Sunumunu Atatürk İlkokulu Sınıf Öğretmeni Mehmet Sena Hasanoğlu'nun yaptığı programın Z.K.S.M'zindeki törene Zeytinburnu Kaymakamı Mehmet Makas, Garnizon Komutanlığı Temsilcisi Zeytinburnu Askerlik Şube Başkanı Personel Albay Halil Akar ve Belediye Başkanı Murat Aydın Kaymakamlık birimleri müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt ve Şube Müdürleri, İYİ Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı Ahmet Çelik, CHP Zeytinburnu Belediye Başkan Aday Adayı Mithat Şahin, okullarımız ve eğitim kurumları müdür ve temsilcileri, Okul Aile Birlikleri Başkanları, veliler ile öğrenciler iştirak ettiler.

Z.K.S.M'ndki program Şemsettin Sami Ortaokulu Müdürü Gökhan Baykal, Reşat Tardu Ortaokulu Müdürü Ravza Özmen, öğretmenleri ve öğrencileri tarafından hazırlanmıştı ve programa hayli yoğun ilgi vardı. Şehitlerimiz adına yapılan saygı duruşu sonrasında İstiklal Marşı okunurken Reşat Tardu Ortaokulu'ndan bir öğrenci işitme engelliler dili işaretleriyle eşlik etti. Günün anlam ve mahiyetindeki konuşma Reşat Tardu Ortaokulu Müdürü Ravza Özmen tarafından yapıldı.

Şemsettin Sami Ortaokulu öğrencisi Ayşegül Polat ilçede derece alan " Veda " adlı şiirini sakin ve sade bir şekilde okudu. Reşat Tardu Ortaokulu öğrencileri " Mehmet'in Rüyası " adlı tiyatro skecinde şiir ve savaş anılarını yansıtması ilgi çekici bir derleme olarak alkışlandı. Zeytinburnu duayen gazetecisi ve her zaman eğitim camialarının destekçisi olan Mehmet Alpay kendi yazmış olduğu " Mavi Bakışını Özledik " adlı şiirini tiyatral bir şekilde sahnelerken salondaki davetliler hayli duygulandılar.

Şemsettin Sami Ortaokulu Ana Sınıfı'ndan kızlı erkekli 21 öğrenci siyah tayt ve eteklerinin üzerine Atatürk portresi bulunan beyaz tişörtlerini giymişlerdi. Sırt bölümlerini de ay yıldız bulunan bayrak benzetmesi kırmızı pelerinlerle tamamlamışlardı. Atatürk slaytları ve müzik eşliğindeki müzikal gösterilerini mükemmel bir uyum içerisinde tamamlarken bu minikler hayli alkışlandılar. Kırmızı beyazlı gisilerle sahne alan Şemsettin Sami Ortaokulu'nun 34 öğrenciden oluşan korosu canlı müzik eşliğinde Atatürk'ün sevdiği ve dinlediği türküleri yansıtırken son türkü eşliğinde Reşat Tardu Ortaokulu'ndan 9 öğrenci evvelce hazırladıkları karton küpler ile anıtkabir oluşturdular. Bu oluşumun ardından 8 öğrenci seyirciler arasından söylev yaparak sahne önüne geldiler ve sahnedeki anıtkabir dizaynına karanfil çiçeklerini koydular.

10 Kasım Atatürk'ü anma programı çerçevesinde okullar arasında yapılan şiir, resim ve kompozisyon dalında derece alan öğrencilere programa katılan protokol tarafından ödülleri verildikten sonra düzenlenen program sona erdi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-TAYLAN DEMİRELLİ-MEHMET ALPAY.