kutluyoruz. Bütün kâinatla bu geceyi karşılayarak onun âleme teşrifine kıyam ediyoruz. Getirdiği ebedi nura, açtığı saadet caddesine ve sünnet-i seniyyesine yeniden sımsıkı sarılmak ve Mevlid Kandilini vesile ederek ona yeniden biatimizi, bağlılığımızı tazelemek ne yüce bir şeref ve ne büyük bir saadettir. Yüce Rabbim bizleri sevgili Resulünün şefaatine nail eylesin dedi. Başkan sözlerini Arif Nihat Asya’nın Efendimize yazdığı naat-ı okuyarak sonlandırdı. 

Mevlid ve Naat-ı Şerif-i Merkezefendi İmamhatibi Kurra Hafız Zekeriya Bal ve Emekli İmamlarımızdan Şeyho Hoca Kur-an’ı Kerim tilavetini ise Hafız Muhammed Orhan okudu. Programın sonunda hep birlikte dua yapıldı. Duanın ardından Katılımcıların tamamına etli pilav, helva ve ayrandan oluşan ikramlar sunuldu ve Gül takdim edildi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL