Seyyid Nizam Caminde Öğle namazının ardından başlayan programda Edirne Selimiye Camii İmam Hatibi 2014 Dünya Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Birincisi Hafız Alpcan Çelik, Maltepe Küçükyalı Merkez Camii İmam Hatibi Kurra Hafız Orbay Altundaş, Seyyid Nizam Camii İmam Hatibi Kurra Hafız Cemil Özkul, Seyyid Nizam Camii İmam Hatibi Hafız Sezer Verim, Bursa Ulu Caminden Kurra Hafız Hüseyin Yavuz, Seyyid Nizam Cami Müezzini Şaban Kızılkaya, muhteşem bir Kuran ziyafetiyle cemaatin adeta kulakların pasını sildiler.

Programda kısa bir konuşma yapan Anadolu Gençlik Derneği’nin genç ve başarılı başkanı Tacettin Özer, AGD basit bir tabela derneği değildir. 44 Yıldır 26 Milyon Türk gencini ahlak ve maneviyat ışığında kucaklayan en büyük gençlik derneğidir dedi. Başkan Özer konuşmasını şöyle sürdürdü.Anadolu Gençlik Derneği, Dünyaya yeniden yön verecek, kurtların kapmaya niyetlendikleri kuzulara hangi nehrin kenarında olursa olsun kol kanat gerecek, çorbasını komşusuyla paylaşacak, kardeşlik anlayışıyla coğrafyamızı bir ve bütün tutacak kadroların harmanlandığı etkin bir teşkilattır. İyinin, doğrunun, faydalının ve adaletin yeryüzüne egemen olması mücahedesinde aynı inancı paylaşan her renkten ve ırktan herkesi kardeş bilirken, hangi renkten ve ırktan olursa olsun tüm mazlumların yanında olmayı da kendimize görev addediyoruz. Yeryüzündeki her insan için yaşama hakkını, inanç ve düşünce hürriyetini, aile oluşturma ve neslini koruma hakkını, mülkiyet edinebilme hakkını ve akıl sağlığının güvenceye alınması hakkını temel ve vazgeçilemez haklar olarak kabul ediyoruz. Özgür ve hak sahibi olarak doğan insanların özgür ve hak sahibi olarak yaşayacakları ‘’Yeni Bir Dünya’’ sevdamızdır. Özgürlük, adalet ve refahı bir ırkın ya da bir bölgenin hakkı olarak görüp kendinden olmayanı ötekileştiren ve tahakküm altına almaya çalışan her türlü düşünceye karşıyız. Ancak hangi düşünceden olursa olsun her insanın insan olmakla yeryüzünde en değerli varlık vasfına sahip olduğuna inanıyoruz ve her insana sevgiyle, şefkatle, merhametle yaklaşmak gerektiğine inanıyoruz dedi.

Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Tacettin Özer, Komşumuz açken tok yatmayı kendimiz için utanç vesilesi sayıyoruz ve insanların yararına en azından yoldaki bir taşı kaldırmaya sevk etmeyen her türlü boş inançtan uzak olmayı yeğliyoruz. Tutarlılığı olmayan siyasi anlayışları, vicdanları karartacak boyutlara ulaşan eğlence tutkusunu, sömürü üzerine kurulmuş zenginliği, ahlaktan yoksun bilgiyi, paylaşmayı zarar kabul eden ekonomik anlayışları, insan oluşu önemsemeyen bilim ve teknolojiyi, haksızlara karşı sus pus olan bir din anlayışını toplumun bozulmasında ve milletlerin yok oluşunda en etkili faktörler olarak görüyoruz. En küçüğünden en büyüğüne yaptığı her iyi işi en güzel şekilde neticelendirmek üzere ciddiye alan; büyük ideallerin peşinde koşarken ayrıntılara takılıp kalmayan ve aynı zamanda ayrıntıları ıskalayıp da estetikten, zarafetten, saygıdan yoksun tutumlar sergilemeyen; görünüşte bir iyiliğin kalpte de aynı duygularla karşılık bulmadığında gösterişten öteye bir anlam ifade etmediğini idrak eden; yaşamın tüm alanlarında bütün söz ve davranışlarında hakkaniyeti ve adaleti ayakta tutmaya çalışan bir gençlik yetiştirmeyi önceliyoruz. Anadolu Gençlik Derneği kendi zamanının tanıklığını yaparak kadim olan iyinin gelenekten geleceğe taşınmasında köprü görevi üstlenmiş bir yapılanmadır. Sahip olduğumuz değerlerin yeryüzündeki tüm insanların hem birbirleriyle hem de evrenin varoluş gayesiyle barışık yaşamasının yegâne teminatı olduğuna inancımız tamdır. Bu inançla yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara yardım etmeyi görev bilen; yardımlaşmayı ve paylaşmayı karakter edinen; söz verdiklerinde sözlerinde duran; her türlü sıkıntılı durumda bile direnip sabreden; kendinin ve yakınlarının aleyhine olsa bile adaleti gözeten tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum dedi.

İstanbul Şube Başkanı Yunus Genç'in ise programda yaptığı konuşmada şunları söyledi. Bugün Seyyid Nizam Hazretlerinin evinden Zeytinburnu Şubemiz gelecek 44 yılın fişeğini ateşliyor. Bu program bunun için çok önelimdir.Türkiye’de ahlaki yozlaşma, toplumsal çürümüşlük, borca esir olma ve geleceğe dair kaygılar her gün daha da fazla büyüyor. İlahiyat fakülteleri artıyor, idarecilerin çoğu ilahiyatçılardan atanıyor; İmam-Hatip Liselerinin sayısı artıyor; imamlar, kurumlar arası geçişle bir çok kurumda yönetici pozisyonunda; Hac ve Umre yapanların sayısı artıyor. Ancak yozlaşma, kokuşmuşluk, çürümüşlük de artıyor. Hangi değerler eğitimi verilirse verilsin, eğitim ve gençlik politikalarında belirleyici faktör kapitalist piyasa koşulları oluyor.

Niçin Anadolu Gençlik? sorularına cevap vermeden kendimizi anlatmamız mümkün değildir diye konuşmalarına devam eden Genç, “Biz “Önce ahlak ve maneviyat” diyoruz. Ahlakı önceleyen bir hareketiz. Biz namaz kıldığımız ve oruç tuttuğumuz için değil, namazın ve orucun bize öğrettiklerini, bize emrettiklerini yaptığımız için insanlığa faydalı oluruz. Ahlak, kişinin kendi için istediğini kardeşi için de istemesidir. Ahlak, kişinin kardeşini kendine tercih etmesidir. Müslüman adaleti gözetir. Müslüman emanete riayet eder. Müslüman ehliyete riayet eder. Ehil olmayana iş vermez, ehil olmadığı işi almaz. Müslüman meşverete riayet eder. Her sözü dinler, en güzeline uyar. Müslüman’ın maslahatı tüm insanların hayrını gözetmektir. Biz her türlü emperyalizmin karşısında olan bir hareketiz. Emperyalizm, bir merkezin yeryüzünün geri kalanı kendi çıkarları için yağmalaması, talan etmesi ve ifsat etmesidir. Bizim görevimiz, yeryüzünün tamamını imar ve ıslah etmektir. Anadolulu Gençlik Derneği geleceğin mücadelesini bugünden bu ıslah ve imarı yapacak gençleri yetiştirerek veriyor dedi.

Programın sonunda İki saat boyunca Seyyid Nizam Caminde muhteşem bir Kur’an ziyafeti veren Hocalara Anadolu Gençlik Derneği İstanbul Şube Başkanı Yunus Genç ve Zeytinburnu Şube Başkanı Tacettin Özer Kuran-ı Kerim takdim etiler. Program yapılan dua ve ardından verilen ikramlarla sona erdi.  Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Tacettin Özer Kuran Ziyafetine katılan, Siyasi Parti ilçe Başkanları ve temsilcilerine, Meclis Üyelerine, STK Başkanlarına, Zeytinburnu Halkına teşekkür etti.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL