Trafik cezalarının artması, kapsamlarının genişletilmesi, uyuşturucu ile mücadelede yeni önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'deki işlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı kanun Resmi Gazete'de yayınlandı. Kanunla, hız sınırlarında "yüzde 10-30" ve "yüzde 30 üzeri" şeklindeki uygulanan iki kademeli yaptırıma "yüzde 50'den fazlası" şeklinde bir yenisi daha eklendi. Söz konusu düzenlemeyle, hız sınırını yüzde 10 ila 30 aşan sürücülere 235 lira, yüzde 30 ile 50 aşanlara 488 lira, yüzde 50'den fazla aşan sürücülere ise bin 2 lira idari para cezası uygulanacak.

Trafikte "drift" ve "spin" de 5 bin 10 TL para cezası ve sürücü belgesinin 60 gün alınması ile cezalandırılacak. El freninin çekilerek veya aracın ani olarak yönünün değiştirilmesi, kendi etrafında döndürülmesi nedeniyle 5 bin 10 lira para cezası uygulanacak. Bununla birlikte 60 gün de ehliyete el konulacak. Bu işlemleri yapan kişilere de psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi yapılacak. Muayene sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığı takdirde sürücü belgesi geri verilecek.

Usulsüz çakar lamba kullananlara da ceza geldi.  Aynı zamanda çevreyi rahatsız edecek seviyede gürültü çıkarmak da 2 bin TL para cezası ile cezalandırılacak.Kanun kapsamında çakar lamba, siren ve benzeri ışıklı veya sesli cihazlar, mevzuatta belirlenenler araçların dışında kullanılamayacak. Usulsüz çakar lamba ve siren takılan araçlara bin 2 lira idari para cezası uygulanacak.  Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması halinde bin 2 lira idari para cezası uygulanacak. Araçların egzozunda yapılan değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması durumunda bin 2 lira idari para cezası uygulanacak.

Muayenesiz araç ile trafiğe çıkmak 288 lira cezaya neden olacak. Bu bedel daha önce 108 TL idi. Verilen süre sonunda muayenesini yaptırmayanlar ile ''emniyetsiz'' raporu verilen araçlarla trafiğe çıkanlara 488 lira ceza kesilecek. Kırmızı ışık kuralını geriye dönük olarak bir yıl içinde üç defa ihlal edenlerin 30 gün, ikinci kez ihlal edenlerin 45 gün, üçüncü veya daha fazla kez ihlal edenlerin ise 60 gün ehliyetine el konulacak. Seyir halinde cep telefonu kullananlara da 235 lira ceza kesilecek.

Kanunla birlikte araç sürücülerine durarak yayalara ilk geçiş hakkı verme zorunluluğu getirildi. Sürücüler, yaya veya okul geçitlerinin yanı sıra kavşak giriş ve çıkışlarında da yavaşlayacak. Bu kurala uymayan sürücülere kesilen para cezası 235 liradan 488 liraya çıkarıldı. Ayrıca yayaların, geçişlerde araçların hız ve uzaklığını göz önünde bulundurma yükümlülüğü de kaldırıldı.